Поклоннически маршрут „Светият път” тръгва от Велико Търново
542 години след пренасяне Светите мощи на небесният покровител и закрилник на българският народ Свети Иван Рилски частица от тях беше изнесена за поклонение в катедралния храм „Рождество на Пресвета Богородица”. Частицата от мощите на Св. Иван Рилски се съхранява в катедралния храм в старата столица от октомври 2009 г. Тогава тя бе предадена за съхранение и пребиваване във Велико Търново от игумена на Рилския манастир с благословията на Негово Светейшество патриарх Максим и след решение на Св. Синод на Българската православна църква. Те се съхраняват в олтара на катедралния храм “Рождество на Пресвета Богородица” и до сега не са излагани за поклонение.
Поклонението пред мощите на небесният покровител и закрилник на българският народ бе извършено с благословията на Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий и по инициативан на видни великотърновци, обединени в Обществен съвет, подкрепящ кандидата за кмет Даниел Панов.
Общественият съвет вече работи по идеята за създаване на поклонически маршрут „Светият път”. Екип от историци и археолози на базата маркира основните места в България, свързани с пренасянето мощите на Светеца. Предстои да бъдат привлечени студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” по история, богословие, социална антропология, туризъм. Те ще имат невероятният шанс освен собственото си духовно преживяване да направят теренни изследвания и проучвания на исторически местности, личности и събития, топонимични и ономастични изследвания, фолклор, предания, легенди. Предполага се, че светите мощи на Иван Рилски са били пренесени към Рилския манастир, преминавайки през Никопол, Плевен, Враца и София. По-късно частица от тях се завръща в старата столица, поемайки от Рилската света обител, през София, Сопот, Карлово, Калофер, Кръстец, Габрово и достигайки до Велико Търново. За реализирането на инициативата ще бъдат привлечени и други общини от страната.
„Имаме желание да развием проекта в трансграничен като включим страни като Унгария например, където мощите на Свети Иван Рилски са се намирали през 12-ти век и от където са пренесени първо в крепостта Средец /София/ , а по-късно на 19 октомври 1195 г. по заповед на Цар Петър част от тях в Търново” – сподели историкът Хитко Вачев.
Свети Иван Рилски е сред личностите, които символизират приноса на Източно православната вяра в лоното на християнската църква и религия. Във Ватикана има параклис, в който Свети Иван Рилски е изписан заедно със „стълбовете“ на вярата и му е отредено подобаващо място сред личностите, които имат безспорен принос за утвърждаване на християнската вяра, морал и ценности.
На 12 септември Даниел Панов и Великотърновския митрополит Григорий обсъдиха възможностите за развитие на поклонически туризъм във великотърновския регион и инициативата за създаване на маршрута „Светият път” е стъпка от изпхълнението на програмата на Панов за сътрудничество с Българската православна църква.
Повече в Новини
Атанас Семов: “С нова конституция ще ликвидираме олигархичния модел в България”
Обръщение към великотърновци в навечерието на изборите направиха на пресконференция кандидат президентската двойка на РЗС Атанас Семов и Поля Станчева...