Share

НАД 160 000 ПОСЕТИТЕЛИ СЪБРА ОСМИЯТ НАЦИОНАЛЕН СЪБОР НА ОВЦЕВЪДИТЕ

понеделник, 13 май, 2019, 09:50ч.


59865609_2350502281638660_8373083089089331200_n

Над 160 000 посетители събра осмият Национален събор на овцевъдите в България, който се проведе от 10-ти до 12-ти май край Петропавловския манастир край град Лясковец. Събитието регистрира истински рекорд в съботния ден, когато 80 000 българи от цялата страна и стотици чужденци разгледаха различните изложения, забавляваха се дегустираха и пазаруваха качествени български продукти и храни на събора.

Най-интересни за публиката бяха фермерските надпревари по ръчно доене на овце, стрижба с овчарска ножица и теглене на товари от коне-тежковози. В истинска атракция се превърна първото издание на състезанието за най-жежък коч. Безспорен победител със своите 151 кг стана кочът Джеки и така осигури награда от 1000 лв. за стопанина си Красимир Митков от с. Ореховица, Плевенско.

В неделния ден за първи път на събора се проведе и състезание по млеконадой от коза. Доенето се извършваше машинно, като всяко едно от участващите 33 животни получи комплексна оценка, включваща теглото му, литри издоено мляко, плътност и масленост на млякото. Победител стана козата Донка от фермата на елховската фирма “ВСМ” ООД. Най-много мляко – 6,650 л даде коза порода Българска бяла млечна, собственост на Видол Петров от с. Ръжево. След края на състезанието зрителите имаха възможност да опитат прясно издоеното козе мляко, което е най-близко по състав до майчиното.

На 1000 животни – овце, кози, кучета и коне можеха да се видят в различни изложения на Събора на овцевъдите. 15 специализирани фирми показаха селскостопанска техника, а 30 български фермери ,преработващи собствено овче и козе мляко, продаваха директно своя продукция.
През трите дни край Петропавловския манастир имаше мобилни музейни експозиции, занаятчийско изложение, много детски забавления, кулинарни атракции, чевермета и звуча фолклор от цялата страна по време на конкурса „Заблеяло ми агънце“, в който участваха над 2000 изпълнители.
В събитието се включи Прабългарска школа за оцеляване “Бага-Тур” и патриотичното Пътуващо читалище „Бащино огнище“.

Осмото издание на Националния събор на овцевъдите се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), със съдействието на Министерството на земеделието, храните и горите на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.

Във форума се включиха и представители на браншови организации от 18 държави от Европа и Асия, които на кръгла маса коментираха цифровизацията на сектора и предизвикателствата пред младите овцевъди и козевъди, и ред младите фермери.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Посланикът на Словакия ще посети Великотърновския университет

На 14 май 2019 г. на посещение във Великотърновския университет ще бъде Н. Пр. Мануел Корчек, извънреден и пълномощен посланик...

Затвори