Приеха годишен бюджет 194 млн. лв.
Общинските съветници приеха бюджета и инвестиционната програма на Община Велико Търново за 2025 г. Против гласуваха Александра Тодорова и Венцислава Йорданова от „Възраждане“, както и Калоян Янков от ПП-ДБ. Въздържаха се петима: Дончо Бораджиев, Лили Матева, Соня Будева, Стефан Войчев и Михаил Михалев, останалите 28 общински съветници подкрепиха бюджета.
Точният му размер е 193 990 260 лв. От тях приходите и разходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 133,6 млн. лв., а местните приходи и разходи са в размер на 60,3 млн. лв.
Инвестиционната програма на Общината е в размер на 92,1 млн. лв. От тях 4,4 млн. е целевата субсидия от Републиканския бюджет, 4,1 млн. – собствени бюджетни средства, 356 хил. от приватизация, 21,1 млн. от средства от ЕС и др. международни проекти и програми. С неусвоена сума от 247 хил. лв. от улични ремонти ще бъде погасен частично предсрочно кредит на Общината.
Както се и очакваше дебатите преди гласуването бяха доста разгорещени. Съветниците от „Възраждане“ и ПП-ДБ обявиха, че няма да подкреят така предложения от общинската администрация проект за бюджет. Като една от причините за това тяхно решение беше посочен отказът техните предложения да бъдат включени в инвестиционната програма на Общината.
Някои от съветниците обвиниха кмета, че ги е пренебрегнал и не ги е поканил на среща-разговор.
Независимият общински съветник Стилян Найденов призова колегите си да загърбят поне за малко тясно политическите си пристрастия и да се обединят, защото от приемането на бюджета зависи работата и функционирането на цялата община. „Изполва се неприемане на бюджета, за да се прави сечено на кмета. Ако бюджетът не бъде приет обаче, това ще означава дефицит на социални плащания, стопиране на социални и инфраструктурни проекти. Негативите ще са изцяло за сметка на жителите на общината.“
В изказването си съветничката Лили Матева изрази мнение, че гражданите на Велико Търново и общината на практика не са имали никаква възможност да се запознаят с бюджета и обявеното обществено обсъждане е било фиктивно. Бюджетът е качен онлайн на 11 април, за която дата е обявено и обсъждането, като идеята е „да не се чуе гласът на гражданите“.
Димитър Манолов от „Заедно можем всичко“ изнесе данни за включените в бюджета за 2025 г. средства за малките населени места в размер на 5 млн. лв. За ремонти на сгради общинска собственост редвидените средства са 200 хил. лв. За издръжка на общинската администрация в кметствата без самостоятелен бюджет са заложени 410 хил. лв. За климатици, компютри, системи за видеонаблюдение, инфраструктура, за обновяване на площадки, превенция и сигурност – 363 хил. лв. за разчистване на дерета и канавки – 192 хил. лв. За ВиК, улично осветление, екопътеки и озеленяване средствата са 1,8 млн. лв. За ремонт и изграждане на публична инфраструктура са заложени 1,25 млн. лв. по бюджета на Центъра за социални услуги са заложени над 200 хил. лв.
Адв. Дончо Бораджиев изрази несъгласието си с това някои населени места в общината да бъдат любимци на общинското ръководство и даде няколко примера. В Самоводене м.г. са дадени 65 хил. лв. за детска площадка, а т.г. отново там още 390 хил. В Ресен за беседка и площадка са отпуснати съответно 18 и 22 хил. лв. „Бюджетът не е добре разпределен за отделните населени места”, заяви адв. Бораджиев. Колегата му Мирослав Трифонов пък сподели, че парите в бюджета са винаги недостатъчни, но това се дължи не на лошото управление на общинското ръководство, а заради цялото състояние на държавата. А съветникът Михаил Михалев призова за силна данъчна политика, но да се вземе под внимание и социалният момент като се помисли за бедните и социално слаби граждани на общината.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов запозна присъстващите в залата съветници и гости с основните параметри на бюджета и Инвестиционната програма на Общината. Той отхвърли обвиненията на някои от съветниците, че им е била отказана среща с него и обясни подробно защо не са били включени техните предложения в програмата. Една от основните причини за това е, че по въпросните предложения вече се работело в общината. Другата причина е, че някои от проектопредложенията са невъзможни за реализиране или нецелесъобразни. Кметът Даниел Панов рамкира и някои от основните акценти, както и приоритетите в новия общински бюджет и Инвестиционната програма на общината. Като изключително положителна той определи събираемостта – 86%, което е доста над средното за страната и е ключов фактор за финансовата стабилност на общината. Над 14 млн. са средствата, предвидени за дейности по чистотата и екологията. 11,8 млн. лв. са за каиталови инвестиции в инфраструктурата и градската среда и благоустройството. Над 3 млн. са за Домашния социален патронаж, пенсионерски клубове и центровете за работа с деца и младежи. Сред многото числа, които кметът обяви от тази програма, са 1,8 млн. за улично осветление, 21 млн. за саниране, над 90 млн. за изгаждането на детската градина на Картала, 1,4 млн. за училищен хардуер и софтуер, 200 хил. лв. за детски площадки в кварталите. За основен ремонт на ДКС „В. Левски“ са предвидени 9 млн. лв., а за ремонти на домовете за стари хора във В. Търново и Балван 11 млн. лв. Други 1,4 млн. лв. пък са заложени в културната програма на Общината. А 50 хил. лв. са вложени в Програмата „Изкуство и култура“.
В Инвестиционната програма са включени и проекти по европейски програми на стойност 130 млн. лв. Трите големи проекта са на стойност 59 млн. лв. и се отнасят до: изграждане на три многоетажни паркинга, ремонт на 5,5 км улична мрежа и изграждането на пряка връзка между кварталите „Картала“ и „Варуша“.
Въпреки разгорещените дебати общинските съвеници приеха бюджета и инвестиционната програма, с което откликнаха на апела на кмета Даниел Панов да загърбят политическите си пристрастия и да се обединят в името и за доброто на Велико Търново и жителите на цялата община.