Проф. д-р Костадин Ангелов: Развитието на Велико Търново като целогодишна дестинация за културен туризъм е регионален приоритет на ГЕРБ-СДС
Велико Търново изпрати 2023-а година с 27% ръст на туристите и 44% увеличение на организираните от туроператорите групи. Старопрестолният град вече достига нивата отпреди пандемията. Цифрите могат да са и още по-големи и по-категорични, ако през последните три години държавата, начело с „промяната“, не беше абдикирала от всички обществени сфери, включително и туризма. За ГЕРБ-СДС регионален приоритет е утвърждаването на Велико Търново и региона като целогодишна дестинация за културен и събитиен туризъм, казва водачът на листата проф. д-р Костадин Ангелов. И пояснява, че потенциалът на цялата област и изобщо – на Старопланински туристически район, е много голям.
Велико Търново се слави с най-големия музеен комплекс на открито на Балканите, включващ крепостите Царевец и Трапезица, църквата „Свети Четиридесет мъченици“ и средновековните манастири в кв. „Асенов“. Трапезица е пример за целесъобразната държавна политика в сферата на туризма по времето на управлението на ГЕРБ и Бойко Борисов. Тогава по проект на Министерство на културата с европейски средства бе изградена прилежаща инфраструктура, а с финансова подкрепа от Азербайджан историческият хълм срещу Царевец бе оформен като архитектурно-музеен резерват с интерактивен център, реставрирани крепостни стени, кула и средновековни църкви. Работата по Трапезица тепърва предстои – вече се разработва проект за реставрация и консервация на целия южен и източен сектор, който ще има нужда от финансиране и тук е ролята и на държавата – както беше през 2016-а година, обясни проф. д-р Костадин Ангелов.
Паралелно с това, по-малките общини имат сериозен неразкрит потенциал в сферата на кулинарния, винения, екологичния и фестивалния туризъм.
Партньорствата са много важен елемент в постигането на целите в сектора. Затова и в Народното събрание, и в бъдещото правителство ГЕРБ-СДС ще са инициатори за конструктивна работа, диалог и подкрепа за всяка добра идея от браншовите организация, общините и общинските туристически агенции, музеите, галериите, академичната общност и профилираното средно образование, казва проф. д-р Ангелов. Разумни и изпълними звучат исканията на бранша – засилена реклама на историческото наследство и културните календари в съседните държави и в Европа, специални рекламни спотове върху историческите дестинации, промотиране на конкретни културно-исторически обекти в чужбина.
След мерките за решаване на проблемите със сезонните работници, които 49-о Народно събрание прие благодарение на гласа на ГЕРБ-СДС, акцент ще бъде поставен и върху задълбочаване на връзката между образованието – средно и висше, с бизнеса, включително чрез специално разработени програми за дуално обучение. Целта е осигуряване на постоянна работна ръка от добре подготвени кадри.
Повече в Новини
Ученик от Велико Търново пътува с българска делегация до Китай
Единадесетокласникът от Профилираната езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ Йордан Нанков бе част от дипломатическа и бизнес делегация, която посети...