Тодор Тодоров: „Бюджетът на Община Велико Търново се нуждае от оптимзация”
Кандидат-кметът Тодор Тодоров представи пред журналисти днес анализ на „Бюджет 2011” на Община Велико Търново. Той е изготвен с помощта на експерти и разглежда приходите и разходите по пера, предлагайки оптимизации на голяма част от тях.
Сравнена е Община Велико Търново с по-големи градове и с такива, сходни като площ и население. От анализа става ясно, че в старопрестолния град местната власт има относително високи приходи, които идват основно от данъци и такси. Въпреки това, разходите за поддържане на уличната мрежа остават два пъти по-ниски дори от общини с два пъти по-малко приходи от данъци.
Велико Търново е на 26-то място сред 28-те областни града по индикатора „ниво на местните такси” и на последно сред градовете с население над 100 000 души, каза още Тодор Тодоров. „Вече има индикации, че малкият и среден бизнес се мести в съседни общини, защото там данъчните условия са по-добри”, допълни той. От анализа става ясно, че причина за това са и високите такси за ползване на пазари, тротоари и улични платна.
Разходите за чистота са по-високи от столицата, където боклукът освен всичко останало се балира и транспортира до други точки на страната, са установили още експертите, изготвили доклада. В сравнение с подобни като население градове, сметосъбирането в Търново излиза по-скъпо между 50 и 100% на човек от населението. Тодор Тодоров предлага да се възстанови „Комунално стопанство”, но като общинско дружество. Според него, така Общината ще спести от данъци, а освен всичко ще контролира чистотата, вместо да делегира това си право на концесионери.
Той допълни, че голям проблем е и че понякога над 50% от разходите на общината за отделни пера са в графа „Други”, като това води до слаба прозрачност на разходите.
Основните оптимизации, които кандидат-кметът обеща да направи, ако бъде избран, са в разходите за чистота, издръжка на администрация и осветление на улици и площади. Спестените пари директно биха могли да се вложат в ремонти на улици и тротоари. Заложените нереалистични приходи крият реална опасност от неизпълнение, алармира той.
Освен оптимизация на разходите и намаляване на ставките на местните данъци и такси, като по този начин се стимулира активизиране на икономическите дейности, Тодоров предлага да се използват местните дадености на общината. „Близостта до жп гарата и летището в Горна Оряховица, пристанище Русе и двата университета биха могли да са основа за развитие на общината”, каза той.
Вижте линк:
http://www.slideshare.net/george8605/press-budget
.
Повече в Новини
“Етър” излезе първи в класирането!
„Етър” оглави еднолично класирането в „Б” група, след като взе ценна победа с 1:0 над коравия тим на „Сливен”. В...