Share

На срещите с Тодор Тодоров жители на кварталите се оплакаха: „Общината обърна поглед от нас!”

понеделник, 17 окт., 2011, 08:47ч.


Не остана квартал на Велико Търново, който не е поискал среща с кандидата за кмет Тодор Тодоров от коалиция „Промяна за Велико Търново”. Десетки хора се включиха в разговорите в кварталите „Чолаковци”, „Бузлуджа”, „Колю Фичето”, „Света гора”. Лекари, архитекти, учители, активисти от гражданския сектор, представители на туристическия бранш се обърнаха към реалния претендент за балотаж, за да чуят намеренията за управление на единствения канидидат за кмет, обявил се за реална промяна.

Препълнени детски градини, разбити тротоари, липса на детски площадки, лоши транспортни връзки, бездомни кучета и редица нерешени проблеми съпътстват живота на хората в града-претендент за културна столица на Европа. За решаването на такива проблеми настояваха жителите на кварталите на Велико Търново.

Години наред великотърновци, техните интереси, техните проблеми и всекидневие бяха изключени от дневния ред на управлението в Общината, каза пред жители на кв. Бузлуджа кандидат-кмета Тодор Тодоров. Препълнено с недоволни от сегашното управление, беше кафенето до кварталния пазар, където над 2 часа надпартийният кандидат разговаря с жителите на Пишмана.

НАД 40 ЧОВЕКА ОЧАКВАХА КАНДИДАТ-КМЕТА ПРЕД СПОРТНАТА ЗАЛА, ЗА ДА СЕ ОПЛАЧАТ ОТ ЛИПСАТА на транспортна връзка с другите квартали, от липсата на места в детските градини и лошата инфраструктура в квартала им. Двете най-застроени зони в града се намират тук, въпиюща е нуждата от инфраструктура като тротоари и парко-места, припомни Тодоров.

„От Триъгълника автобуса към Асенова махала е на час. Реално надеждна връзка с градски транспорт само до Пазара”, жалваха се присъстващи.

Над 40 човека очакваха кандидата за кмет в кв. Колю Фичето, за да чуят управленската му програма.

Транспортната схема трябва да бъде променена и то в удобство на гражданите, а не превозвачите! В момента тя не е съобразена с нуждите на хората, каза Тодоров. Той предложи оптимизиране на разписанието най-вече в ранните и най-късните часове на отделните маршрути, за да е удобно за гражданите, които започват по-рано своята работа или пък свършват по-късно. Автобусните спирки без указателни табели за маршрутите и разписанието, дори само на български език, не подхождат на туристически център, каквато е претенцията на Велико Търново, заяви Тодоров. Необходима е и общинска автогара, която най-сетне да отговаря на европейските изисквания.

По 38 деца в група имаме в детска градина „Райна Княгиня”, дори слагаме походни легла, за да съберем всички, разказа учителка от институцията. Проблем между кварталите остава и липсата на пешеходна връзка пред Практикер.

Условията за игра на децата са еднакво лоши и тук, и в Чолаковци и в центъра. Децата в този град са наказани, за пореден път каза Тодоров в отговор на стотиците оплаквания за състоянието на детските площадки, игрища и детските градини. Една модерна площадка е 30хил.лв., ако се спре краденето от общинския бюджет, ще има средства и за това. Въпреки разрастването на кв.Картала там няма училище, а теренът, предвиден за такова е заменен. Храненето на децата е некачествено и необосновано скъпо, каза Тодоров.

Детските градини са големия проблем в града - за липсата на места и лошото качество на храната в тях говориха Тодоров и представители на учителския синдикат "Подкрепа".

ПРЯКА ТРАНСПОРТНА ВРЪЗКА МЕЖДУ СВЕТОФАРИТЕ НА ЗАВОД „ПОБЕДА” И КВАРТАЛА СИ ПОИСКАХА ЖИТЕЛИТЕ НА „ЗОНА Б”. Това е един от най-близките жилищни квартали до центъра, а реално към него има един вход и един изход, оплакаха се жителите. Те разказаха за трудностите, които са преживели, докато е вървяло строителството на пътен възел Качица. Също със страх в този търновски квартал очакват и разкопаването по Водния проект.

