„Кроношпан България“ първи у нас създаде верига за доставки на рециклирана дървесина
Дървесните отпадъци могат да заживеят втори живот, показва с действията си екипът на „Кроношпан България“. Компанията, която е и пионер в страната в създаването на верига за доставки на рециклирана дървесина, е пример за прилагането на принципите на кръговата икономика у нас. Това беше и една от основните причини за поканата за участие в приключилия наскоро форум на „Forbes България“.
По време на презентацията си, управителят на Кроношпан България г-н Николай Банков изтъкна, че годишно у нас се генерират между 500 хил. и 1 млн. тона дървесни отпадъци от бита, индустрията и опаковки и че по-голямата част от тях завършват своя живот в депа, коствайки огромен публичен ресурс. Банков подчерта ролята на държавата, бизнеса и потребителите в устойчивото използване на дървесен материал и допълни, че кръговата икономика е модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване и рециклиране на съществуващи материали и изделия.
Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, могат да продължат да се използват по друг начин. Това може да се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци.
„Кроношпан България“ първи у нас създаде верига за доставки на рециклирана дървесина, с която се подсигурява производството в старата столица. На практика първата рециклираща линия е именно във великотърновския завод „Извън Велико Търново в момента имаме 4 площадки за рециклиране, в които привличаме всякакъв вид отпаднала от бита и строителството дървесина и после я влагаме в производството на нашите продукти”, информира Николай Банков. „За да можем да направим кръговата икономика работеща при нас, бяхме принудени да инвестираме и в самата верига за доставки. В момента оперираме със 130 контейнера в България, 16 транспортни единици, с които ги придвижваме, и оперираме с 4 депа за рециклиране.
Продължават инвестициите и в тази посока. През 2021 г. са рециклирани 24 000 тона дървесина, което все пак е далеч по-малко от заводите на компанията в Европа, където законодателството е друго. Тази инициатива „Нов живот за старите мебели” стартира именно от Велико Търново. Благодарение на партньорството с Общината, успяхме да съберем 1800 тона, а през 2022 г. – 1500”, допълва още той. Към момента капацитетът на завода да преработва рециклирана дървесина е 30% от общо потребление, но реално се използват 10%, което дава възможност за още по-добри перспективи и развитие на екологичния ефект за страната и икономиката й“, допълва още той.
Чрез дейността си „Кроношпан България“ е спестил на български общини над 12 млн. лв. разходи за депониране на отпадъци от дърво, които са преработени и превърнати в нова суровина за индустрията само за последната година. По този начин е предотвратено и запълването на депата, образуването на ФПЧ /фини прахови частици/ от нерегламентирано изгаряне и формирането на сметища, информират от компанията, която е и най-големият инвеститор във Великотърновска област.
Дружеството е единственият в страната преработвател, осигуряващ висококачествено рециклиране на дървесните отпадъци, образувани от бита, строителството, индустрията, както и от опаковки от дървени материали. Само за изминалата 2024 г.са рециклирани над 42 000 тона. За София са събрани над 12 хил. тона дървесини отпадъци, като на софиянци са спестени 5 млн. лв. От Общините на територията на Великотърновски регион са оползотворени повече от 1 000 тона. Благодарение на това са спасени и над 84 000 дървета, които биха послужили за добиването на цялото това количество оползотворен отпадък с дървесен произход.
От компанията подчертават, че за последната година са преработили и повече от 150 000 м3 дървесина, добита от санитарни сечи, в следствие от пожари, каламитети (съхнене, нападения от корояди). Така са подпомогнати горските стопани в поддържането на доброто здравословно състояние на горите, като превенция срещу бъдещи пожари и други бедствия.