10 важни въпроса, които трябва да си зададете, преди да купите нови мебели
Обзавеждането на дома е отговорно начинание, тъй като изисква сериозна инвестиция, а не се прави всеки ден и закупените мебели трябва да ви служат години наред. За да не допуснете грешка, вижте какви въпроси трябва да си зададете преди да купите нови мебели.
- Какво ново бихте искали да купите или какво старо да подмените?
Много често решаваме да заменим някоя стара мебел, тъй като вече е захабена, неудобна или просто не ни харесва. Вместо да започнете веднага да търсите нов диван обаче, по-добре е първо да си представите стаята в завършен вид, като решите какви мебели искате да има в нея и с кои от старите можете да се разделите. Така ще намалите вероятността новите покупки да не пасват на цялостния интериор.
- Трябва ли да съобразите цветовете?
Ако тепърва планирате ремонта на стаята, сега е моментът да се спрете на определени цветове. В случай, че тя вече е боядисана или в нея има други мебели, нужно е да съобразите новото обзавеждане с тях.
- Трябва ли мебелите да си подхождат стилово?
Модата, при която всички мебели са в един стил е винаги актуална. В днешно време обаче, креативните съчетания се ценят все повече. В крайна сметка всичко зависи от вашия вкус и собствен стил.
- Защо е важно да измерите стаята и да скицирате проекта си?
Направата на скица на помещението е много важна стъпка преди покупката на нови мебели и не бива да я пропускате. Това е единственият начин да сте сигурни, че избраните мебели ще паснат и ще се получи функционален и красив краен резултат.
Разглеждането на снимки в интернет или посещението на шоуруми, често не е достатъчно за да се ориентираме относно реалната големина на дадена мебел и да си представим как ще изглежда тя в нашия дом. Затова направете подробна скица на стаята, като отбележите вратите, прозорците, всички ниши и други интериорни елементи. След това отбележете местата, на които ще поставите новите мебели.
- Какъв интериорен стил харесвате?
Разбира се, мебелите трябва да пасват на интериорният стил, който харесвате. Вариантите са различни – модерен, традиционен, минималистичен, скандинавски или винтидж – зависи от вашите предпочитания и начина ви на живот.
- Кои са мебелите, които задължително трябва да купите?
Има мебели, без които просто не можем, както и такива, които ни трябват по-спешно от други. Именно те трябва да бъдат ваш приоритет. Започнете обзавеждането с тях и не правете компромис с качеството им, а останалите може да отложите, ако се налага.
- Кожа или текстил?
При избора на тапицерия вземете предвид следните фактори: комфорт, външен вид, издръжливост, поддръжка, цена.
Кожените мебели са много предпочитани не само заради своята визия, но и заради лесното почистване и поддръжка. Естествената кожа създава изключително комфортно и луксозно усещане. Тъй като цената й е доста висока, добра алтернатива е екологичната или изкуствена кожа, която има сходни характеристики и външен вид.
Тапицерията от плат предлага неограничени възможности за избор относно цветове, десени, материи, текстури. Има по-устойчиви и лесни за почистване тъкани, които са чудесно решение, ако имате малки деца.
- Кой ще използва новите мебели?
При избора на почти всички мебели, особено по-обемните като легла, дивани, креслa, столове и маси, е нужно да се съобразите с височината и нуждите на всички членове на семейството, които ще ги използват.
- Кога реално ще получите мебелите, които изберете да купите?
Имайте предвид, че по-голямата част от асортимента в онлайн магазините за обзавеждане не се поддържа на склад. Физически е невъзможно да се поддържат налични големи бройки от хиляди обемни артикули.
Почти всички мебели се предлагат с поръчка и доставка по заявка от чужбина. Независимо от страната на произход, доставката отнема между 2 седмици и 3 месеца. Най-често срокът за мебели по заявка, който обявяват както малките, така и големите търговци, е до 2 месеца.
- С какъв бюджет разполагате?
Разбира се, няма как да подминем този въпрос, защото от него зависи какви мебели ще търсите и колко компромиси ще направите. Съветваме ви да отделите повече средства за най-важните мебели, които се използват най-дълго време, тъй като инвестицията си струва.