Share

Спининг въдици – какво трябва да знаете за тях?

събота, 29 май, 2021, 12:17ч.


Спининг въдици – какво трябва да знаете за тях

Спингистите представляват сериозен процент от рибарите по света, следователно и видовете спининг въдици на пазара е доста голям. Ако сте решили да си купите такава въдица и то с добро качество, е добре да знаете на кои аспекти да обърнете внимание. Следващите редове са своеобразен пътеводител/ ръководство стъпка по стъпка за избора на добра пръчка за спининг риболов.

Класификация

По отношение на спинингите днес съществуват четири класа въдици, обозначени като тежки, средни, леки и ултра леки. В същото време за всеки тип следва да бъде избрано подходящото тегло на стръвта, така че риболовът да е максимално ефективен. По-конкретно – за тежък клас спининг ще е необходимо да се запасите със стръв с тегло от 40 грама, за среден – от 15 до 40 грама, за лек – от 6 до 13-15 грама и за ултра-лекия – до шест – седем грама .

Освен по класове, спинингите се класифицират и по категории. Въдиците могат условно да бъдат разделени на три категории – твърди, средни и параболични. Твърдите пръти са по-подходящи за замятане на разстояния над 50-70 метра, а средните са подходящи за висококачествена подсечка на рибата при дълги замятания. Освен това тези пръти трябва да се огъват отгоре. Що се отнася до параболичните въдици, те ще бъдат идеални за дълги замятания (над четиридесет метра).

Тип свързване

Въдиците се различават и по типа на съединяване на конструкцията. По този параметър те са разделени на щекерни и телескопични. Последните са много популярни поради своята компактност, защото винаги могат да бъдат сгънати и пренесени по максимално удобен начин. В този случай устройството ще заема минимум място в колата или багажа. Единственият им недостатък е прекомерната твърдост.

Що се отнася до щекерните пръти, те също се състоят от няколко колена, но отделенията трябва да бъдат вкарани едно в друго (да не се бърка със сгъване). Техните предимства включват повишена чувствителност, издръжливост и надеждност. И преди всичко  – те са по-леки от телескопичните.

Тест и строй

Тестът на въдицата най-често показва теглото на примамките, които е необходимо да се използват. Този параметър се изписва с две числа, като единното от тях показва долната граница на теглото на примамката, а другото, съответно, горната граница. Например, обозначението може да бъде 2-25 gr, което е най-оптималният вариант. В този случай спинингът може да се използва с различни примамки.

Параметърът „строй” на въдицата (спининга) е също много популярен сред рибарите. С него може да се определи колко ще се огъне пръчката. По-специално строят може да бъде бърз, среден и бавен. Продукт с бързо действие „Action” ще се огъне само в горната част, а при такъв с бавно действие целият прът ще се огъне.

Също така трябва да се има предвид, че пръчка с бързо действие е по-подходяща за опитни рибари, тъй като изисква определени умения за точно замятане. Можете да определите действието точно в магазина, като помолите консултанта да задържи върха на пръчката и да го издърпате сами. Ако въдицата се огъва добре, тогава трябва да я вземете – тя е подходяща за улов на всякаква риба.

Мощността е също много важен параметър при съвременните спининг въдици. Тя зависи до голяма степен от дебелината на долната част на продукта. Въз основа на мощността е необходимо да изберете въдица (обикновено препоръките са посочени на бланка на спининга).

По отношение на материала, съвременните спининг въдици са направени от фибростъкло, композитни или въглеродни влакна. Има и продукти, изработени от графит, въглеродни влакна и др. Първите са много непретенциозни при употреба и лесни за поддръжка.

Недостатъците на конструкциите от фибростъкло включват голямо тегло. Композитните пръти пък имат средна твърдост, но качеството им далеч не е най-доброто. Спинингите от въглеродни влакна, карбон и графит се смятат за най-качествени, надеждни и леки.

 

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
“Републиканци за България” със сигнал до МОСВ и Община В. Търново прикриват ли се данни за чистотата на въздуха

Липсват данни относно съдържанието на фини прахови частици и Формалдехид в атмосферния въздух в предоставяна от РИОСВ – Велико Търново...

Затвори