Има ли разлика между самозалепващото фолио за мебели и това за стъкло?
Едва ли е нужно да доказваме факта, че мебелите остаряват по-бързо, отколкото бихме желали. Дори да запазят здравината си, визията им много скоро престава да бъде така актуална, както в деня на тяхното закупуване. Модата при цветовете и стиловете се мени толкова бързо, че се налага да сменяме обзавеждането на всеки 2-3 години, ако искаме домът ни да бъде в унисон с актуалните интериорни тенденции.
Какво е решението?
Самозалепващото фолио за мебели е едно от най-великите изобретения на човека. То ни позволява да поддържаме дома си модерен и стилен, без да сменяме мебелировката на всеки няколко години. То е евтин декоративен материал, предназначен за любителска употреба. Всеки може да се справи с неговото поставяне, дори хора без никакви умения и опит.
Фолиото се предлага в различни декоративни десени – от светъл ясен до орех и почти черното венге. Това позволява на обикновения човек да обнови стила и облика на дома си с минимално капиталовложение. Цената на самозалепващото фолио се движи под 10лв за линеен метър, а с такова количество може да се реновира фасадата на малък шкаф или плота на кухненската маса.
Декоративните самозалепващи покрития с дървесен принт са лесен начин за освежаване и реновиране на стари и захабени мебелни изделия. Понякога е много трудно да бъдат възстановени чрез лакиране и боядисване, затова фолиата са най-доброто възможно решение. Не се отказвайте от възможността да освежите всяко пространство за нула време и с малко пари.
По какво си приличат фолиото за мебели и това за стъкло?
Самозалепващите фолиа съществуват в множество варианти, но най-популярни са две разновидности – тези за плътни повърхности (най-често мебели) и за стъкло. И двете имат своите уникални предимства и характеристики, които ги правят подходящи за специфични цели. Те обаче са доста различни като структура и свойства.
Що се касае до приликите, фолиото за мебелна декорация и това за остъкления си приличат по способността да защитават прилежащата повърхност. И докато стъклото е устойчиво на вода, то същото не може да се каже за мебелните продукти от ПДЧ. Филмът на повърхността защитава успешно детайлите от раздуване и гниене вследствие на влагата.
И двата вида декоративни покрития пазят ефективно основата от драскотини, износване и избеляване на цветовете. Освен това, те споделят лекота на инсталиране, която е валидна за всички видове фолиа. За идеални резултати е нужно само основата да бъде идеално чиста и гладка, а фолиото да се постави така, че да не се образуват въздушни мехурчета.
Ако трябва да разгледаме специфичното приложение на двата материала, то мебелното фолио има изцяло декоративна функция, докато филмът за стъкло, може да се използва и като визуална бариера или засенчващ елемент. С помощта на матиращ модел лесно ще превърнете прозрачното стъкло в ефектен витраж, който прави повърхността непрозрачна и от двете страни.
Засенчващите фолиа за прозорци от друга страна представляват визуална бариера само от външната страна. Тоест, огледалната повърхност на материала не позволява да се наблюдава вътрешността на жилището, например от улицата или от съседната сграда. В същото време собствениците имат непрекъснат визуален достъп до външния свят.
Особености на материала
Самозалепващото фолио за мебели е създадено на основата на полиуретан или PVC, докато Фолиото за стъкло е изработено от по-тънък и гъвкав полимер. Това му позволява да защитава по-чувствителните повърхности от влага и директно намокряне с вода. Освен като декоративно покритие, материалът може да се използва и като влагоустойчива преграда за различни повърхности, включително за стени.
Друг показател, по който двата вида фолиа се различават, е адхезията. Фолиото за мебели е предназначено да се използва върху порести повърхности, като дърво, MDF и ламинат. Неговата силно адхезивна структура помага да се създаде силна връзка между филма и основата, осигурявайки дълготрайна защита и издръжливост.
От друга страна, фолиото за стъкло е проектирано да се използва върху гладки, непорьозни повърхности, като стъкло, метал и някои видове пластмаси. Въпреки че може да се използва върху по-малко порьозни материали, неговата ефективност намалява, както и експлоатационният му живот.
Поради силната си адхезия и устойчивост на удар, самозалепващото се фолио за мебели обикновено е по-издръжливо от това за стъкло. То има по-голяма издръжливост на износване и е по-устойчиво на драскотини и вдлъбнатини. Това го прави идеален избор за зони и обзавеждане, които се използват често. Фолиото за стъкло, макар и издръжливо, може да не осигури същото ниво на защита като своя мебелен аналог, особено когато се използва върху порести материали.