Съветниците в спор за паметен знак на Т. Живков във В. Търново
Остра дискусия и спорове сред общинските съветници във Велико Търново предизвика идеята да бъде поставен паметен знак на Тодор Живков. Плочата да бъде поставена в алеята на хората с изключителен принос за града предложи общинският съветник от БСП Мирко Робов.
Алеята бе създадена от съветниците през мандата 1995-1999 г., в комплекс „Асеневци” до картинната галерия. Там са поставени вече плочите на архитект Никола Николов, на актьора Димитър Буйнозов, на художника Иван Христов, на директора на Регионалния музей до 1984 г. Христо Нурков, на последния председател на Общонародния комитет за развитие на В. Търново Пенчо Кубадински.
Конкретния повод за предложението на Мирко Робов е широкия дебат при номинацията на почетен гражданин на старата столица в навечерието на 22 март. „Тогава се получи една много размита представа за дейността на Общонародния комитет за развитие на В. Търново и за някои от най-важните му проекти. Някои от участниците в дискусията ги поставиха в погрешна плоскост или пък си ги приписаха. Това ме накара да се заровя в архивите”, коментира Мирко Робов.
Идеята му обаче предизвика широко недоволство сред част от съветниците и великотърновската общественост. Вчера Общинският съвет на СДС в старата столица излезе с нарочна декларация, с която „категорично осъжда поредния опит на БСП за възраждане на комунизма в България”.
„СДС В. Търново смята за обида към всички демократично мислещи хора идеята за поставяне на паметна плоча на Тодор живков в града ни. Нашето становище е ясно и категорично- няма да допуснем лицето на един престъпен и кървав режим да бъде лице на старопрестолно В. Търново”, пише в декларацията. В документа се припомня, че след 9 септември 1944 г. е избит „без съд и присъда цвета на българската нация, сред който и 208 великотърновци”. „Не! Ние не сме съгласни! Заради тези, които помнят и тези, които ще дойдат след нас!”, завършва документът.
Своята лична позиция пожела да изрази и Иван Кръстев – специалист “Връзки с обществеността” в Общината, провокиран от коментарите на Мирко Робов, че никой в града не е против паметника на Живков. “Човекът с каскета от Правец 33 г. управляваше тоталитарната машина, която съсипваше съдбите на хората, които отказваха да се подложат на безчовечния комунистически терор. Партията, която той ръководеше, за малко не превърна отечеството ми в 16-ата съветска република. Той в продължение на десетилетия систематично нарушаваше фундаментални човешки права; прати държавата и икономиката 100 г. назад; вкарваше в затвори, концлагери и психиатрични клиники всички, които искаха да са свободни и т.н.”
Той призова всички, които биха подкрепили идеята за паметника на Живков, да си отговорят на въпроса дали в града има паметни знаци на 23-мата владетели и 17 патриарси от Втората българска държава, дали има паметни знаци на хората, дали живота и имота си за В. Търново и България. “Заслужава ли човекът от Правец признание и почести равни с тези на цар Калоян, свети Патриарх Евтимий, Васил Друмев, Стефан Стамболов…”, пита още Иван Кръстев. Според него Мирко Робов лансира идеята за паметника единствено с цел решаване на вътрешнопартийни проблеми.
“Моля го да не обижда града, в който съм влюбен, да не засяга честта на града и хората, за които имам удоволствието и отговорността да работя”, пише Кръстев.
Той обясни, че не започва подписка и няма намерение да прави някаква организация, а настоява единствено да каже своето категорично “не”. Веднага обаче под неговия текст сложиха подписите си учители, университетски преподаватели, интелектуалци и общественици. Сред тях са Руси Карапетков, лежал в няколко затвора при соцрежима, един от които Белене, известният на търновци Горазд Чолаков, Стефан Кинов, председател на фондация “Сцена на Вековете”, историкът Милко Палангурски, съветниците Мирослав Трифонов и Камен Алексиев и др.