„Българските патриоти” влизат в Народното събрание, сочат изследванията
„Българските патриоти” успяват да обединят избирателите на предишните две отделни формации и ще влязат в бъдещото Народно събрание. Това сочи изследване на обществените и политически нагласи, проведено в периода 10-15 юни с 1008 човека (над 18 години) чрез пряко стандартизирано интервю, което го прави представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция МЕДИАНА и е реализирано със собствени средства.
7-партиен парламент се очертава след изборите на 11 юли. Битката за първото място обаче тепърва предстои. „Има такъв народ“ има 24 % и изпреварва с около три процента основните си опоненти – ГЕРБ и БСП, които са с практически изравнени позиции, съответно 21.4 и 21.3 %. Същевременно избирателите на „Има такъв народ“ са най-неустойчивата и мобилна маса от избиратели въобще. Една трета от тях са млади хора до 30 години, близо 60 % планират да ходят на море. Трудно е да се прогнозира доколко Слави Трифонов ще успее да ги привлече пред урните през юли и дали няма да предпочетат нещо по-приятно.
„Патриотите“ успяват да обединят избирателите на предишните две отделни формации и преминават бариерата, като могат да разчитат на 5.1 %. ДПС, Демократична България и „Изправи се! Мутри вън!“ запазват позициите си и са сигурни участници в следващия Парламент. При „БСП за България“ се наблюдава известен прилив, вероятно заради лансирания формат „широка лява коалиция“. ГЕРБ намалява своята популярност, но оставащите му избиратели са силно мобилизирани да защитят своята власт (а вероятно и обществените, и професионалните си позиции).
След изборите на 4-ти април ГЕРБ е изгубил една много важна позиция – позицията на силата. Преди избирателите (независимо дали харесват или мразят ГЕРБ) имаха едно наум, че това е силната партия, която управлява и може да продължи да управлява. Сега вече доминира усещането, че ГЕРБ е в слаба позиция – партията, която слиза от власт и след тези избори няма да управлява. Като цяло, това вещае загуба на т. нар. „конформен вот“ (гласуване за силния), както и на част от корпоративния (принуден) вот.
Независимо от летния сезон, може да се очаква повишаване на изборната активност. Данните показват значително повишаване на декларативната готовност да се участва в изборите. Можем да очакваме приблизително 3.5 – 3.6 млн. избиратели пред урните.
Като цяло, оценките за работата на служебното правителство са преобладаващо позитивни и силно контрастиращи на фона на оценките на предишното правителство. Вероятно, действията на служебното правителство по ревизия на предходната власт силно са се отразили и на оценките за главния прокурор Иван Гешев, както и на рейтинга на бившия министър председател Бойко Борисов.
Това са резултати и анализ на базата на настроенията в страната. Не се отчита възможното влияние на гласуването в чужбина, твърди проучването на „Медиана”.
Резултатите от изследването вижте тук:
Повече в Новини
Университетският преподавател Станислава Стоянова: Спирането на магистралите в Северна България обрича Свищов и региона
Видяхме, че само за два месеца спряха всички големи проекти – и магистралата Русе-Велико Търново, и „Хемус“. А те са...