Share

В Лясковец успешно бяха сложени основите на Национален фестивал за инструментални изпълнители

сряда, 25 май, 2022, 12:32ч.


283652071_556934079397835_6182721040693223798_nсн. Потомци

Първи национален фолклорен фестивал за инструментални изпълнители на българска народна музика организираха лясковската Школа за народни инструменти „Потомци“ и местното читалище „Напредък-1870“, подкрепени от Община Лясковец. Първото издание на празника протече при много засилен интерес и събра инструменталисти от различни краища на България. Домакин и идеолог на събитието беше лясковската школа, с ръководител Стефан Печикамъков. В два последователни дни на сцената на лясковското читалище се изявиха много малки и по-големи музиканти. Целта на идеолозите е съхраняване и популяризиране на българския музикално-инструментален фолклор, предоставяне на възможност за изява на различни по възраст и фолклорна принадлежност изпълнители на народни инструменти, утвърждаване като значимо събитие в културния календар на общината и областта, както и приемственост между поколенията.

Право на участие имаха всички изпълнители в областта на инструменталното изкуство, като имаше, както много индивидуални изпълнители, така и дуети, триа, камерни състави и оркестри. В два поредни дни в салона на читалището звучаха различни мелодии, изсвирени на българските инструменти кавал, гайда, гъдулка, тамбура и други. Освен децата от домакинстващия град Лясковец, във фестивала се включиха и таланти от съседните градове Г. Оряховица и В. Търново, също и от по-далечни места като Варна, Пордим, Широка лъка, Габрово, София. Фестивалът успя да събере много любители и професионалисти в няколко раздела – индивидуални изпълнители, камерни инструментални състави и оркестри за народна музика в няколко възрастови групи – деца в начален курс, средношколци, ученици в горен курс – 8-12 клас и над 19-годишни. Близо 70 индивидуални и групови изпълнения имаше през двата дни на сцената в Лясковец. Многообразен бе и репертоарът на изпълнителите в музикалния форум – овчарска мелодия, ръченици, копаници, хора – дайчово, еленино, юнашко, пайдушко, тракийско, странджанско, бистришко, родопско, загорско, грънчарско, зидаровско, добруджански ръченик, пирински мелодии, влашки мотиви и много други.

Лясковската школа представиха индивидуално – Павлина Станчева на кавал, Никола Симеонов, Калоян Иванов и Росен Тонев на гайда, Михаела Тодорова на тамбура, Денислав Йосифов и Ния Илиева на гъдулка. Представено бе и трио гайди, както и камерен състав от струнни инструменти и оркестър за народна музика при смесени, който изпълни „Бабакова ръченица“ и „Балканджийско хоро“.

Кметът на Община Лясковец д-р Ивелина Гецова уважи събитието и малко преди да се състои гала-концертът на лауреатите поздрави участниците и домакините, и благодари от сърце за идейния замисъл на събитието и за първото успешно издание на проявата в нашия град. В гала-концерта се изявиха и малките музиканти от община Лясковец – ШНИ „Потомци“, оркестъра за народна музика към горооряховския фолклорен ансамбъл „Сидер войвода“, оркестъра при НУФИ „Широка лъка“ и други.

Музикалният празник в Лясковец имаше конкурсен характер и всички бяха оценявани от професионално жури в състав Димитър Христов – диригент на оркестъра за народна музика към БНР, композитор, преподавател в Национална музикална Академия „Проф. Панчо Владигеров“, Дамян Йорданов – солист в оркестъра на Държавен фолклорен ансамбъл „Тракия“, Пейо Пеев – солист в оркестъра за народна музика към БНР, композитор и преподавател в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив и Красимир Рачев – преподавател в Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ – Котел.

Всички участници в националния фестивал „Потомци“ получиха грамота за участие, а класираните на първите три места по раздели, секции, категории, направления и групи заслужиха съответно златен, сребърен и бронзов медал и диплом за първо, второ или трето място. Наградата за най-малък участник отиде при малкия гайдар Михаил Топалов, който беше и единствен изпълнител в групата на децата от предучилищна възраст. Той изпълни дайчово и тракийско хора и е възпитаник на ДЮФА „Българче“, В. Търново. Излъчена бе и награда за най-добра интерпретация на пиеса от Коста Колев, както беше предвидено по регламент и с тази награда при любителите се окичиха възпитаниците на лясковската школа „Потомци“, а при професионалистите Специална такава награда бе присъдена на оркестъра от Широка лъка. Софийският оркестър на любителите „Шопчета-бобчета“ също си тръгна с първо място в своята възрастова група, а при професионалните изпълнители на възрастните наградата отнесе Оркестъра за народна музика към Фолклорен ансамбъл „Сидер войвода“.

