Share

Посланикът на Норвегия се запозна с проектите за Шишмановата баня и дигитализация на библиотеката

събота, 18 апр., 2015, 08:29ч.


DSC_0138

Катерина Викьор – посланик на Кралство Норвегия у нас, се запозна с проектите за Шишмановата баня и дигитализация на библиотеката.

Нейно Превъзходителство посети и разгледа на място останките на Шишмановата баня и се запозна с документацията на проекта. Тя бе впечатлена от факта, че след реализацията му в района ще има парк и обекта ще стане част от цялостен туристически маршрут, който свързва средновековните църкви и Владишки мост.

В общината Нейно Превъзходителство проведе работна среща със заместник -кмета Снежана Данева-Иванова, Нелина Църова, Мариела Цонева и директора на Регионална библиотека Иван Александров.

Посланичката сподели,че е много впечатлена от богатата култура, наследство и уникалната приятелска атмосфера. Тя припомни и успешното партньорство на Посолството на Кралство Норвегия с ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий“. В своето обръщение тя заяви, че препоръчва винаги на всички свои приятели, познати и колеги да посетят и да почувстват Велико Търново.

Заместник кмета на общината Снежана Данева – Иванова изказа благодарност за доверието, което е дадено на Велико Търново за реализирането на този проект, както и надежда, че двата проекта ще бъдат устойчиви и полезни за гражданите.

Иван Александров – Директор на Регионална библиотека „П.Р.Славейков“ подари на посланичката книга, съдържаща историята на библиотеката. Той подчерта, че тя е трето в страната хранилище за периодичен печат. „Дигитална културна съкровищница – Север“- проект за дигитализация на библиотечните документи. Дигитален център за района и за Централна Северна България ще стане след реализиране на проекта библиотеката. Велико Търновски регион е сред първите с обществени библиотеки през първата половина на 19-ти век. Имат богати колекции и се нуждаят от дигитализиция. Ще бъдат създадени пълни текстови бази данни и ще предоставят по-широк достъп до европейските дигитални библиотеки чрез „Европеана“. В Брашов, Крайова и региона ще съдействат за проучване на исторически книги, намиращи се в тези библиотеки.

След дигитализацията на старопечатни книги и ръкописи те ще присъстват през „Европеана“ в европейското културно наследство и европейската академична общност ще има достъп онлайн до тях.

Старопечатни книги от началото на 19-ти век и възрожденската периодика, краеведски и местни периодични издания са много често използвани и проекта ще ги защити от унищожаване.

Ще бъдат дигитализирани  ръкописи от 9-11 век.  27 от предстоящите за дигитализирани 80 ръкописа са притежание на библиотеката. Дигитализирането им ще ги направи широко достъпни за всички, които проявяват интерес. 2/3 от финансирането на проекта е предвидено за закупуване на техника. След приключване срока на проекта процеса на дигитализация ще продължи.

Оркус и Хелзинки са сред библиотеките, с които нашата библиотека сътрудничи и от чиито опит се ползва.

Предстои подписване на договор в Министерство на културата до края на месеца за стартиране на проекта.

Норвегия е сред пионерите в областта на дигитализацията. От 1990 г. до момента Норвегия на практика е дигитализирала напълно своите библиотеки.

Нейно Превъзходителство прояви жив интерес към културното наследство на Велико Търново и региона. Особен интерес за нея представлява историята на храмовете и манастирите.

С близо 750 000 лв. по Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство /„Норвежка програма”/ в рамките на програма „Документиране на културната история” на програма „Културно наследство и съвременни изкуства” финансира проекта за реставрация, консервация, експониране и социализация на Шишманова баня..

 

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Проф. Легкоступ и Сотир Цацаров връчваха дипломите на юристите

Тържествена церемония по връчване на дипломите на абсолвентите от Юридически факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” се...

Затвори