Share

Фондация „Кроношпан“ финансира иновативни проекти на Русенския университет и СУ „Владимир Комаров“

петък, 27 Дек., 2024, 09:36ч.


Unti6tled

Със средствата ще се развива роботиката в учебните заведения и създават модерни лаборатории

ПО 10 ХИЛ. ЕВРО ЗА ИНОВАТИВНО ОБУЧЕНИЕ ОТ ФОНДАЦИЯ „КРОНОШПАН“ ПОЛУЧАВАТ РУСЕНСКИЯТ УНИВЕРСИТЕ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ“ И СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „ВЛАДИМИР КОМАРОВ“ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Техните проекти са сред отличените близо 500 разработки от цял свят в конкурса “skill.ED” на фондацията, чийто награден фонд бе 200 хил. евро. Част от парите едно от популярните училища в старата столица ще използва за подобряване на материалната база за обучение по електротехника и електроника, както и за създаване на иновативна класна стая с тематични лаборатори и 3 D принтер. Учениците ще имат възможност да визуализират своите проектни решения и идеи и ще могат да преминат от чертожния лист и работния екран на компютъра към реалното производство на своите проекти и тяхната материализация.

Unt5itled

От СУ „ Владимир Комаров“ в старата столица вече защитиха два проекта пред „Кроношпан“, като първият е от 2017-та г. Той бе озаглавен „Можем и знаем как да запазим Земята чиста“, а основната идея бе да представи на учениците възможностите за получаване на зелена енергия, начините за изчисляване на необходимите мощности на системите за такава енергия, както и техническото им изпълнение. Вторият проект „Да посрещнем бъдещето знаещи, способни и уверени “ пък бе свързан със създаването на Технологичен център „Автоматизирани системи“, в който с помощта на специализирано оборудване ще се даде шанс на учениците да работят в условия, максимално близки до тези на реалните производствени процеси в действащи фирми. Работата по проектите ще бъде в подкрепа на професионалното обучение в специалностите „Автоматизация на непрекъснати производства“ и „Автоматизирани системи“.

РУСЕНСКИЯТ УНИВЕСТИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ“ СЪЩО ЩЕ БЪДЕ ПОДПОМОГНАТ ОТ ФОНДАЦИЯ „КРОНОШПАН“ С 10 ХИЛ. ЕВРО, а парите отиват за проекти, свързани с внедряване на роботиката в учебните заведения. Във вуза се обучават близо 10 хил.студенти в повече от 100 бакалавърски, магистърски и докторски програми.

Средствата от одобрения от Фондация „ Кроношпан“ проект са за Катедра „Телекомуникации“ на университета, който е част от Електротехническия факултет „Електроника и автоматика“. Специалистите от катедрата участват активно в изследователска дейност в областта на безпилотните летателни апарати (БЛА), роботиката и информационните и комуникационни технологии. Експертите от катедрата редовно организират образователни семинари, обучения и дори конференции в областта на 3D технологиите, безпилотните летателни апарати, роботиката, блоковото програмиране на дронове и роботи и др.

Обхватът на проекта „Rubotics“, който бе одобрен, е създаване на споделено пространство за сътрудничество (makerspace) в областта на роботиката в Русенския университет и въвеждане на часове по роботика или образователни дейности, свързани с роботиката в училищата и гимназиите.

Unti7tled

Технологичната еволюция на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и дигиталната трансформация на нашия живот изискват постоянното въвеждане на все повече дейности, свързани с ИКТ, в училищата и гимназиите. За съжаление скоростта, с която ИКТ технологиите се въвеждат в образователната система, е много бавна, което води до формирането на празнина в дигиталните умения, което след това оказва голямо влияние върху индустриалните и бизнес организации в съответния регион. Това бавно въвеждане на новите дигитални технологии се дължи на няколко фактора, като основните са липсата на средства за закупуване на оборудване, бавното възприемане на новите технологии от учителите и липсата на учебни материали.

ПРОЕКТЪТ RUBOTICS Е НАСОЧЕН КЪМ ПРЕОДОЛЯВАНЕТО НА ВСИЧКИ ТЕЗИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ЧРЕЗ РАЗРАБОТВАНЕТО НА НАЙ-СЪВРЕМЕННИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ ЗА УЧЕНИЦИ ОТ УЧИЛИЩНОТО, ГИМНАЗИАЛНОТО И УНИВЕРСИТЕТСКОТО НИВО на образователната система и чрез организирането на кратки срочни и дългосрочни обучения със студенти и преподаватели, за да се запознаят със съвременните микроконтролери, сензори, роботизирани платформи и дронове. Всички учебни материали и обучения ще включват използването на евтини, но надеждни и доказани платформи и микроконтролери, което ще позволи въвеждането им в образователната система без значителни бюджетни увеличения или големи разходи.

С получените пари от „Кроношпан“ Русенският университет ще отдели лаборатория за създаване на пространство за образователно сътрудничество Robotics Makerspace и преподавателите от катедра „Телекомуникации“ ще разработят образователни продукти, презентации и всички необходими материали за внедряването на свързани с роботиката кратки срочни и дългосрочни образователни дейности за ученици от 3-4 клас, 6-7 клас, 10-11 клас, както и за университет клас ученици. След това екипът на катедра „Телекомуникации“ ще организира и реализира курсове за обучение на студенти и преподаватели.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Кметът Даниел Панов координира лично среднощна спасителна акция за изваждане на закъсал автобус

Кметът Даниел Панов координира лично среднощна спасителна акция за изваждане на закъсал автобус, превозващ 50 пътници на БДЖ. Акцията се...

Затвори