Share

ВТУ откри тържествено 56-ата си учебна година

вторник, 1 окт., 2019, 12:52ч.


IMG_9643
56-ата си академична година откри тържествено ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”.
Близо 3500 са записаните първокурсници във Великотърновския университет за учебната 2019/2020 година – бакалаври, магистри и докторанти.

Сред гостите бяха народният представител Станислава Стоянова, Н. Пр. д-р Ахмед Ал Мадбух, извънреден и пълномощен посланик на Палестина и доайен на Дипломатическия корпус у нас, извънредните и пълномощни посланици на Кувейт, Мароко, Катар, Саудитска Арабия, Египет, ОАЕ, Ирак, Сирия, делегация на Тверския университет и на университет “Св. Николе” от Северна Македония и др.

“Днешният ден е хубав не само за В. Търново и нашия университет, а за цялата родина, защото прага на университета прекрачват младостта, радостта, усмивката. Ще направим всичко възможно да работим заедно за нашата страна. Уверявам ви, че ще положим всички грижи да се чувствате добре във Великотърновския университет, който се намира на едно свещено място”, заяви в тържественото си слово ректорът проф. Христо Бонджолов.

IMG_9689

Приветствие от името на посланиците на арабските държави в България поднесе Н. Пр. д-р Ахмед Ал Мадбух, както и депутатът Станислава Стоянова. Акцент на тържеството бе студентската клетва, написана от поета и драматург Радко Радков, кавалер на френската култура и двукратен носител на Наполеоновата награда Солензара, специално за първокурсниците на ВТУ през 2004 г. Клетвата прочете председателят на Общото събрание на Великотърновския университет проф. д.н. Антоането Анчева, след което студентите се заклеха.

След официалното откриване във фоайето пред зала „Европа“ бе открита изложбата „Изкуството като дипломация“. Тя е съвместен проект на 30 посолства в България и художничката Петя Илиева, възпитаник на Великотърновския университет. Експозицията показва фотоси на колажи в хармонична симбиоза между българското и характерното за страни от Европа, Азия, Африка и Америка. Целта на арт проекта е чрез вплитането на традиционни мотиви от различни краища на света да се покаже, че макар и различна, културата в различни части на света може да носи сходство във формите и комбинациите на фолклорните мотиви. По този начин Петя Илиева представя и популяризира образците на нематериалното културно наследство на страните.

IMG_9664

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
ПЕТЯ СИМЕОНОВА: ЩЕ РАБОТЯ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА УСЛОВИЯ, КОИТО ЩЕ ОБЛЕКЧАТ ДЕЙНОСТТА НА БИЗНЕСА

Родена през 1983 г. във Велико Търново, Икономист с преференция 133 Кандидатирам се за общински съветник, защото съм непримирима с...

Затвори