Велико Търново СПОРТ Янтра ДНЕС

С винени конкурси, с фолклорни концерти и със зарязване бе отбелязан празникът Трифон Зарезан в община Лясковец

петък, 14 фев., 2020, 14:25ч.

IMG_0565

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. За поредна година в Лясковец и по лясковските села бе спазена традицията и този ден бе отбелязан подобаващо с хубаво вино, добро настроение и с много приятели.

 

Неизменно съпътстващо събитие е дългогодишният лясковски конкурс „Най-добро домашно вино“, който се провежда в навечерието на 14 февруари, а право на участие и тази година имаха винари от цялата община.

Неговата цел е да запази дългогодишните традиции в местното винопроизводство и в отглеждането на лозя от младото поколение. Тънкостите в приготвяне на вино се предават от стари на млади, от бащи на синове и този естествен процес, според организаторите, не трябва да се прекъсва. Тази година във винената надпревара в Лясковец се съревноваваха общо 55 проби. 42 бяха червените вина и 13 белите. В надпреварата мериха сили, както жители на Лясковец, така и на съставните на общината села – вина бяха представени и от Добри дял, Драгижево и Джулюница. И тази година имаше проби, които бяха на дами, производителки на вино – общо 11 представителки на нежния пол, някои от които се състезаваха и с бяло, и с червено вино. За пръв път бяха допуснати до участие и плодови вина от ябълка, касис, къпина и кайсия. Оценяващата комисия беше в състав – инж. Маргарита Георгиева – председател и членове инж. Свилен Георгиев и инж. Мария Мънгова. Специалистите енолози след няколко часово дегустиране прецениха качеството на домашните напитки, предоставени лично от съкровищницата на производителите. И докато течеше оспорваната битка и сомелиерите прецизно оценявха вината по вкус, мирис и цвят, в музея на градинарството се заформи и весел предпразничен следобед с хубави песни за родния Лясковец, за вино и любов, които изпълниха гласовитите певици от вокален състав „Бели ружи”, с художествен ръководител Добринка Стателова. Накрая председателят на журито оповести кои проби заслужават най-висока оценка, а на следващия ден призьорите получиха своите награди. В навечерието на празника жителите на общината бяха зарадвани с хубава българска музика. В читалището лясковчани се веселиха на празничния концерт, поднесен от гост-изпълнителите – Професионален фолклорен ансамбъл „Искра” при читалище „Искра-1896”, гр. Велико Търново, с художествен ръководител Борислав Ангелов и диригент на оркестъра Лъчезар Йорданов.

Народното веселие в самия празничен 14 февруари започна, както винаги на централния площад „Възраждане”, където мало и голямо всяка година се събира за наздравица и за да се забавлява на хорото. По време на тържествената част бе отслужен от лясковските свещеници водосвет за здраве и плодородие. Специално да почетат лозари и винари в Лясковец дойдоха гости от Слатина и Александрия, Румъния, както и Областният управител на Велико Търново проф. д-р Любомира Попова, нейният заместник инж. Детелина Борисова, председателят на великотърновския Общински съвет Венцислав Спирдонов, зам. кметът на община Велико Търново Георги Камарашев, заместник-председателят на еленския Общински съвет Валентин Гуцов и секретаря на Общината Ивона Савова, общински съветници, почетни и заслужили граждани, директори на институции и фирми.

Приветствие към всички отправи кметът на община Лясковец д-р Ивелина Гецова, която на откритата сцена връчи наградите на най-добрите винари, спечелили призовите места в тазгодишния конкурс за домашно вино. Най-добър майстор на червено вино тази година е Данка Банова, спечелила първото място със своето ароматно вино, състезавало се под номер 15. На второ  място е виното на Димитър Иванов с проба 29, а трети при червените вина се нареди Красимир Козлев с проба номер 1. Майсторите на най-добро бяло вино от реколта 2019 са Светломир Стоянов, Йордан Мухтанов и Миглена Яланджиева наредили се съответно на първо, второ и трето място с проби номер 9, 7 и №1. Още две вина бяха оценени подобаващо от комисията енолози – червеното вино на Димитър Красимиров и бялото на Нели Анчева от Джулюница. Те заслужиха наградата, която специално се връчва всяка година от председателя на лясковския Клуб на виното Пламен Георгиев.

