Share

Над 200 гозби сготвиха за Десети път във фестивала „Пъстра трапеза в Джулюница”

неделя, 26 авг., 2018, 14:40ч.


IMG_4897 IMG_4831 IMG_4838 IMG_4846 IMG_4859 IMG_4865

„Пъстра трапеза” бе събитието, което събра в Джулюница десетки пазители на традициите, за да покажат своите умения на ненадминати кулинари, за да попеят и да се повеселят всички заедно в родното село на Котоошу. Традицията продължава вече 10 години и интересът към нея не стихва. Освен пъстри трапези с гозби, в неделния ден множеството гости и почитатели на хубавата българска кухня, можеха да се насладят и на песенни изпълнения и да похапнат мекици, вкусна рибена чорба и да опитат от домашно приготвена на място лютеница. Кулинарните събития се наложиха трайно в календара на Община Лясковец и са резултат от успешно провеждащия се „Карвинг-фестивал Лясковец – пъстра столица на зеленчуците и гурбетчийското градинарство”, който записа успешното си Седмо издание.

Тази година изявите започнаха с фестивала „Пъстра трапеза на гости в село Джулюница” и с провеждането на Празника на домашната лютеница и ще продължат в Козаревец, с празника известен като „Ден на кокошата чорба”.

Откриването на седмия Карвинг-фестивал направи кметът на Община Лясковец д-р Ивелина Гецова. Тя благодари на всички за труда и всеотдайността и поздрави майсторите на карвинга, кулинари, самодейци, гости и домакини на проявата. Част от Карвинг-фестивала е кулинарната надпревара „Пъстра трапеза” и юбилейното Десето издание подготвиха Народно читалище „Пробуждане-1896” с. Джулюница, подкрепени от ентусиасти от местния пенсионерски клуб, от Община Лясковец и Националната Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите – А.Р.И.З. -7 – основател на пътуващата изложба „Пъстра трапеза на гости на моя град”. Именно с подкрепата на Асоциацията и с гласуването на всички българи, джулюнчани бяха високо оценени преди няколко години за успешната реализация на кулинарното събитие и заслужено завоюваха националния приз „Пазител на традициите”.

За десети път централният парк в селцето събра любителите на вкусните български гозби, а местните и гости-кулинари разпънаха трапези, за да покажат уменията си в приготвянето на вкусна и добре аранжирана храна. Площта в парка беше изпъстрена с разнообразие от етнощандове, които също като ястията се конкурираха за призовите места. При откриването на фестивала организаторите пожелаха на всички участници успех в кулинарните съревнования. Своите поздрави отправиха Екатерина Москова – председател на местното читалище и основният организатор и основател на кулинарния фестивал А.Р.И.З.-7, в лицето на Мариета Недкова.

Оригинални ястия, характерни за лясковския край и региона, уникални кулинарни творения по рецепти на нашите баби, карвинг-изкуство и пълни кошници със зеленчуци, щандове с тикви, квилинг-произведения и щанд с веганска храна видяха посетителите на пребогатото Десето кулинарно изложение. Тази година, освен от лясковска община, своите вкусни вълшебства предложиха и гости от близо и далеч. Докато журито опитваше ястията и определяше по различни критерии най-добрите, за радост на публиката звучеше хубавата българска песен, представена от различни певчески колективи. Фолклорната програма бе открита от домакините от Джулюница – първи на сцена се качиха най-малките пазители на традициите от ДГ „Сладкопойна чучулига”. Участие взеха и по-възрастните домакини от певческа група „Ален божур”, както и гостите от клубовете на пенсионера в Лясковец „Зора” и „Мазневска чешмичка”, гости от Драгижево – Детска фолклорна група „Китчица”, козаревската група за народни песни „Авлига”, вокална група „Бели ружи” от Лясковец, „Росна китка” от Бряговица, група „Романтика” от село Палици, самодейците от пенсионерски клуб „Здравец” – Кесарево, както и тези от читалище „Просвета-1915” от далечно Русе.

Всички гости на фестивала опитаха от вкусната рибена чорба на майсторките Марийка Добрева и Йорданка Бонева и от приготвената на място домашна лютеница по рецепта на Величка Цонева – миналогодишният победител в конкурса за лютеница. Майсторите Пенка Савова и семейство Красимира и Стефан Славеви от Джулюница свариха лютеницата на Цонева в голяма 30-литрова тава и намазаха филийки на изгладнелите гости. 50 литра рибена чорба и около 500 филии с лютеница изядоха гостите, а представители на читалищното настоятелство – Йорданка Тонева, Янка Чешмичкова и Ружка Иванова, пържиха с часове вкусни мекици.