„Местната власт е обърнала поглед от Зона Б! Това е кварталът с най-лоша инфраструктура”, заяви Тодор Тодоров. Той припомни, че за краткия път до квартала е нужно препроектиране на съществуващия проект. Това ще облекчи трафика по ул.Магистрална

Ако се започва строителство на нова детска градина, тя трябва да е в Зона Б, категоричен е кандидатът.

А какво ще правите, ако станете кмет, а нямате мнозинство в Общинския съвет и опозицията блокира предложенията ви?, запита 24-годишният Богдан Маринов.

По-компетентен си от много от настоящите съветници и добре разбираш, че кметът може да предложи, но решенията взима ОбС, похвали го Тодоров. За да се решат важните въпроси, ще искам обществено обсъждане, тогава да видим кои съветници биха избягали от волята на гражданите. Задължителен диалог с гражданите преди да се вземат решения, засягащи тяхното ежедневие, иска Тодоров като кмет. Гражданската позиция ще е задължителна част от документацията при одобряване на градоустройствени и инфраструктурни проекти.

ОБЩИНАТА Е НЕДОСТЪПНА ЗА ГРАЖДАНСКИЯ СЕКТОР, споделиха на среща представителите на неправителствения сектор в града. Представители на 5 сдружения се отзоваха на поканата на Тодоров и на кандидатите за общински съветници от „Гражданска платформа за Велико Търново”. „Амалипе”, „Зов за живот”, „Образователен свят”, съюза на военноинвалидите и организации, работещи с деца с увреждания разговаряха с Тодор Тодоров за съвместната работа с местната власт.

Много организации се изнасят да работят в съседни общини, затова и търновската е „празна” откъм гражданския сектор, очертаха проблема те. Участниците в дискусията поискаха непрекъснат диалог с местната власт, за да се реализират общите цели и проекти. Като проблем, активистите от гражданския сектор откроиха, че таксата за детските градини е една и съща в града и в селата, въпреки че качеството на услугата е различно. Няма облекчение за инвалидите, подчертаха от съюза на военноинвалидите. Те споделиха и притеснението си от липсата на помещение и офис техника за дейността им, както и на отношение от местната власт към тях.

Общината и гражданския сектор трябва да партнират и за повишаване качеството на образование в училищата, особено в селските, като работят с родителите и с местните общности.

Средище за работата на НПО би могъл да бъде бившия пионерски дом, казаха от сдруженията. Тодорв пък отговори, че и в Младежкия дом има резерви и може базата да се ползва по-ефективно.

ЕЖЕГОДНА СРЕЩА С КАМАРАТА НА АРХИТЕКТИТЕ СИ УГОВОРИХА ТОДОРОВ И ЧЛЕНОВЕТЕ на професионалната организация, ако кандидатът на коалицията бъде избран за кмет. Над 2 часа арх. Чолаков, арх.Кърпачев, арх.Брайнова, арх.Цанев, арх. Нурков и арх.Топалов разговаряха с Тодоров. Задължително ще се иска мнението на експертите по важни инициативи на Общината, обеща им той. Архитектите трябва да работят в тясно сътрудничество с общинския съвет и кмета, да бъдат привличани като консултанти. Необходимо е специално отношение към стария град.

Много пропуски в контрола на строителството от страна на администрацията водят до последващи проблеми за гражданите, подчертаха от камарата.

Неоходима е актуализация на проекта за Старото военно училище, единодушни бяха учатниците в срещата.

Учителите от синдикат „Подкрепа” също посрещнаха Тодор Тодоров, който е бивш техен колега. Най-голям проблем в сектора са детските градини и храненето на децата, подчерта гостът. Да се краде от храната на децата е безобразие, заяви той, когато чу доставната цена на килограм сирене – 11.20 лв.!

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Над 200 участници за купа “Царевград 2011”

Над 200 души от цялата страна участваха в организираното от Движение Царевград за Велико Търново състезание по спортно ориентиране за...

Затвори