Share

Напредъкът на децата и младежите в новите резидентни услуги бе обсъден на регионална среща

сряда, 30 мар., 2016, 16:29ч.


DSC04484

Работна среща за обсъждане на развитието и напредъка на децата и младежите с увреждания, изведени от специализирани институции и настанени в новите резидентни услуги, създадени по проект „Детство за всички“ проведе председателят на ДАЗД с ръководители и представители на областни и общински администрации, на регионални и общински структури за социални  услуги за деца от Северен Централен район. Събитието бе реализирано с активната подкрепа и съдействие на Областен информационен център (ОИЦ)  – Велико Търново.

В проявата участваха ръководителят на фондация Лумос за България Трендафил Меретев, заместник областните управители на Велико Търново, Русе, Разград, директори на Регионални дирекции „Социално подпомагане“, ръководители на центрове за настаняване от семеен тип, експерти.

Трябва да бъдем искрени, когато правим  анализ на процеса на деинституционализация, да се фокусираме върху децата и техните нужди и да търсим решения, защото когато има цел, екипност и партньорство и се използват всички ресурсина областно ниво, се постигат добри резултати, заяви г-жа Жечева.

Във Велико Търново бяха представени и обсъдени резултатите от проведените в Северен Централен район (СЦР) в периода октомври 2015 – януари 2016 г. оценки на децата и  младежите,  както и резултатите от контрола и мониторинга на ДАЗД на същите услуги.  Целта на оценката е да сравни развитието на всяко от децата с предишната оценка, изготвена, когато децата са живеели в институциите и да направи изводи по отношение на качеството им на живот в новите услуги. Направените по време на тази оценка изводи са валидни само по отношение на сравняването им с направените през 2012 г. оценки, те показват по един категоричен начин, че децата имат напредък, каза г-н Бисер Спиров /Лумос/, който представи резултатите.

Михаела Иванова, самозастъпник към Лумос, представи препоръки от името на Групата за детско и младежко участие по отношение на живота на децата в новите услуги, призовавайки за повече социални контакти и уважение към личността на децата, както и конкретни предложения – например, оборудване на зъболекарските кабинети, за да са подходящи за деца с увреждания.

По време на последвалата дискусия бяха адресирани направените в оценката изводи и следващите стъпки за по-нататъшно развитие на услугите в общините.

Предстои обсъждане на оценките на децата и в останалите области, след което ще бъде изготвен и публикуван окончателния Доклад с резултатите и изводите от оценката на национално ниво.

В края на 2015 година Държавната агенция за закрила на детето, фондация Лумос, Агенцията за социално подпомагане и Националното сдружение на общините в България сключиха споразумение за извършване на оценка на състоянието на над 1200 деца и младежи с увреждания, които са изведени от специализираните институции в новите Центрове за настаняване от семеен тип, създадени по проект „Детство за всички“.

Нашето желание е успехът на изпълняваните проекти и цялостния процес на деинституционализация да бъде оценяван не само по отношение на заложените индикатори, но и по отношение на ефекта, който той има за децата.

 

Резултати от проверки и наблюдения, извършени в ценрове за настаняване от семеен тип и защитени жилища от Държавната агенция за закрила на детето през 2015 г.

Качеството на живот и грижа за децата в новите услуги и спазването на техните права след закриването на специализираните институции за деца и настаняването им в резидентни услуги бяха акцент в 34 проверки, извършени в ценрове за настаняване от семеен тип и защитени жилища от Държавната агенция за закрила на детето през 2015 г.

Данните от проверките показаха, че основен проблем в услугите, изградени в изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“, е справянето с поведението на трайно институционализираните деца. Установена бе необходимост за новоназначените служители да бъде организирано въвеждащо, специализирано и поддържащо обучение особено за предоставяне на качествена грижа на децата с увреждания и психично страдание.

Инспекторите на ДАЗД констатираха и липса на планове за грижи на настанените деца и младежи, протоколи от срещи и за инциденти. В част от наличните планове заложените дейности не отразяват индивидуалните нужди и потребности на децата.

Ненавсякъде материалната среда и обзавеждане са съобразени напълно с потребителите с увреждания, така че да гарантират безопасността им.  Установени бяха инциденти и отделни прояви на насилие, вследствие на недооценяване сериозността на проявените болестни симптоми, както и неосигуряване на спешна помощ при случай на пострадало дете.

Проблеми в новите резидентни услуги са текучеството и квалификацията на служителите. На места е занижен контролът при прием на назначени лекарства, неизвършване на необходимите медицински изследвания и периодични профилактични прегледи. Неизползван в достатчна степен е и потенциалът на социалните услуги в общността за социализация на децата. Комуникацията на услугата с ДСП, МВР и институциите на общинско и областно ниво не е достатъчно добра.

Председателят на ДАЗД даде препоръки и предписания за въвеждане в практиката на центровете на необходимите процедури, указващи действията на служителите при конкретен проблем или инцидент.

През 2015 г. ДАЗД проведе и анкетно проучване с ръководителите на 88 ЦНСТ за деца и младежи. Целта бе да се идентифицират трудностите, които екипите на резидентните услуги срещат в директната работа с деца и във взаимодействието с институциите, както и да се идентифицира подкрепата, от която имат нужда.  Основни трудности, които  директорите на ЦНСТ споделиха, са свързани с:

     недостатъчните финансови средства за обезпечаване на работата на услугата;

     недостиг и текучество на персонал;

     предизвикателства, свързани с агресивно и автоагресивно поведение на настанените деца и младежи;

     ограничен или затруднен достъп до подкрепящи услуги – ЦОП, Дневен център и др.

От страна на ДАЗД бяха предложени механизми за преодоляване на затрудненията в работата с децата и младежите, настанени в ЦНСТ:

     Провеждане на въвеждащо, поддържащо и надграждащо обучение:

•     Работа с деца с предизвикателно поведение – агресивно и автоагресивно; с повишена сексуалност; с девиантно поведение;

•     Работа с деца с психиатрични заболявания. Необходимостта от отделен модул на обучение за работа с деца от аутистичния спектър.

•     Обучение за оказване на първа долекарска помощ.

•     Превенция на професионалното прегряване.

•     Обучение на персонала за преодоляване на кризисни ситуации.

•     Обучения на персонала за работа в екип.

     Провеждане на супервизия

     Споделяне на добри практики в национален и международен план.

Въз основа на резултатите от това изследване са изготвени методически указания за работа с деца, съобразно действащата нормативна уредба. Предстои тяхното утвръждаване и прилагане в практиката.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
На 31 март Горна Оряховица ще е с нарушено водоподаване

"ВиК Йовковци" ООД, гр. В. Търново уведомява своите абонати, че във връзка с промивка и дезинфекция на резервоар, на 31.03.2016...

Затвори