Обекти от В. Търново да бъдат под егидата на ЮНЕСКО предложиха на дискусия, организирана от БСП и Цветелина Пенкова
Обекти от Велико Търново да бъдат включени под егидата на ЮНЕСКО предложиха историци и културни деятели по време на дискусия, организирана от БСП и евродепутатът Цветелина Пенкова.
Във форума, който се проведе под мотото „Културата като емблема на Велико Търново“, се включиха историци, дългогодишни музейни работници, поети, писатели, университетски преподаватели, журналисти, учители и общественици.
На срещата присъства кандидатът за кмет на община Велико Търново Ирена Стасинопулу, водачът на листата на „БСП за България“ Михаил Михалев, както и кандидатите за общински съветници Михаил Стойчев, Жулиета Войновa, Желка Деневаа, Валерия- Тереза Дончева, Марио Иванов, Красин Каракоцев, Никол Григорова, Светослав Витанов и Стефан Стоянов.
Цветелина Пенкова, която от една година има информационен център във Велико Търново, одобри идеята исторически обекти от старата столица да бъдат предложени за включване под егидата на ЮНЕСКО.
„Лично се ангажирам да помагам на колегите в битката да включим част от историческото и културно наследство на Велико Търново в списъка със защитени обекти от ЮНЕСКО, да помагам чрез европейски решения и политики. На добър час на Ирена Стасинопулу и всички наши кандидати“.
Ирена Стасинопулу от своя страна посочи редица проблеми, свързани със съханението на културното и историческо наследство във Велико Търново. Рушащите се сгради в старата част, както и липсата на довеждаща инфраструктура до част от обектите.
Активно в дискусията се включиха историците Елена Мачковска, Тодоркка Недева и Михаил Стойчев, който и в момента е уредник в Регионалния исторически музей и кандидат за общински съветник.
Отбелязани бяха основни проблеми. Сред тях са липсата на обновяване на музейни експозиции, неподдържана материална база на историческите обекти, както и ниското заплащане на заетите в сферата на културата и музейното дело.
Всички обаче бяха категорични, че във Велико Търново все още има експерти и специалисти от сферата на културата и такива продължават да се обучават във великотърновските университети. Широко дискутирана беше и дейността на някогашния Общонароден комитет за развитие на Велико Търново, който за две десетилетия създава съвременния облик на старата столица с държавно финансиране.
Предложено беше да бъде създадена подобна структура и към днешна дата, както и клон на Националния институт за недвижимо културно наследство, чрез който да се ускорят процедурите по издаване на разрешителни за ремонт на къщи, които са паметници на културата.
Повече в Новини
С празничен концерт и литургия за здраве козаревчани отбелязаха официалния празник на селото
Официалния си празник отбелязаха жителите на лясковското село Козаревец. Съборът на селото традиционно се прави през есента, когато отбелязваме един...