Какво да не пропускаме при смяна на моторни масла
И така, купили сте си кола на старо или пък гаранцията новата е вече изтекла. Дошло е времето да помислите какви моторни масла може да използвате. Нека видим съветите на специалистите.
Първото нещо, което повечето шофьори правят, е да попитат колегите си и да се разровят за съвети в интернет. И изведнъж ви засипват със съвети – за избора на вискозитет на маслото, за това коя марка е по-добра, колко често да правите смяна на маслото и така нататък. За да избегнете объркването, може да се съобразите със следните неща.
Висококачествените моторни масла притежават спецификации и одобрения. Всеки производител на коли има своите препоръки в тази област.
Някъде се препоръчват общи одобрения, като SAE, API, ACEA, ILSAC, те не принадлежат към конкретна марка автомобили и са общи за всички коли. Но бъдете внимателни – ако е отбелязано „има одобрение“, тогава това масло официално го е получило от производителя на колата. Ако е само „отговаря на толеранса“, това масло няма официално потвърждение, а само „отговаря“.
Толерансът е важно да се има предвид поради различния химичен състав и вид на маслените добавки. Ако не обърнете внимание на това, ще има повече разход на гориво и загуба на мощност на двигателя.
Какви моторни масла са наливани преди това в двигателя?
Ако колата е закупена и обслужена в сервизен център, тогава е лесно да се сдобиете с такава информация. По правило автомобилите се пълнят със собствено оригинално масло. Но може да намерите аналог и на друга марка.
Ако колата е закупена от частно лице, тогава специалистите съветват да уточните точно кое моторно масло е използвано досега (търговска марка, клас на вискозитет, обем) и кога. Но може да пропуснете да попитате за това или бившият собственик да знае. Тогава какво трябва да направите? Препоръчва се използването на промивно масло, преди да напълните ново.
Струва ли си да промиете двигателя?
Бъдете внимателни! Следвайте ясните инструкции и насоки, които са отбелязани. Във всяка течност за промиване има агресивни химически (алкални) вещества, които трябва напълно да отмият старото масло и мръсотия. И няма как да се отървете от това, в противен случай смисълът на промиването ще се загуби.
Но никой не може да ви гарантира със сигурност, че след тази процедура всички части на колата ще останат в изправност. Двигателят е много прецизен механизъм, следователно, ако буталните пръстени са „корозирани“ с части от милиметъра, можете да се сдобиете с много проблеми в бъдеще. Има и друга неприятност, промиването силно променя химическия състав на маслото и го прави по-течно.
Сега вероятно вече си мислите: “Ясно, значи източваме напълно старото масло.” Но не забравяйте, че винаги трябва да оставяте около 8-12% от старото масло. Представете си , че наливате ново масло, което се състои от 85% базово масло и 15% добавки. В резултат на това в новото масло попада някаква „каша“, която, да речем, не пасва на двигателя.
Кога е препоръчително да се ползва течност за промиване?
- При смяна на марката и/или производителя на моторни масла.
- При промени в типа и/или вискозитета.
- Когато в двигателя са попаднали чужди вещества – шайба, антифриз, спирачна течност и др.
- След ремонт на двигателя, ако е отворен.
Етапи на правилно и висококачествено промиване на двигателя:
- Налейте ново двигателно масло, поставете нов филтър.
- Шофирайте няколко дни – от 2 до 5 дни- без да натоварвате двигателя.
- Източете маслото колкото е възможно повече, налейте ново. Сменете и масления филтър.
- Направете следваща смяна на маслото 2 пъти по-скоро от обичайното – на 5-6 хиляди км. пробег.
Коя марка двигателни масла да изберете?
На първо място, производител на масло, който е получил официално одобрение за двигателя на вашия конкретен автомобил. Също така, не пренебрегвайте популярността на самата марка. Ако тя е известна, тогава тя се използва от много шофьори, което вече добавя една идея по-голямо доверие.
Клас на вискозитет и какво подхожда на моята кола?
Има четири важни неща:
- Степента на вискозитет на маслото е разделена на синтетично, полусинтетично и минерално масло.
- Вискозитетният клас на маслото може да се намери в сервизната книжка за автомобила. Не е препоръчително да експериментирате. Препоръките на производителя са от съществено значение.
- Има едно правило: колкото по-голям е пробегът на автомобила, толкова по-голям трябва да бъде високотемпературният индекс на маслото. Самите производители на автомобили позволяват промяна на вискозитета на течността само след определен пробег. Да предположим, че през цялото време двигателят е бил пълен с масло с вискозитет 0W-30 и всичко е наред. Двигателят вече е изминал 150 хиляди км. и маслото е започнало да “изчезва”. Не трябва незабавно да тичате към сервиза и да ремонтирате двигателя, освен ако, разбира се, това не е необходимо. С течение на времето маслото започва да се изразходва с по-бързи темпове. Тогава е важно да промените вискозитета (от синтетичен на полусинтетичен).
- Винаги обръщайте внимание на толерансите. Всеки толеранс има ясни пропорции на добавки, които са най-добри за различните типове двигатели.
Повече в Новини
Осигурени са 450 000 лв. за идеен проект за обезопасяване на Присовските завои
Областният управител Людмила Илиева проведе работна среща с директора на ОПУ инж. Венцислав Ангелов. На нея той обяви някой от...