Летен освежителен ремонт с бърз кредит
Лятото е традиционният сезон за „освежителния“ ремонт – онзи бърз ъпгрейд, който ви изправя срещу боите, валяците и идеята, че с не повече от три-четири хиляди лева жилището ви може да засияе с чисти стени, нов ламинат и обновена визия. Именно сумата до 3000 лв. е психологична граница – достатъчна е за качествени материали и дребни мебели, но все още попада в обхвата на нецелевите бързи кредити, които се отпускат с минимални формалности и почти мигновен превод.
Факт е, че всеки ден хиляди домакинства посрещат майстори не с парите от спестовната касичка, а с дигитално одобрение, дошло буквално за половин час.
Удобството обаче си има цена, която трябва предварително да сте оценили и приели, защото всяка пропусната вноска ще ви струва скъпо.
Тъкмо просрочието е ахилесовата пета на „бързите“ пари. Необслужваните заеми в сектора вече са 529,4 млн. лв., а растат с темп над 25 % годишно. Причината е, че наказателната лихва се активира след първия пропуснат месец, а при тридесет и един дни закъснение често се добавя фиксирана „такса напомняне“ – непредвиден разход, който за хиляди семейства се превръща в спирала от удължавания.
Защо тогава хората все пак търсят бързия кредит?
Отговорът се крие в сезонността. Летният ремонт трябва да приключи преди да се върнат дъждовете, а майсторите масово искат аванс за материали. Банката, колкото и по-евтина да е, много рядко отпуска средства за три работни дни, особено ако клиентът е на свободна практика или има вече активна ипотека. Небанковите компании, обратно, гледат предимно текущия доход и кредитната дисциплина през последната година, затова одобряват заем до заплата и на хора без безупречен профил.
Ако решите да минете по този път за ремонт с бърз кредит, бъдете стратези – първо фиксирайте бюджет за материалите. Боята за 80 кв. м. стени, две ръце латекс от среден клас, струва около 230 лв.; подмяната на ламинат в дневна от 18 кв. м. се движи около 750 лв. с монтажа; нов мек ъгъл за хола може да се намери за 1100 – 1300 лв. Добавете още няколкостотин за труд и „екстри“, и ще видите как сметката надскача леко лимита от 3000 лв.
Най-добрият приятел на лятото е дисциплинираният график и това важи и за кредита. Ако изтеглите 3000 лв. при ГПР 40 % за десет месеца, месечната вноска ще бъде около 350 лв. Същата сума, погасена за шест месеца, спестява близо 200 лв. лихва и такси, защото „бързото“ финансиране е скъпо във времето, а не в сумата. Затова преди подписа прегледайте, дали бихте могли да заделяте по 500 лв. и да се освободите още преди Коледа – ако да, вероятно си струва да приемете високия процент като цена на сезонната спешност.
Статистиката показва и още нещо – най-много одобрени бързи заеми падежират под дванадесет месеца, което означава, че самите фирми предпочитат скоростното погасяване – то намалява риска и им носи по-висока реализирана доходност. Възползвайте се от този интерес, като поискате отстъпка от таксата за кандидатстване в замяна на кратък срок, или настоявайте за безплатно частично погасяване след третия месец; повечето дружества, стремящи се към добра статистика пред БНБ, приемат тези условия, стига да ги зададете още в началото.
С две думи, летният освежителен ремонт с бърз заем до 3000 лв. е напълно постижима мисия, ако разглеждате кредита като кондензирано във времето решение, а не като евтини пари. Следете внимателно ГПР, планирайте погасителен план под една година и пазете буфер за непредвидени пластири или криви лайсни. Така ще посрещнете есента с чисти стени и чиста съвест, вместо с етикет „просрочие“ в кредитния регистър.