Откриха “Фестивал на ромската култура” в реставрираната Шишманова баня
Фестуивал на ромската култура и открити уроци на социализирания обект на културносто-историческо наследство Шишманова баня бе официално открит. Събитието ще се проведе на 6 и 7 април. Откриването направи ръководителят на проекта, по който беше реставрирана “Шишманова баня ” – директорът на Дирекция „Култура, туризъм и международни дейност”към Община В. Търново Нелина Църова и зам.-кметът за хуманитарни дейности на общината Ганчо Карабаджаков. Специалени гости на фестивал са служебният министър на туризма Стела Балтова, арх. Румяна Брайнова и арх. Иван Чолаков-проектирали и ръководили строителните дейности и Пенка Игнатова – директор “Дирекция Образование, младежки дейности и спорт” към община В. Търново
Обект Шишманова баня в квартал “Асенов” е реставриран и социализиран по проект “Културното наследство на гр. Велико Търново във фокуса на Европейското културно многообразие”. Финансиран е по програма БГ 08 с договор за безвъзмездна финансова помощ на Европейското икономическо пространство. Целият проект възлиза на обща стойност близо 725 000 лв. Нелина Църова обясни, че на практика с реставрацията и социализирането на Шишманова баня се затваря маршрутът на средновековния град, тъй като сградта на банята остава между “Св. Четиридесет мъченици”, “Св. св. Петър и Павел”, “Св. Иван Рилски” и съответно от другата страна на моста са “Св. Димитър” и “Св. Георги”.
“След като приключи реставрацията и консервацията, когато се разчисти терена и се хвана кота нула, можем да твърдим, че това е, ако не най-високият, поне един от най-високите запазени оригинални зидове от времето на Второто българско царство от XIII-XIV в. От друга страна, обектът е изключително интересен с това, че дава представа за културата и за нивото, начина на живот в средновековния столичен град, тъй като банята е била квартална и се е ползвала от всички граждани”, разказа ръководителката на проекта по реставрацията.
Възстановени са т.нар. огнище – мястото, където се палили огън, за да се затопля водата. Запазена е “хипокаустаната система” – системата за отопление на банята. Затопления въздух е минавал по тръби в стените и под подовете на отделните помещения. Запазено е и т. нар. помещение “потилня”, оригиналната хидрофобна мазилка на стените и част от оригиналният под, който е мозайка от мраморни плочи.
Нелина Църова разясни, че зидовете са много солидни и имат еднаква архитектура със съседните сгради от този период. Обекът е бил покрит с един полуцилендричен свод, който е бил запазен до голямото земетресение през 1986 г. След това сводът се е срутил. В момента той е само маркиран до къде е бил, защото се оакзало невъзможно да бъде възстановен.
“Да изкажем от името на цялата ни общност благодарност към програмите на Европейското икономическо пространство, към посолството на Норвегия и лично към Нейно Превъзходителство г-жа Гюро Катерина Викьор за нейната лична, сърцата и емоционална ангажираност с този обект. Благодарни сме, че в нейно лице имахме и имаме верен приятел, който помогна за осъществяването на една наша отдавнашна мечта, да видим Шишмановата баня отново във вид достоен да се гордеем с този обект и с гордост да го показваме на многобройните ни гости от цял свят”, каза зам.-кмета Ганчо Карабаджаков. Той изрази своето щастие, че през следващите няколко дни Шишмановата баня ще бъде място за културен обмен, демонстрация на традиционни занаяти, приложни изкуства и открити уроци по българска история.
“Пожелавам от сърце на хората, които са работили в този проект да успеят наистина да осигурят неговато устойчивост във времето и той да се превърне в място, където ще си дават съвместна изява лицата, които се занимават с изкуство, с култура”, заяви министър Балтова.
Участие във фестивала ще вземат учениците от СУ “Владимир Комаров” и училищата от Стpaжицa, Джyлюницa, Винoгpaд, Пaвликeни, Злaтapицa, Гopнa Оpяхoвицa и Бaтaк. Te щe пpeдcтaвят нa oткpитaтa cцeнa дpaмaтизaции, възcтaнoвкa нa oбичaи, щe тaнцyвaт, щe пeят, щe peцитиpaт.
Михаела ДАВИДОВА, снимки авторката
Повече в Новини
Психологът Адриан Аврамов: „Всеки трети от клиентите ни е в депресивно–тревожно състояние”
Всеки трети от клиентите ни е в депресивно–тревожно състояние, твърди психологът Адриан Аврамов. Като ръководител на Центъра за психологическо консултиране...