Кандидатът за кмет от ВМРО доц. д-р Милен Михов: «Липсата на стратегическо планиране в града е голям проблем»
«Липсата на стратегическо планиране в града е голям проблем. Кметовете идват, често пъти следвайки смяната на политическата власт. В началото на 90-те години бяха кметове на БСП, след това дойде кмет на СДС, сега е кмет на ГЕРБ. Работят, някакси, за 4 години. Искат да направят един набор от решения и да кажат – ето това направих.“. Това заяви в рубриката „Местни избори 2019“ в сутрешния блок на БНТ 1 кандидатът на ВМРО за кмет на Велико Търново доц. д-р Милен Михов.
Той очерта основни проблеми в старопрестолния град и насоки за решаването им в програмата на организацията, която се явява на изборите под номер 34 в бюлетината.
„Искаме да поставим на сериозна основа развитието на града. От Общия градоустройствен план на града произтича транспортно-комуникационния план (пътища, кръстовища, движение), който е от 80-те години на миналия век. А транспортната схема произтича от този план. Много важни за решаване са видимите проблеми на града – презастрояване, трафик, ужасното паркиране. Виждаме решението в изработване на нови правила, на нови планове, с нова визия. Работата „на парче“ поражда проблеми.“, коментира доц. Михов и даде пример с ремонта на площад „Цар Иван Асен I”, който се явява подход към крепостта «Царевец», и фуникуляра за качване на туристи на хълма Трапезица.
„Много се радвахме , че той (площадът – бел. ред.) беше от червен гранит, с красиви делви, пешеходна зона. Оказа се, че това не е червен гранит, делвите се изпотрошиха, а днес туристическите автобуси няма къде да спрат и да свалят туристите за Царевец. Фуникулярът се оказа една „душ кабинка“ и не може да качи 30 туристи от един автобус за по-малко от един час. Ето тези проекти, направени тогава, на практика създават сега нови проблеми. Проблем за достъпа до тези световни исторически обекти – огромен исторически потенциал и автобусите спират в нарушение.“, коментира доц. Михов.
По думите му сега Общината е запозначнала да разработва транспортна схема отзад напред, питайки гражданите, и според някои това е много хубаво. „Но трябва ли 1200 граждани да ни кажат: „Бъркате ей тука, трябва да направите еди-какво си?“, попита риторично Михов, визирайки факта, че Общината трябва да знае какво прави и да го прави преди още гражданите да са изпитали нужда и потребност.
Относно поддържането на паметниците на културата във вида, в който трябва да бъдат, доц. Михов напомни, че това е проблем, за който вече е станало дума на дебат и за който Общината не използва инструменти, въпреки че има механизми, с които може да помага и да съдейства за поддържането на тази собственост. В Стария град живеят хора и на него трябва да се гледа, като на жив квартал, наблегна Михов и даде решение как това може да се случи – чрез добър контрол и съдействие от местната институция за отпускане на средства от специален фонд.
„Инвестиционен фонд за развитие на градската среда за Северна България, който съществува и сега и който отпуска изгодни заеми, вкл. и на частни лица, вкл. и за реновиране и поддържане на енергийна ефективност на еднофамилни жилища. Условието за тези еднофамилни жилища е те да бъдат от 3 етажа до 6 апартамента и да бъдат собственост на едно или свърани лица. Необходимо е Общината да работи с този фонд, да изгради административната услуга така, че хората да кандидатстват самички пред Фонда. А когато отидат и си заявят желанието пред Общината, тя да им помогне да си подготвят документите, да получат изгоден заем и да си решат проблема.“
И върху още един сериозен проблем за Велико Търново се спря кандидат-кметът Милен Михов –паркирането:
„Това е огромен проблем и тук има един инструмент, към който трябва да се посегне първо. Общината има специализирано търговско дружество, което се нарича Организация на движението „Паркинги и гаражи“. Нито едно от тези названия днес не се изпълва със съдържание. Самият факт, че това дружество е на загуба, при условие, че продава право да спреш в централната зона показва, че то крайно немарливо (извинявам се за израза!) се управлява; че не се оказва никакъв контрол върху неговата дейност.“
Според доц. Михов първото, което трябва да се направи за решаването на този проблем, е промяна на управата, защото смисълът от създаването на това предприятие е бил със събраните средства от правото за спиране в центъра да се изграждат паркинги, гаражи и т.н.
„Но и сега има възможност – Старото военно училище е един огромен терен, който в момента представлява военно поле след дълги сражения. Там може с малко средства да бъдат изградени дори временно, до реализирането на големите проекти за Старо военно училище, паркинги – платени, ниско платени, преференциални или свободни и това е въпрос на управленско решение.“, предложи вариант кандидатът на ВМРО.
Относно сигурността в града доц. Михов коментира, че В. Търново е спокоен град и с години органите на реда добре си вършат работата, като видеонаблюдението е един от факторите. Той акцентира върху контролните функции на Общината, относно прилагането на общинските разпоредби, дейността на търговските дружества и всичко сързано с устройството на града и в този смисъл постави на дневен ред идеята за създаване на общински инспекторат.
„Инспекторатът е нещо твърде реалистично и по бюджета на Общината и със значими последици за налагане на контрол и ред във всички сфери на обществения живот“, каза в заключение Милен Михов.
Повече в Новини
Община Горна Оряховица търси домашни санитари
Във връзка с изпълнението на Проект BG05M9OP001-2.040-0056-C01 „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания - Община Горна Оряховица...