Share

Евгени Коев от ВМРО: Личното благосъстояние е свързанo с обществения просперитет

сряда, 4 окт., 2023, 20:05ч.


384787286_333379509355621_1535538262959504314_n

Г-н Коев, през 2019г. заявихте, че предизвикателството Ви като общински съветник от ВМРО е Велико Търново да стане на дело духовна и културна столица. Днес е факт, че старопрестолният град е обявен за историческа и духовна столица на България. Удовлетворено ли е предизвикателството?

Направихме немалко в тази посока, за да възвърнем поне част от духовността в гр. Велико Търново и в този план издигнахме първия кръст над гр. Велико Търново. В една от църквите в храмовете в кв. Асенов (единственият действащ православен храм), вече има икона на покровителката на нашия град Св. Филотея Търновска, чиито мощи повече от 200г са били на мястото, където е храм  “Успение Богородично”.

След 110 години пауза най-сетне в последния патриаршески храм “Св. св. Петър и Павел” се отслужи Света литургия и за това допринесохме и ние – с постоянните разяснения и настоявания в светините на старата столица, храмовете “Св. Димитър”,” Св. св. Петър и Павел”, “Св. 40 мъченици” да се отслужва редовна Света литургия поне на техните празници и поне в дните, когато се почитат светците, чиито свети мощи са почивали в тях.

Разбира се, не съм удовлетворен, защото постигнатото е изключително малко. Много ни се иска най-святото място във Велико Търново, сградата, която се представя като Патриаршия на върха на хълма Царевец, където действително е  била Патриаршията на Велико Търново и на православните християни на Европа, да бъде действащ православен храм. А защо не след някоя година и православен патриаршески манастир такъв, какъвто трябва да бъде, както са патриаршеските царски манастири в съседните ни православни държави?! И от това Търново само ще спечели! И тогава действително ще можем да кажеме, че Търново е духовната столица не само на България, а и ще възвърне част от духовното си средищно място за Източна Европа. Защото и много християни (и не само християни) ще могат да дойдат да видят в действителност и да се поклонят на това свято място, където са просияли трима патриарси – приети и канонизирани за светци. Така че има още много работа.

С кого най-добре смятатае, че можете да работите в ОбС по отношение на това, което говорите – духовността и инфраструктурата, защото и двете са важни за великотърновци?

 Съвременният живот има своите закономерности и изисквания. Голямата ни цел е съчетанието между нашето наследство и съвременния начин на живот и то да бъде такова, че да удовлетворява хората. Тревожи ни и сме обезпокоени, и работим да спре разрухата в Стария град, защото той е другата емблема. Застаряването на населението, което не е от година-две, е един от големите проблеми, така че съвременна структура трябва да се поддържа и да се развива и в стария град, но съобразено с това, какво е неговото наследство. Така че всичко, което трябва да се прави, трябва да се осъществява изключително деликатно, прецизно и професионално. И затова сме изключителни длъжници. Длъжници на това, че паметници в стария град не се съхраняват, а се рушат. Достатъчно е само да минем по главната улица, за да видим многото самосрутили се вече къщи. И да се оправдаваме с липса на законодателство или с други проблеми, които са извън пределите на общината, не решава въпроса. Точно търновци трябва да са инициаторите и Общината, и ОбС да са инициаторите за решаването на проблемите на В. Търново, а не да чакаме някой благодетел отвън да помогне за решаването на нашите проблеми, защото такъв няма да има.

