Share

Електорални нагласи за местните избори във В. Търново

понеделник, 10 окт., 2011, 16:43ч.


Към средата на предизборната кампания вече се очертават главните претенденти за кметския пост и основните политически сили, които ще търсят превес в бъдещия местен парламент. Има индикации за електорална тенденция, която разчертава неочаквани размествания в традиционната политическа карта на старопрестолния град, съобщиха в информация, разпространена от “Ред, законност, справедливост” ( РЗС).

Експресно социологическо проучване, проведено от агенция „Еврокод” сред 500 пълнолетни жители на община Велико Търново, показва следните резултати:

Очаква се сравнително висока избирателна активност, но значителна част от гласоподавателите още не са решили твърдо дали да гласуват, а друга част се колебаят за кого да дадат вота си.

Ще гласувате ли на местните избори във Велико Търново?

(в процент от всички избиратели)

Съотношението на силите на основните кандидати за кметския пост е разпределено в проценти по следния начин:

За кой кандидат за кмет на Велико Търново ще гласувате?

(в процент от решилите да гласуват)

Води кандидатът на ГЕРБ Даниел Панов с над една пета от решилите да се явят пред урните. За него ще гласуват значителна част от досегашните избиратели на ГЕРБ, както и хора, които считат за престижно да подкрепят управляващата партия, равномерно разпределени по възрастови и образователни групи. Силни са и позициите на Николай Илчев от БСП. Прогнозният му резултат (16,3%) е в рамките на очакваното и се базира главно на традиционния ляв електорат сред по-възрастното поколение.

Изглежда активната кампания на депутата Емил Василев е повлияла на нетрадиционен за неговата партия РЗС електорат. Василев събира 17,6% и се подкрепя преимуществено от млади хора, на които се харесва радикалното му поведение в парламента. Към него се пренасочва и съществена част от патриотичния вот, за сметка на ВМРО и Атака. Техните кандидати Йордан Грозданов (4,7%) и Боян Боянов (4,4%) към момента се представят под очакванията, въпреки досегашните устойчиви позиции на партиите им в старата столица, и въпреки известното повишаване на рейтинга на ВМРО и Атака в национален мащаб след последните бурни събития в страната.

Конфликтът в Синята коалиция на национално ниво видимо е довел до объркване сред десния електорат, една част от който декларира подкрепа за нейния кандидат Камен Алексиев (6,7%), друга част се ориентира към Тодор Тодоров от Коалиция „Промяна за Велико Търново”, а останалите все още търсят за кого да дадат гласа си. Личната популярност на Юлиана Дончева привлича 4,8% от желаещите да гласуват.

При това разпределение на електоралните предпочитания изглежда несъмнено, че ще има балотаж и той ще е между двама от тримата, които днес са в челото на класацията – Панов, Василев и Илчев. През втората половина от кампанията ще се реши кои от тях ще се състезават за кметския стол на втори тур. Тримата ще трябва да търсят подкрепа от онези избиратели, които са решили да гласуват, но още не са определили за кого. Три седмици преди изборния ден техният брой все още е твърде висок (9,2% от всички имащи право на глас или 16,5% от решилите да гласуват) и може съществено да повлияе на окончателните изборни резултати.

По сходен начин са разпределени електоралните предпочитания на търновци при вота за общински съветници.

За листата на коя партия или коалиция ще гласувате в изборите
за общински съветници във Велико Търново?

(в процент от решилите да гласуват)

В изборите за общински съвет участват общо 36 партии и коалиции, като само осем надхвърлят 2% от евентуалните действителни гласове.

Както е обичайно, вотът по партии малко отстъпва на вота за персоналните им представители. Има и някои различия в подредбата. Несъмнено ГЕРБ и БСП остават двете най-авторитетни политически сили. Пръв е ГЕРБ с 18,7%, листата на БСП е на второ място с 15,1%, РЗС остава на трета позиция с 14,3%. ДПС, която не участва със свой кандидат в кметската надпревара, тук заема четвърто място със 7,1% – ясното определяне на партийността си казва думата, докато в кметския вот се предполага, че част (но не всички) от избирателите на ДПС ще подкрепят Тодоров, и той е твърде назад в класацията. Синята коалиция е пета, и то на значителна дистанция от челото – подкрепя се от 4,2%. При настоящото разположение на силите ВМРО, Атака и особено Новото време опасно се приближават до границата да останат без общински съветници.

Все още е рано да се твърди, че това ще бъде точното разпределение в общинския съвет след 23 октомври, защото значителна част от избирателите още не са решили дали да гласуват или не са определили за кого. От значение е също, че извън водещите формации остават 28 други, всяка от които не събира и 1% от гласовете, но съвкупно дават впечатляващата цифра от 16,2%. Не е изключено някои от техните гласоподаватели да преосмислят вота си и да дадат рамо на някоя от първите осем, за да не остане гласът им напразен, защото не покриват минимално необходимия брой гласове дори за един съветник. Изглежда обаче малко вероятно някой да измести ГЕРБ, БСП и РЗС от челната тройка и очевидно те ще определят облика на местния парламент в старопрестолния град през следващите четири години.

Източник: “Ред, законност, справедливост”

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Дискусия за психичното здраве на подрастващите организират ЖГЕРБ – Павликени

На 10 октомври от 17.30 часа в Информационния център на читалище „Братство” в Павликени ще започне общоградска дискусия на тема...

Затвори