Стефан Михайлов, водач на листата на Движение “Царевград за В. Търново”: “Работа е ключовата дума за развитието и успеха”
– Г-н Михайлов, Вие сте част от екипа на д-р Рашев, в същото време сте водач на листата за общински съветници на Движение “Царевград за Велико Търново”. Не носи ли известни негативи този факт?
– Не разбирам кое точно наричате негативи и какво не ви харесва в управлението на Общината през последните примерно 10 години. Осветлението на Южния пътен възел ли ви дразни, или направените кръстовища на “Качица”, благодарение на които намаляха катастрофите в този участък. Или може би това, че заради създадения добър бизнес климат в града влязоха големи търговски вериги, за които преди само бяхме чували и тайно си мечтаехме тук да има “Метро”, “Практикер”, “Била”, “Пикадили”, “ЦБА” и така нататък. Кое от всичко това не ви харесва? Какво лошо виждате в едно управление, благодарение на което се случиха неща като “Сцена на вековете”, Международната туристическа борса, Фолклорния фестивал и много други културни събития, които надхвърлиха регионалното си значение и се превърнаха в национални и международни. Много е лесно да отречеш направеното, без дори да си дадеш сметка колко труд, енергия и добри мисли стоят зад вече видимото. Крайно време е да спрем да бъдем нихилисти. Защото това ни дърпа назад.
– Бягате от темата “модела Рашев”, неудобен ли е въпросът ми?
– Не е неудобен, но е лошо измислен, както между другото е лошо измислен и терминът “модела Рашев”. Няма “модел Рашев”. Има модел на управление на общината, двигател на много свършена работа през последните години. Има модел на развитието. Да, аз съм част от този екип, който управляваше общината през последните години. И като такъв мога да говоря много за свършеното, но няма смисъл, защото то се вижда. Може би трябва да говорим за това, за което не достигнаха време и ресурси.
– Правилно ли беше харчен бюджетът на общината през годините?
– Казвал съм го на участници в предизборната надпревара. Ще го повторя. Бюджетът на Общината не е финансов счетоводен и отчетен документ. Той е стратегия за развитието на общината, разбиране за разпределението на публични финанси, съобразно потребностите на хората и тяхната воля. А по отношение на правилното харчене, когато парите не стигат, винаги един харч е за сметка на друг. Така стоят нещата и в бюджета на едно домакинство. Когато нямаш пари за всичко, каквато е ситуацията в повечето домакинства, не само в нашия град, а и в страната, трябва да си определиш приоритетите. Не може да купиш маркова дреха на едното си дете, ако нямаш вечеря за цялото семейството. Не може да направиш една улица или тротоар, по които се движат 20 души, ако не си направил тези, по които минават 200. Бюджетната рамка на Общината е известна и тя е публична. Тези, които разбират, правят разлика между държавна субсидия, в това число целева и изравнителна, и местни приходи, в това число данъчни и неданъчни.
Не стигат парите, но ние не можем и не бива да увеличаваме данъците. Необходимо е да разпределяме средствата, с които разполагаме оптимално и по приоритети, и то в рамките на бюджета на Общината. Но е несериозно да твърдиш, че ще намалиш данъците и в същото време ще увеличиш разходите за различни дейности. Не мога да подмина факта, че преди 10 г. бюджетът на Общината беше 17 млн. лв., а сега е 60 млн., плюс 180 млн. лева привлечени европейски средства.
– Хората искат улици без дупки, ако може безплатно паркиране, а и по-ниски данъци и такси…
– И аз искам това, но утопията отдавна не е политика. Всички, които обещават такива неща, лъжат хората. И ги лъжат откровено, гледайки на тях единствено като на избиратели. Действително трябва и може според мен, да бъдат завишени средствата за ремонт на улиците и то не само на градските но и на общинската пътна мрежа, трябва да бъде реализиран поне един от четирите проекта за подземни паркинги, трябва да бъде допълнена и променена наредбата за сините зони.
Трябва да бъде и прецизирана методиката за определяне на такса смет. Но освен всички тия простички неща трябва да помислим за финансиране и на други от рода на детски градини и ясли, спортни площадки, по-добри условия в училищата и социалните заведения, създаване на условия за привличане на повече туристи, и най-важното – добър бизнес климат за инвестиции, които биха осигурили нови работни места.
– Наистина ли едни и същи фирми печелят обществените поръчки и защо темата е водеща и в предизборната кампания?
– Темата е хубава за свободни съчинения. Жалкото е, че те се правят от хора, които не правят разлика дори между обществена поръчка и търг. Ще отговоря като експерт, който е давал мнение при изработване на първия Закон за възлагане на държавни и общински поръчки. Като човек, който 15 г. е извършвал проверки по Закона за обществените поръчки и който 8 г. е работил, спазвайки този закон. Та експертно ще кажа на всички кандидати за кмет и общински съветници, които обещават публичност и прозрачност, че не хората, а ЗАКОНЪТ гарантира прозрачност, публичност, свободна и лоялна конкуренция и равнопоставеност. Това го пише в чл. 2. Не хората, а пак ЗАКОНЪТ определя правилата за провеждане на процедурите, в това число каква да бъде документацията на съответната обществена поръчка. Отново ЗАКОНЪТ, а не хората, регламентира по какъв начин се разглеждат, оценяват и класират офертите и какви да бъдат членовете на комисията. В ЗОП са записани ясни и точни правила, които изключват субективния фактор, за да се гарантира публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация.
За периода 01.01.2007 г. до 30.09.2011 г. в Община Велико Търново са сключени 1120 договора по обществени поръчки с 440 фирми. За строителство са 533 договора със 145 фирми; за услуги договорите са с 240 фирми, а за доставки – 95 договора с 55 фирми. Да се говори за кръгове от фирми при 440 спечелили участници е, меко казано несериозно. Искам да кажа, че за почти всички малки обществени поръчки по Наредбата към Закона за обществените поръчки има писмени предложения за договори от същите хора, които инициират поръчката. Това са приблизително 150 предложения. Зад всички тези цифри стои къртовски труд на експерти, юристи, технически лица и други, и той не може с лека ръка да се поставя под съмнение. Тази специалисти почти не знаят какво е почивен ден от началото на годината, за да подготвят процедурите в срок, в това число и по европейски програми и проекти.
За този период са сключени 140 договора за европейски проекти и програми, като всеки един документ е проверен и одобрен от управляващия орган. Самата процедура също подлежи на много строг контрол. Сигурен съм, че няма възложител в света, който да иска да наруши този закон, както съм сигурен, че който от кандидатите за кмет стане възложител, ще спазва Закона за обществените поръчки – закон, който не допуска компромиси.
Повече в Новини
Електорални нагласи за местните избори във В. Търново
Към средата на предизборната кампания вече се очертават главните претенденти за кметския пост и основните политически сили, които ще търсят...