Също така сме с поглед за развитието на нашия град в посока не на многомилионните проекти, защото, да, една къща, ако е по-голяма, е хубава, но даже и скромният малък дом е дом, когато се подреди, когато се почисти, когато всичко е на мястото си и е направено така от неговите домакини, че да изглежда приятно и уютно. Това е нещо, което липсва във Велико Търново и ние работим в тази посока. В изминалия мандат съм инициатор на създаването на няколко съвременни графити, но изпълнени така, че да доставят и естетическо удоволствие. Също така за уреждането на някои малки кътчета в нашия град, които да създават уют, удобство и удовлетворение на хората. Инициатор съм на увеличаването на парка над ул. “Ал. Константинов” и присъединяването на естествената горска площ към съществуващия парк, за създаването на крайградски горски парк “Алеко Константинов”, който вече е любимо място и на възрастни хора, и на деца, защото създава една по-различна среда. Среда, свързана с природата около нас. А това е другото, което търновци не оценяваме достатъчно и трябва да работим повече – опазването на изключителното природно богатство, което е около нашия град, защото това е другото ни голямо наследство. И това прави града ни привлекателен, изключителен и това зелено и природно богатство трябва да бъде съхранено и обогатено.

За какво ще работите в следващия общински съвет, получавайки доверието на избирателите?

В духовен план казахме, ние свършихме не малко и ще продължаваме да настояваме тези наши идеи, които започнахме, да станат факт. Ще работя храмът – царската църква “Свети Димитър” в кв. Асенов действително да бъде място, което да може да се посещава, а не да е затворено в огромната част от годината и само няколко дни да е отворен за посещение. Там са гробовете на първите владетели на Търново – на Цар Иван Асен Първи, който е основател на великата династия на Асеневци и на неговия по-голям брат – цар Петър, както и предстоятелят на Търново, който ги е коронясал – Архиепископ Василий. Това даже малко търновци го знаят, а трябва да бъде представено пред всички. Ще работим за по-тесните връзки и контакти на Търново с другите ни средища.

Много малко е направено за търновската Света гора. На мен лично ми е неудобно, че сегашната ни столица София ни е изпреварила в това отношение и голяма част от българите го знаят, защото се представя като туристическа дестинация и се говори за софийската Света гора. А за търновската Света гора, дори за някои от светините, за Патриаршеския манастир „Света троица“, където е била школата на Патриарх Евтимий не може да се стигне със среден автобус, не говоря за по-голямо транспортно средство. В това отношение Община Велико Търново и търновци сме длъжни не на нещо друго, а на съхраняването и опазването на нашата култура, на нашата история, на нашето минало. А това е голямото наследство за нашите деца, което можем да оставим. Така че трябва по-усърдна работа. И не само в храмовете. Това, което сме започнали и предстои да стартираме, е проектът за работа с млади хора, който сме нарекли “Търновознание”, защото има и момчета, и момичета, родени и израснали във Велико Търново, които не са посещавали паметниците, музеите в нашия град. Не са се качвали на Царевец и знаят много малко за историята на Търново. Не познават дори и големите владетели, които са били европейски императори. Да не говорим за великите патриарси, които са били на Царевец и които са били духовните стожери на цяла югоизточна Европа. Така че имаме много работа и за съжаление сме от малкото, които мислим и работим в тази посока, но пък Велико Търново, наследството на нашия велик град, ни задължава да продължим работа в тази посока.

Защо избирателите е добре да предпочетат бюлетината с номер 4?

Защото ние от ВМРО сме наистина свободни хора. На мен в изминалия ОбС са ми задавали въпросa как по определени точки, (въпреки, че не сме толкова много хора), гласуваме различно? Защото при нас съвестта е на първо място. Защото Велико Търново може да разчита на хора, които сме във ВМРО, които са успели, които са се доказали чиято основна цел е подобряване на нашия град. Защото ние сме убедени, че личното благосъстояние и личния просперитет е свързан с обществения просперитет. Защото, колкото и да си богат, колкото и да имаш възможности, ако средата, в която живееш е неблагоприятна, то и ти си потърпевш. Нашата основно цел е Велико Търново да стане едно добро място за живот на щастливи хора.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Пожар изпепели „1300 години България“. Гората.бг с обещания да я възстановят!

Кадри, разпространени в социалните мрежи, показват бедствието, връхлетяло гората на надписа “1300 години България”, намиращ се край село Стърмен до...

Затвори