Празникът продължи с концертна програма на Танцов състав „Лудо младо”, с художествен ръководител Павлина Кълчишкова и корепетитор Иван Кълчишков. Над 40 деца и младежи излязоха на Откритата сцена, за да забавляват лясковчани, а скоро увлякоха и публиката в своите ритми и завиха на централния площад дълго българско хоро. Друга част жители и гости пък се отдадоха на възторжени наздравици с виното и пелина, подарени за пореден път на празнуващите от фирма „Тотал-вини”. С 200 литра от напитките празнуваха излезлите на мегдана почитатели на виното в Лясковец тази година. А за най-съществената част от празника неминуемо и тази година имаше доста мераклии. За зарязването и благославянето на лозята и техните стопани отново бе спазена традицията и бе организирано шествие, в което освен официалните гости, се включиха и жители на града, които държат да изпълнят стриктно ритуалните действия. Коронясаният тази година млад Цар на лозята поведе множеството и под звуците на народна музика, зарязващите преминаха по улица „Манастирска”, за да бъдат посрещнати от деца в народни носии с пита и бъклица вино на лозята. Отец Богдан и отец Никола благословиха стопаните, а след молитвите им към Бог, вековният ритуал извърши тазгодишният Цар на лозята Васил Русев. Той изрече благословиите за плодородие и пръв заряза лозите, като наричаше: „Да нагазим златно поле, да зарежем вита лоза, вита лоза, родовита, да се люшне тежко грозде, сладко грозде, руйно вино. И по нивя и по слог да се ражда богат плод! Лозята да нямат обиране, вината да нямат изпиване! Да бъде, дружина!”. След него зарязаха д-р Гецова и официалните гости, преливайки с вино корените на насажденията за берекет през новата стопанска година.

В село Козаревец също отбелязаха празника на виното с конкурс, зарязване и веселба. ІХ-ти по ред конкурс „Най-добро домашно вино” от реколта 2019 организираха и домакинстваха читалищните дейци в селото. 19 производители на домашната винена напитка мериха сили в тазгодишното съревнование, за да бъде избран баш-винар. Участваха 14 производители на червени и 5 на бели вина. Жури в състав Пламен Георгиев – председател и членове Петър Тахрилов и Йордан Мухтанов от Клуб на виното Лясковец оцени козаревските вина. Призьори в категория „Червено” са Ивелин Петков, класиран на трето място, втори е Георги Богданов, а призът „Баш майстор-винар” взе Ангел Ангелов. Поощрение в категорията на червените вина получи Николай Шахънов. Победители в категория „Бяло” са Стоян Златев – с трето място, Ангел Ангелов грабва второ в тази категория, а първенец при белите напитки е Георги Богданов. Конкурсът е част от Общинския календар и се дофинансира от Община Лясковец. Организира се вече девет поредни години от читалище „Земеделец-1899” с. Козаревец, а наградите са грамоти и атрактивни комплекти за винопроизводители.

В Джулюница по случай традиционния български празник Трифон Зарезан, за поредна година НЧ „Пробуждане-1896” организира конкурс за най-добро домашно вино. Дегустацията на вината на осемнадесетте участника бяха оценени от компетентно жури съставено от експерти, сомелиери и ценители – Пламен Георгиев, Петър Тахрилов и Йордан Мухтанов. Комисията каза тежката си дума, следейки за цвят, бистрота, блясък, плътност, аромат и вкус. Победители в категория най-добро домашно червено вино са Нели Анчева, класирала се на първа позиция, второ място заслужи Стефан Попов, а трето място бе отредено на Иван Спиров. В категорията бели вина първа награда бе присъдена на Иван Спиров, втора бе отредена на Нора Ганчева, а трета на Христо Анчев. Поощрителна грамота за най-добро червено вина получи Стефан Колев. Всички участници в конкурса получиха диплом и предметни награди, осигурени от организаторите, както и пожелание за здраве и берекет.