Първи при най-малките кавалджии е Петко Тошев от В. Търново, при средношколците първа се нареди Павлина Станчева от ШНИ „Потомци“, а при по-големите ученици най-добър на кавала е Симеон Костадинов от Габрово. В категорията на професионалистите първо място спечели варненецът Божидар Димитров, а при учениците от 8-12 клас – златото е за Венцислав Цегриловски от Широка лъка. При гайдарите най-добре се справи в групата на учениците от начален курс на обучение 1-4 клас Йордан Савов от ОУ „Патриарх Евтимий“, Варна. При по-големите с първа награда е лясковското гайдарче Никола Симеонов, а в групата гайдари от 8-12 клас най-високо отличие заслужи Росен Тонев, също възпитаник на школата-домакин. С първа награда и професионално изпълнение на гайда е и Кирил Йорданов от НУИ „Добри Христов, Варна, а при учениците от групата 8-12 клас с плакет за отличил се участник и златен медал от фестивала си тръгна възпитаник на Широка лъка – Николай Михалев. На гъдулка при най-малките деца с първа награда е Васил Станоев от София. На гъдулка отлично се представи и наше момиче – Ния Илиева от „Потомци“, която си поделя златото с още един отлично представил се изпълнител – Александър Георгиев от софийското училище „Н. Хайтов“. При най-големите гъдулари първенец е Мария Иванова от същото столично училище. При занимаващите се професионално гъдулари в групата на най-големите ученици на първо място се класираха двама възпитаници на НУФИ „Широка лъка“ – Пламена Пехливанова и Лъчезар Йорданов, като последният получи и плакет за отличил се участник. Най-добър на тамбура при най-малките ученици е отново възпитаник на лясковската школа и това е Михаела Тодорова, окичила се със златото в групата на участниците от 1-4 клас. В следващите две възрастови групи най-добри на тамбура се оказаха двама музиканти от Габрово – Калоян Минчев и Диана Делуди, а при професионалистите най-добър е възпитаник на училището в Широка лъка – Стефан Смилков. За изпълненията на камерните състави журито отсъди – наградите са за Трио гайди на лясковската школа, за дуета гъдулки Ива и Зара Желязкови от София и за софийската камерна група „Малките шопчета-бобчета“. Камерните състави на професионалистите взели златото са Трио „Гайдуница“ и Трио Кавали от Пордим. Камерният състав от смесени струнни инструменти на „Потомци“ също си завоюва злато, а в категорията на професионалистите първенци са двете камерни групи на Широка лъка.

Така в рамките на фестивалните дни бе изпълнена една от основните задачи на музикалния форум – обмяна на опит с цел съхранение на чистата неприкосновена любов към българската народна инструментална музика и превръщане на града ни и читалищната институция в културно средище, което дава възможност за среща и изява на талантливите деца на България. На сбогуване жури, ръководители и домакини си пожелаха до нови срещи и бъдещи успехи с още много издания на най-новия фестивал в Лясковец, а организаторът му и ръководител на лясковската школа Стефан Печикамъков благодари на всички от сърце: „Благодарим на всички ръководители и изпълнители които участваха и на хората, които пропътуваха стотици километри – НУФИ „Широка лъка“ с диригент Ганчо Гавазов, индивидуални изпълнители от гр. Варна с преподаватели Недко Царев и Николай Докторов, индивидуални изпълнители с ръководител Илина Дечева и Манка Билчева – ДФА „Габровче“, възпитаници от ДЮФА „Българче“ гр. Велико Търново с преподавател доц. Митко Димитров, Цветан Радков и негови възпитаници от гр. Габрово, възпитаници на СУ „Св. св Кирил и Методий“ гр. Пордим, с преподаватели Красимир Калинков, Борислава Симеонова и Светльо Маринов, „Шопчета-бобчета“ от гр. София с ръководител Лили Ангелова. Поклон пред всички ученици и техните учители! Огромни благодарности към всички приятели, родители и деца, които се включиха и участваха в организацията на фестивала и към дизайнерите Петър Крусев, Пенчо Чуков, Десислава Бейска, Костадин Василев, Валентина Маринова за оригиналните творчески идеи. Благодарим безкрайно на уважаемото професионално жури за достойното оценяване на всички участници, които изпратихме със заслужени награди! Благодарности на Община Лясковец с кмет д-р Ивелина Гецова, на ръководството на НЧ „Напредък-1870“ с председател Васил Русев, на родителите и децата от Школа за народни инструменти „Потомци“ и техните преподаватели – Стела Акиванова, Тодор Николиев, Йордан Кирилов, Данаил Йорданов и Николай Стойчев. Благодарим на всички спомоществователи, които помагат да реализираме нашите мечти!“.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
В Павликени отличиха изявени дейци на просветата и културата

Традиционното специално събитие за отбелязване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и...

Затвори