Тази година за седми път се съревноваваха домашните лютеници на 82-ма майстори на кулинарното домашно изкушение.

Три часа не стигнаха на журито да обходи всичките 9 щанда с претрупани блюда и да опита всичките 214 гозби, които подредиха сръчните домакини от Лясковец, Драгижево, Козаревец, Добри дял, домакините от читалището и пенсионерския клуб в Джулюница и гостите-кулинари от Първомайци, Кесарево и Русе. Специално жури  оцени и участниците в конкурса за най-вкусна домашна лютеница. Първенецът в тазгодишната надпревара за най-вкусна лютеница журито определи много трудно. Поощрения получиха лютениците на Пенка Добрева от Джулюница и Цветанка Костова от Драгижево. На второ и трето място в крайна сметка бе отсъдено да се наредят домашните лютеници на Мария Стоева от Лясковец и на Дафинка Игнатова от Козаревец, а най-добър майстор на лютеница за 2018 година е кулинар от Драгижево – Светослав Йорданов, който в следващото издание на празника ще покаже пред всички как точно я приготвя.

Досега в дните на фестивала карвинг-умения показваха 66-годишната козаревчанка Ценка Димова, както и младата джулюнчанка Виктория Димитрова, /на 25 години/, а тази година с карвинг-творения се включиха също и гости от Нови пазар и Варна, професионално занимаващи се с това изкуство – Божидар Димитров и неговия екип Ивелина Желева и Димитричка Янкушева.

Много награди отнесоха победителите и в това издание на фестивала. С награда за  „Оригинална рецепта” е ястието „Ловджийски гювеч” на джулюнчанина Красимир Кръстев. Наградата за „Най-добър десерт по стара рецепта” грабна Пепа Дончева от Драгижево за „Жито с мляко и орехи”. Наградата за „Вкус” получи Гинка Стоилова от лясковския клуб на пенсионера „Мазневска чешмичка” с домашно приготвената „Лучена манджа със сини сливи”. Най-добре с приготвянето на ястие по „Автентична рецепта” се справи Величка Илиева от Кесарево, която бе направила „Тарана”. За „Оригинално предястие” награда получи „Салата изумруд” на Мария Драева от лясковския клуб „Зора”. В категорията „Регионална рецепта” своя регион представи блестящо гостенка от далечно Русе – Мариана Петкова от читалище „Просвета-1915” показа местна „Еченица” и заслужи признанието на журито. За своето цялостно представяне с многообразие от гозби, със Специална награда, която за втора година е на името на Котоошу и бива осигурявана от неговите родители, този път бе наградена джулюнчанката Димитрина Любенова. Цялостни награди получиха и кулинарите, представили 12 ястия в щанд  „Веганска кухня”, както и младата добридялчанка Велислава Иванова, показала поредица „Домашно-млечни продукти”. Колективна награда за най-красиво аранжиран, най-дълъг и най-богат щанд в категория „Етно-визия на щанд” заслужено грабнаха кулинарите от Козаревец, които сложиха на трапезата 50 ястия.

Най-добрите в различните категории майстори на български гозби бяха наградени от кмета на общината д-р Гецова, от специалния гост на празника инж. Детелина Борисова – заместник-областен управител на В. Търново, от председателя на лясковския Общински съвет Даниела Арабаджиева и от представителите на журито. Всички първенци и в конкурса за домашна лютеница, и в надпреварата за вкусни гозби, получиха предметни награди и грамоти. За успешното провеждане на фестивала организаторите изказаха своята огромна благодарност на всички участници в събитието, на спонсорите и на всички доброволци от селото, включили се с труд и средства за отбелязването на 10-тия фестивал в родната им Джулюница. А като на юбилей, бе разрязана и красива торта, приятелски подарък от кулинари от Бряговица, от която похапнаха десетки хлапета и по-големи мераклии. В знак на благодарност, зеленчукопроизводителите-домакини изпратиха на приятелите си от А.Р.И.З.7 сувенирни подаръци и най-ценния подарък – пълни кошници с пресни и екологично чисти плодове, зеленчуци и венец от люти шипки, набрани от джулюнските градини.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Римският град Никополис ад Иструм оживя през уикенда

Римският град Никополис ад Иструм оживя през уикенда. Архитектурно-музейният резерват, намиращ се на 20 километра от Велико Търново и до...

Затвори