Все по-голямо става недоволството от сините зони във Велико Търново
Къде ще са те решава комисия, ръководена от кмета
Вече трети месец центърът на В. Търново, старият град и част от бул. “България” посиняват от въвеждането на зоните за платен кратковременен престой и паркиране. Шофьорите са изнервени от обикаляне в търсене на място за безплатно паркиране. Домуващите в района на т.нар. сини зони са най-ощетени, защото трябва да освободят мястото от 8 до 17 ч., а някои зони до 20 ч. Иначе ги чака скоба, “паяк” и наказателен паркинг, ако не си плащат на час с талон или sms.
ОбС във В. Търново прие наредба за сините зони. Местата им бяха определени с решение на главния архитект тогава Елена Абаджиева и съгласувани с КАТ. Заради общественото недоволство съветниците отложиха Наредбата за 1 януари 2012 г., а кметът се възползва от правото си по Закона за движение по пътищата и ги въведе. Сформира комисия, която оглави, и на два пъти тя взе решения за посиняването на града за платено паркиране. В комисията влизат Никола Янков, шеф на общинската дирекция “ТСУ”, Цанко Бояджиев, главен експерт “Пътища и улици”, арх. Николай Малаков, Стефан Михайлов, шеф на обществените поръчки, главния юрисконсулт на Общината Олга Петърчева, инж. Галина Маринова, гл. експерт “Транспорт”, инж. Иван Иванов, главен експерт “Техническа инфраструктура”. Сред хората, които определят къде да са сините зони, са и шефът на ОДПГ Недко Азманов, началника на КАТ – В. Търново Николай Иванов, Ивайло Иванов, инспектор в “Пътна полиция”.
Общественият ропот нараства с всеки изминал ден, защото на никой не му е ясно как се определя коя улица и от кога става синя зона. За три месеца от sms-паркирането в общинската хазна влязоха 27 119 лв., а от паркирането с талони за по половин и един час приходите са 61 415 лв. Не е ясно за какво ще се харчат тези пари, а В. Търново има остра нужда от паркинги. През януари пълняемостта на сините зони беше 26 %, а през март е 37 на сто. Няма справка колко пари са събрани от скобите на неплатилите за престой. Десетте лева за махането на скобата били разходите по дейността, а не санкция, обясняват от общинската фирма “Организация на движението, паркинги и гаражи”, които извършват контрола.
Институциите си прехвърлят топката и никой не иска да поеме отговорността за общественото недоволство. Кметът признава, че синята зона е рестрикция и не иска да чуе за преференции за домуващите или за институциите в обхвата на сините зони. За нови паркинги никой не говори. Едни от най-ощетените са банките, които купуват талони, плащат заплата на един от служителите си, който ги раздава безплатно на клиентите.
Съветници и граждани непрекъснато правят експерименти как да надхитрят системата с фотокопия на талони или такива, многократно попълвани с химикали с изтриващо се мастило.
Съветниците от БСП внесоха предложение в ОбС с искане за мораториум върху разширението на сините зони. То мина по комисиите, но председателският съвет не го включи в дневния ред на сесията. Втората по големина група в местния парламент предложи за домуващите в обхвата на сините зони да се въведе годишен абонамент по 60 лв., както е в София (120 лв.), Хасково (70 лв.) и Бургас (38 лв.). Накрая със сините зони във В. Търново се зае Окръжната прокуратура. Проверява се законността на зоните за платен крактовременен престой и паркиране, как е определена цената и обхвата на сините зони.
Кметът д-р Румен Рашев:
“Засегнати са интересите на много хора, защото това е вид репресивна мярка”
– Какъв е смисълът от сините зони?
– Върху уличното платно, т.е. върху мястото, където би трябвало да се движат автомобилите, да се разреши кратковременно паркиране поради липсата на паркинги. Ако имаме паркинги, няма да има смисъл от зоните за кратковременно платено паркиране. Това за съжаление все още го няма. Смисълът е в сините зони времето за паркиране да е сравнително малко, цената да е умерено висока, а не преференциална, за да може да обслужват, колкото се може повече автомобили. Анализът на университета в Гент (Белгия) показва, че преди въвеждането на сините зони едно паркомясто във В. Търново се ползваше от 1,5 до 2 автомобила, което е нерентабилно. Сините зони са обратно на идеята за паркинга. В паркинга – места извън уличните платна, се насочват автомобили за паркиране с въвеждане на преференциални условия – за по-дълъг престой да се плаща по-малко.