По традиция зарязването в Добри дял започна с шествие, което тръгна от центъра и премина по улиците, за да стигне до къщата на стопанина Красимир Николов. Домакините, в чийто дом тази година добридялчани зарязаха бяха нагласили дълги трапези и две топли питки, за да посрещнат своите гости. Проведе се и конкурсна надпревара, в която се включиха винари, за да се избере и тази година най-добрия майстор на напитката в селото. Двама са отличените, направили най-хубаво домашно бяло вино – на второ място е Красимир Николов, а на първо – Милен Дончев. При червените вина с трето място е Пенко Георгиев, на втора позиция е виното на Дончо Дончев, а първенец е Христинка Славева. 16 вина се съревноваваха за призовите места в Добри дял от реколта 2019 година.

В Мерданя облечени в български носии, омесили празнични погачи, напълнили менчета и бъклици с червено вино, самодейци от местното читалище, кмета Марин Люцканов и жители на селото, за поредна година се отправиха към лозовия масив, наричан от местните – „Мерданските лозя”. Традиционното ритуално зарязване направи кмета Люцканов, след което сви венец от лозови пръчки и вдигна наздравица с пожелание за берекет и плодородна година. С най-хубаво и пивко вино, тази година се представи Йордан Арменчев, което моментално му донесе приза „Цар на виното и лозята”. Той пък от своя страна се постара и почерпи празнуващите не само с чудодейния еликсир, а и с вкусни домашни мезета. „Хайде, на берекет да е!” си пожелаха всички и закичени с лозови венци и с приповдигнато настроение, се отправиха обратно към селото, където ги очакваха богато наредени трапези, музика и много веселие.

Организатор на празника Зарезан в Драгижево е кметството в партньорство с местното читалище. И през тази година ритуалът беше на лозето, стопанисвано от семейство Дюлгярови. В ритуалните действия се включиха майка, син и внук, за да има приемственост. Те бяха подготвили богата трапеза и почерпиха всички от своето вино. Според обичая, местни лозари поляха порязаните лози с вино, за да има богата реколта от грозде през годината, а виното да прелива през праговете на работливите стопани. Порязаните пръчки бяха повити и всеки взе, за да отнесе плодородието и в своя дом.

По традиция  празникът продължи в читалищния салон, където кметът Мариян Попов връчи грамоти на победителите в конкурса за най-добро домашно бяло и червено вино, ракия и пелин. Общо 17 вина и ракии взеха участие в конкурса. Въз основа на безпристрастната оценка на комисията в състав: Атанас Донев, Васил Андонов и Иван Минчев, първото място за най-добро червено вино бе отредено на Марийка Конакчиева, като след нея се наредиха Иван Коев и Йорданка Балашева. Като най-добър производител на бяло вино бе отличена Йорданка Балашева, следвана от Любен Лалев, заел почетното второ място. Най-добри ракиджии на село Драгижево за тази година са Георги Попов, Марийка Конакчиева и Трифон Трифонов.

 

Още от Новини

Забележителности | РЗИ: Питейната вода във Велико Търново отговаря на здравните изисквания

РЗИ: Питейната вода във Велико Търново отговаря на здравните изисквания


Питейната вода във Велико Търново и останалите селища, които бяха засегнати от наводнението, отговаря на здравните изисквания по химични и…
Забележителности | Поздрав за 24 май от кмета на Община Горна Оряховица Николай Рашков

Поздрав за 24 май от кмета на Община Горна Оряховица Николай Рашков

Уважаеми съграждани от община Горна Оряховица, Уважаеми жители на област Велико Търново,   Честит 24 май! Днес най-силно усещаме какво…
Забележителности | И 20 затворници се включват в дейностите по ликвидиране последствията от наводнението

И 20 затворници се включват в дейностите по ликвидиране последствията от наводнението

  По разпореждане на министъра на правосъдието Николай Найденов 20 излежаващи присъди в Общежитието от затворнически тип във Велико Търново…
Забележителности | Обстановката с р. Янтра във В. Търново се нормализира, но бедственото положение не е отменено

Обстановката с р. Янтра във В. Търново се нормализира, но бедственото положение не е отменено

Обстановката с река Янтра във Велико Търново се нормализира, съобщи кметът Даниел Панов. Сформирани са десет комисии от Община Велико…
Вход | Статии (RSS) | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново | Отпушване на Канали
© Синхрон медия ООД