Община Лясковец чрез поставяне на контейнери за събиране на дрехи и текстил за дарения се включи в кампанията „Посланици на доброто“
Община Лясковец, чрез Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните се включи в кампанията „Посланици на Доброто“. Това става чрез националната мрежа за разделно събиране и дарение на дрехи и други текстилни изделия, чанти и колани, кърпи и хавлии, покривки и завеси и други.
Вече е поставен в центъра на Лясковец първият контейнер, като до дни ще има и втори – единият е срещу сградата на общината до бившето кино, а вторият ще бъде поставен също на видно място по главната улица „В. Левски“ №21. Специализираните контейнери са със знака на „Текслайф“ ООД и Българския Червен кръст. Инициативата затвърждава публично-частното партньорство чрез участниците й НУ „Цани Гинчев“, лясковския клуб на БМЧК „Навсякъде за всеки“, чиито членове са ученици от СУ „Максим Райкович“, областния съвет на БЧК-Велико Търново с подкрепата на директора Зорница Стоянова и фирма „ТЕКСЛАЙФ“ ООД.
Общинското ръководство призовава гражданите да се включат в инициативата, като предадат разделно своите отпаднали от употреба годни чисти дрехи и домашен текстил. Не се допуска обаче поставяне в контейнерите на текстилни отпадъци, замърсени продукти, юргани, възглавници, дюшеци и прочие. Торбите, в които се предават текстилните продукти, трябва да са добре затворени и завързани, с размер до 30/60/30 см., за да се запазва текстила от замърсяване и да са пригодни за последващите товаро-разтоварни дейности.
Предавайки ненужните си дрехи, обувки и домашен текстил, освен реализирането на огромни екологични ползи, се подпомага и фонда за Бедствия, аварии и кризи на БЧК. За всеки разделно събран килограм текстил, ежемесечно се отделят финансови средства за фонд Бедствия, аварии и кризи, за конкретните нужди при възникналите случаи (напр. за ремонти, оборудване, храна, лекарства, палатки, и др.) и с малка част от самите дрехи се поддържа допълнителен кризисен резерв. Чрез разделното събиране и последващото оползотворяване, успяваме да предотвратим в известна степен производството на нов текстил, като избягваме замърсяването на природата, спасяваме ценни природни ресурси, вложени в текстила, от погубването им на сметищата, а текстилните изделия, които са подходящи за повторна употреба, могат да зарадват някого в страни от Третия свят.
Когато контейнерите се напълнят, те ще бъдат изпразвани и сортираните текстилни материали ще бъдат сортирани и рециклирани. Ползите са много – екологични, хуманитарни, социални, икономически.
Повече в Новини
Стражица празнува 55 г. от обявяването си за град, Петю Статев и Тодор Коев – почетни граждани
55 години от обявяването си за град отбеляза Стражица. Годишнината бе акцент в тазгодишната програма за празника на града, който...