Share

Близо 25 хил. лв. дарения от „Кроношпан България“ за община В. Търново за последните 6 месеца

вторник, 24 сеп., 2024, 12:34ч.


1Untitled
Най-големият инвеститор във Великотърновска област – „Кроношпан България“ се оказва и щедър дарител за община Велико Търново. Това сочи справка на местната администрация. За последните шест месеца на 2024 г. компанията е осигурила дарения за близо 25 хил.лв. за различни инициативи и събития на старата столица, подобряване на условията в различни нейни структури и др.

Едно от най-значимите спонсорства на австрийският инвеститор е за повече от 1200 фиданки, с които са организирани няколко залесявания в района. Благодарение на помощта такива вече са създадени в районите на Килифарево, Велчево, Шемшево и др. Стойността на дръвчетата е за малко над 15 хил.лв. Повече от 8 хил. струват и новите люлки и катерушки в Детска градина „Рада войвода“. Инвестицията също е на „Кроношпан“. Дружеството осигури и материали за друга великотърновска забавачка – „Звездичка“. Фирмата подкрепя на няколко пъти и СКО „Трапезица 1954“ за организирането на ежегодното издание на състезанието по ориентиране за купа „Трите хълма“.

2Untitled
Инж. Татяна Рачева – директор на ОП „Горско стопанство“:

„Разчитаме на бизнеса за ново залесяване на болните гори в община В. Търново, „Кроношпан“ вече даде пример“

Untitled– Община В. Търново вече започна санитарна сеч на болни борове, защо съхнат дърветата?

– Проблемът не е само за община Велико Търново, но и за цяла България. Епидемията се дължи на това, че преди години боревете са засаждани на ниска надморска височина, на каквато се намира и Велико Търново – 200-300 м средно, докато този вид обикновено обитава 800-900 м. Като прибавими промяната на климата, както и това, че корените са им плитки се получава масова епидемия.

– Какви мерки предприема община В. търново и как ще възстановява горите?

– За щастие, на първи и втори етаж в заразените борови гори вече имаме млади широколистни дървета и е въпрос на няколко години те да образуват нови гори. На доста места предвиждаме и залесяване с подходящи видове- габър, дъб, акация… Разчитаме и на местния бизнес, особено специализирания в дърводобив и дървопреработка като „Кроношпан“ също да помогне. Компанията осигури няколко крупни дарения за възстановяване на гори. Само за миналата година за това отпусна над 15 хил.лв., с които се създадоха нови гори в района на Килифарево, Велчево, Шемшево и др.

– Сеченето на гори у нас се схваща като някакво престъплене и е нарицателно,

можете ли да обясните дали има ползи от него?
– Не бива по тази тема да се изказва мнение от неспециалисти. Грижата за гората изисква и тя да бъде обект на частична сеч. Цялостната е само за редки случаи с болни дървета, например. Тогава задължително се и залесява, каквито са и директивите на ЕС, както и нашето законодателство. Да се почиства чрез сеч една гора е полезно за самите дървета. Това ги прави по-здрави и издръжливи. Нещо подобно е и като човек – да си реже ноктите или косата – има хигиенен ефект, полезно е за здравето, полезно е за горските обитатели и има естетически ефект. Но подобно нещо трябва да става само след преценка на специалисти.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
ГЕРБ-СДС регистрира листата си за изборите с водач проф. Костадин Ангелов

В Районната избирателна комисия във Велико Търново Коалиция ГЕРБ-СДС регистрира листата с кандидати за народни представители за предстоящите на 27...

Затвори