Share

Готвят увеличение с 21 % на заплатите на учителите

сряда, 16 окт., 2024, 14:25ч.


DSCN2236
С 21 % да се увеличат учителските заплати предлага Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, съобщи във Велико Търново неговият председател д-р Юлиян Петров. „В момента има политическа воля за увеличение на заплатите на учителите – и от Министерство на образованието, и от всички партии, които ще се явят на изборите. Дебатът е точно с колко да бъдат увеличени. Ние сме предложили 21 % увеличение, което да гарантира 125 % процента над средна брутна работна заплата за страната и то в края на годината, защото в момента на база инфлация учителските заплати са около 110 % над средна брутна заплата“, заяви д-р Юлиян Петров. По неговите думи увеличението в най-лошия случай трябва да е не по-малко от 15 %.

Следващото предложение, което в момента отправят към всички политически партии, е учителският труд да бъде заплатен в размер на 160 % над средна брутна работна заплата на база на промяната в Закона за висшето образование, където академичните преподаватели получават 180 %. „Това ще бъде отворена врата първо за младите учители, които с необходимите реформи да се опитаме да ги задържим в училище. И да направим една селекция най-добрите учители да останат в училище“, коментираха от Синдикат „Образование“.

Оказва се, че текучество в тази професия е огромно, въпреки че наистина има немалко млади учители, които са влезли в системата заради по-високите заплати. Данните сочат, че педагозите до 35-годишна възраст са 15 % от всички, но те са в един режим на непрекъснато текучество. 75 % от учителите, които започват, до първите 3 години не издържат и напускат професията.

DSCN22438

От няколко дни има петиция в интернет учителите да придобият 2-ра категория труд за пенсиониране, има събрани над 3500 подписа. По отношение на натовареността и трудността на учителската професия синдикатът е правил много изследвания, които показват, че професиите на учителите и на лекарите са най-натоварени.

„За да имаме качествени учители е важно да намерим тези компенсаторни механизми. Синдикат „Образование“ два пъти е правил подобни проучвания, на едното имаше 18 000 гласували за втора категория труд. Ние сме имали няколко разговора с Министерство на образованието, те са съгласни, но сериозният разговор трябва да е с НОИ и да има политическо решение, защото е много трудно промяна за една категория работници да бъде приета от обществото“, смята д-р Юлиян Петров.

От друга страна пък това ще увеличи кризата за учителски кадри. Оказва се, че в началото на годината 10 % от работещите учители са пенсионери или в пенсионна възраст, а при директорите – 20 %. Системата в момента разчита на пенсионерите и ако ги няма тях, тя ще се оголи. „На този етап нямаме готовност от политиците за прекатегоризация, но ние като синдикат сме готови да предложим съответните компенсаторни механизми. И сега има ранно пенсиониране, но то ощетява учителите, защото им отнема една добавка, за която те са плащали години наред. Предложихме на НОИ цялата или поне част от добавката да се получава и при ранно пенсиониране. Всъщност по този начин те ще станат реално и 2-ра категория труд, защото техните пенсии ще дойдат от учителския пенсионен фонд“, твърдят от КТ „Подкрепа“.

Синдикат „Образование“ заедно с Регионален съюз „Подкрепа“ организираха във В. Търново Академия за образователни лидери. Коментирани бяха важните политики в системата, увеличението на учителските заплати, промените в учебните програми, а втората част от срещата бе обучение за екип и екипна работа.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Първият политически дискусионен клуб в страната и Кристиан Вигенин подкрепиха кандидатите на „БСП – Обединена левица“

Първият политически дискусионен клуб в страната „Димитър Благоев- Никола Габровски“ проведе заседание, на което беше приета специална позиция в подкрепа...

Затвори