– Кой определя кои улици ще се включат в обхвата на сините зони и от кога?
– Законодателят е ясен, че това прави собственикът на пътя или администрацията, която управлява пътя. ОбС отложи прилагането на сините зони. Разбирам, че са засегнати интересите на много хора, защото това е вид репресивна мярка. Тя е насочена към това да освободим пътните платна за движение на автомобилите. Много хора ползват пътните платна за дългосрочен престой на автомобилите си, нямат гаражи и паркинги по една или друга причина. Безспорно собственик на улиците във Велико Търново е Общината. Тук не става дума за разпореждане с общинска собственост, за да имаме изключителните права на ОбС, за да взема той решението. На този етап Наредбата е отложена, да не кажа забравена история. Тя е приета от ОбС, работи известно време и срокът й на действие е отложен за 1 януари 2012 г. Затова преструктурирахме Комисията по организация и безопасност на движението, чийто председател съм аз. За нейни членове включихме и външни експерти.
– Това означава ли, че вие предлагате кои и от кога да са районите, които стават сини зони, а комисията одобрява?
– Подготовката по сините зони беше направена след приемането на Наредбата. Сега в паркирането има ред, особено на местата, където са въведени сините зони. Забравяме какъв беше пълният хаос. Помага ни новото ръководство на областната дирекция на полицията. Вероятно е мое предложението. Въвели сме само един етап от сините зони. Наредбата предвиждаше над 400 места. Редуцирахме ги само на най-жизненоважните места. Консултирам се с членовете на комисията, съгласуваме ги с КАТ и полицията. Предложенията не са волни неща. Разширихме зоните по бул. “България”, защото там със знаци беше забранено паркирането, но не се спазваше. Съседните междублокови пространства дават достатъчно място за паркиране, поне в тази част на града.
– Кога ще е третият етап на разширение на сините зони?
– Консултирам се непрекъснато с “Паркинги и гаражи”. Имаше идея да е от 1 април, после от 1 май, но няма да го направим. Анализът на зоните показва, че от 20 % натовареност на зоните през януари, когато ги въведохме, сега е към 38 %. Целесъобразно е сините зони да се увеличат, когато пълняемостта на сегашните мине поне 50 и стигне до 70 %. Това вероятно ще стане през месец май. В момента няма зона за кратковременен престой около читалище “Искра”, покрай студентския стол, ОББ, по ул. “Мармарлийска” и ул. “Бачо Киро” и там хаосът с паркирането е видим. Иска ми се да въведем и там сини зони, но няма да го предложа, защото заетостта на останалите зони все още е ниска.
– Какво мислите за предложението на БСП за 60 лв. годишен абонамент за домуващите в сините зони?
– Провокация. Това предложение идва да обърне с краката на горе представата за същността и нуждата от зоните. Всички се съгласяват, че зоните въвеждат ред в паркирането и по-добра възможност за движение. От друга страна, това подклажда мнението, че като дадем пари, всичко ще се нареди. Общината не въвежда зоните за кратковременен престой и паркиране, за да събира пари. Много по-лесно е с решение на ОбС да се направят паркинги, в които срещу заплащане да се паркира. Не е въпросът да въвеждаме репресии, за да печелим пари.
– Какво да правят домуващите в сините зони с колите си между 8 и 20 часа?
– Каквото правят всички хора с колите си в това време. Никъде в закона не е написано, че пътното платно е място за домуване на коли. Не може колата ти непрекъснато да домува на пътното платно или на тротоара.
Източник: „Янтра ДНЕС”
Повече в Новини
Димитър Бербатов награждава 13 деца от Велико Търново
13 великотърновски ученици бяха номинирани за заключителния етап на „Награди за успелите деца на България” от фондация „Димитър Бербатов”. Те...