Откриха най-голямото златно съкровище на Търновград
Седем златни монети от периода 12 – 14 в. са намерени при разкопките край манастирския комплекс “Св. ап. Петър и Павел” във В. Търново. Това е най-голямото монетно златно съкровище, открито на територията на Търновград до сега, обяви вчера проф. Николай Овчаров, който заедно със ст.н.с. д-р Хитко Вачев ръководи проучванията. И преди са откривани монети, но много по-малко – на два пъти по 3. Намерените сега перпери са с тегло между 4.3 и 4.6 грама и са близо 20 карата. С тях навремето е можело да се купи цяло състояние.
Златото е намерено на малка дълбочина, едва около 40 см. Монетите са на император Йоан Трети Ватаци, който е управлявал Никейската империя през първата половина на 13 век.
Находката е датирана от Константин Дочев, който изказал хипотезата, че монетите били заровени между 1246 и 1254 г. Приз 1246 г. се извършва преврат. Тогава е отровен Коломан Първи, патриарх Висарион също е умъртвен. Това е периодът на сваляне на униатите от власт и окончателната победа на православието по българските земи, разказа проф. Н. Овчаров. Предположението е, че именно в този период на гонения, собственикът на златото го е закопал набързо, но явно не е оцелял, за да си го прибере.
За първи път археолозите попадат на монети с надпис за притежание. На тях е изписано Смилу, което е дателен падеж, т.е. на Смил.