Share

Десетото юбилейно издание на Хайдушкия фестивал в Мерданя събра на сцена близо 300 самодейци

неделя, 19 юни, 2022, 16:47ч.


IMG_6147

През 2011 година в село Мерданя бяха поставени основите на Общинския фестивал на хайдушката песен – една уникална по рода си изява, която през годините се превърна в запазена марка на селото. Интересът към събитието нарасна и празникът разшири обхвата си, като в него с желание се включват не само местни състави, но и участници от региона и дори от далечни краища на България.

Идеята за създаването му бе плод на една добра инициатива да се съхрани за младите поколения българската народна песен. Фестивалът е посветен на популярната българска хайдушка песен – една от основните разновидности в богатата фолклорна палитра на нашето песенно творчество. Целта на организаторите – кметството и местното читалище, подкрепени от община Лясковец и спонсори, бе да се отдаде нужното уважение към създателя на колоритния български фолклор – неизвестния народен певец, изразил в песни своите радости и болки през периода на дългото робство и възпял копнежите, въжделенията и мечтите си за свобода.

Емблематичното събитие в Мерданя при създаването си стъпва върху важни исторически моменти от живота на селището и върху факти, които доказват, че хайдушко движение в Мерданя е съществувало. Местните знаят легенда, предавана от поколение на поколение, която разказва за хайдутите Димитър Добрев и Върбан Гергев Пърнецов, обитавали мерданските земи. Мерданчани знаят също за съществуването на самороден камък, намиращ се на билото, в близост до манастира „Св. 40 мъченици”, на който са вдълбани и оставени белези от конско копито и човешко коляно.

Във фестивала „Хайдушка песен“ творците участват задължително според регламента с песни с хайдушка тематика. В него през годините са представяни и стихове с героична, юнашка насоченост, а най-зрелищните изпълнения са въстановките, които читалището в селото, с подкрепата на клуб „Традиция“, представят. Песенните изяви на самодейците разказват за смелостта и мъжеството, силата и ловкостта, издръжливостта и родолюбивия порив на героите – на Чавдар, Сидер, Индже, Сирма, Бойка, Стоян, Страхил и много други знайни и незнайни наши борци за свобода. Тези песни, прославящи нашите герои се изпълняват във всяко едно издание на празника.

Тази година създателите на фестивала организираха Десети юбилеен хайдушки фест, след двегодишно прекъсване заради ковид мерките. Фестивалът се състоя на централния площад в селото и бе открит от кмета на община Лясковец д-р Ивелина Гецова. Началото на програмата бе сложено от Стефан Печикамъков, под чийто съпровод на кавал Магда Жекова изпълни Ботевата поема „На прощаване“.

Пребогатата програма на самодейците продължи часове наред. В десетия празник на хайдушката песен имаше 46 фолклорни изпълнения – няколко пъти повече, отколкото в първото му издание. 14 бяха индивидуалните, повечето от които на деца, като най-младият участник във форума беше 6-годишната Никол Стоянова от Драгижево. Тази година изпълнителите бяха състави от Лясковска община, както и от общините Елена, Сливен, В. Търново, Свищов – общо от 19 населени места – Мерданя, Козаревец, Драгижево, Добри дял, Джулюница, Лясковец, Буйновци, Беброво, Блъсковци, Палици, Руховци, Константин, Стара река, Сливен, Миндя, Къпиново, Пушево, Златарица, Морава. Участваха формации, функциониращи към читалища, пенсионерски клубове и училища. Представени бяха по две песни от колектив, едната задължително с хайдушка тематика. Имаше и рецитация с мотиви от героичните борби на народа ни, а гостуващите три танцови състава „Палитра“, „Лудо младо“ и „Веселина“ разнообразиха с ритми фестивалната програма. Те представиха елементи от типични български обичаи като например изпълнението на „Лудо младо“ „Пътят на хляба“. Всички колективи си тръгнаха от събора с много впечатления и емоции и, разбира се, с много подаръци. Читалищното настоятелство се бе погрижило всеки състав и индивидуален изпълнител да получи сувенир, юбилеен плакет, грамота, българският трибагреник и празнична погача. Гост-изпълнител на фестивала беше и фолк певицата Цветелина, която е веселила мерданчани и гости не веднъж на този най-мащабен за селото празник. Тя представи китка от свои тематични с празника песни, както и любими песни от репертоара си и свои нови произведения и повече от час на мегдана присъстващите й фенове виха голямо няколкопластово българско хоро.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Търновските социалисти обсъдиха в дискусионен клуб народопсихологията и геополитиката

Великотърновските социалисти обсъдиха в дискусионния си клуб „Димитър Благоев-Никола Габровски“ народопсихологията, националната и геополитиката. Лектор беше бившият народен представител доц....

Затвори