Share

Как да си набавим здравословна доза минерали по естествен и здравословен начин?

петък, 19 ян., 2024, 16:39ч.


420538562_6970832319620843_2807377862476675301_n

 

  1. Какво представляват минералите?

Минералите са неорганични вещества, които се срещат естествено в земната кора, водата, живите организми и околната среда. Те са необходими за протичането на различни биологични процеси в човешкото тяло и играят важна роля в поддържането на здравето и нормалното функциониране на организма.

За разлика от витамините, които са органични съединения, минералите имат неорганичен произход и не се разрушават под въздействието на топлина или светлина.

Класифицират се класифицират като макроминерали и микроминерали, според количеството, необходимо на организма. Макроминералите са необходими в по-големи количества на телата ни. Такива са калций, фосфор, магнезий, натрий, калий и хлорид. Микроминералите са ни необходими в по-малки количества, което обаче не ги прави по-малко важни. Такива са желязо, цинк, мед, йод, селен. Техният недостиг или излишък може да има негативни последици за човешкото здраве.

Минералите влизат в хранителната верига чрез различни източници – вода, растения и животни.

  1. Как минералите влияят на нашето здраве?

Минералите играят роля за поддържане на почти всички физиологичните процеси в тялото, участват в регулирането на множество телесни функции, в баланса на телесните течности, мускулната контракция, нервната функция и киселинно-алкалния баланс на организма.

  • Те са градивен елемент на костната система: Минералите калций, фосфор и магнезий са от жизненоважно значение за изграждането и поддържането на костите и зъбите.
  • Подкрепят нормалното функциониране на нервната ни система, като участват в предаването на нервните импулси. Калият и натрият са ключови за правилната нервна проводимост.
  • Участват в мускулните дейности. Минералите калций, калий и магнезий са необходими за нормалното съкращение на мускулите и за изключително важната работа на сърдечния мускул.
  • Влизат в обмяната на веществата и различните метаболитни процеси в тялото. Желязото, например, е ключово за производството на хемоглобин, който транспортира кислорода в кръвта.
  • Помагат в баланса на телесните мазнини и течности. Натрият и калият спомагат за регулиране на телесните течности, мазнините и поддържането на кръвното налягане.
  • Влияят на силата на имунната ни система: Някои минерали, като цинк и селен, играят важна роля в поддържането на силна имунна система и защитават тялото от инфекции.
  • Действат и на ензимите като кофактори или компоненти на ензими, което е от съществено значение за протичането на множество химични реакции в тялото. Магнезият например, е кофактор в стотици ензимни реакции.
  • Участват и в производството на хормони. Например, йодът е необходим за синтеза на тироидните хормони.

Недостигът или излишъкът на определени минерали може да доведе до здравословни проблеми. Дефицитът на калций може да доведе до остеопороза, докато прекомерният прием на натрий може да увеличи риска от високо кръвно налягане. Ето защо е важно да се поддържа балансирана диета, която осигурява адекватен прием на всички необходими минерали.

  1. Как да си набавим необходимите ни минерали?

За да си набавите необходимите минерали, е важно да поддържате балансиран и разнообразен хранителен режим. Минералите се срещат естествено в много храни и питейната вода, като всеки минерал има свои специфични източници.

  • Включете в ежедневното си меню разнообразие от зеленчуци и плодове: Те са богати на калий, магнезий и желязо. Зеленолистните зеленчуци, като спанак и броколи, са особено добри техни източници.
  • Консумирайте пълнозърнести продукти: Пълнозърнестите храни, като кафяв ориз, овесени ядки и пълнозърнести и многозърнести хлябове, имат богат минерален състав.
  • Не пренебрегвайте млечните продукти и техните алтернативи: Млечните продукти са основен източник на калций. Ако не консумирате млечни продукти, може да ги замените с техните алтернативи – соево, бадемово или овесено мляко.
  • Месо, птици и риба са добри източници на желязо, цинк и селен. Рибата, особено мазните видове, като сьомга и скумрия, съдържа и други важни минерали като йод например.
  • Консумирайте ядки и семена, отличен източник на минерали. Те са богати на магнезий, цинк и селен.
  • Бобови култури – леща, нахут и фасул, са добър източник на желязо и магнезий.
  • Питейната вода може също да допринесе за приема на минерали, особено тази с богат минерален състав. С нея обаче не бива да се прекалява.
  • Избягвайте преработени храни. Те обикновено съдържат малко хранителни вещества, но високи нива на натрий и други не особено здравословни добавки.
  • Хранителни добавки: В някои случаи, особено при наличие на специфични здравословни проблеми или хранителни ограничения, може да се наложи употребата на хранителни добавки. Преди да пребегнете до приемът им обаче е добре да се консултирате със здравен специалист.

Ключът към поддържането на адекватен минерален баланс все пак си остава разнообразното и балансирано хранене.

  1. Богата на минерали и здравословни ползи атмосфера – солната стая

За да си набавите минерали по естествен и здравословен начин, една от особено добрите възможности е солната терапия. Тя се осъществява в специално създадени пространства, облицовани с блокове от каменна сол. Вдишването на соления въздух, наситен със солни частици, подобрява дихателната функция, укрепва имунната система и въздейства положително на емоциите и ума.

Ето как може да се възползвате от солна терапия:

  • Много спа и уелнес центрове разполагат със солни стаи или пещери, където освен да почивате, бихте могли да правите дихателни упражнения, медитация или йога, което да усили полезното въздействие.
  • Вградете солна стена като декоративен елемент в интериора на своят дом или офис. Това не само е възможно, но и става все по-популярно решение на много собственици на луксозни жилищни или бизнес имоти.
  • Подарете си хималайски солен куб или лампа. Те са чудесно допълнение към интериора и носят, както вече знаете, много здравословни ползи. Излъчената от тях топлина, помага за освобождаването на отрицателно заредени йони от солта, които подобряват качеството на въздуха в помещението. Поставянето на хималайска солен куб в жилището или офиса помага за намаляване на стреса и подобряване на концентрацията, освен вече споменатите ползи за здравето и естествената минерализация на организма.
  • Солни инхалации в домашни условия: Можете да използвате разтвор от морска или хималайска сол за инхалации, които да помогнат при проблеми с дихателните пътища, грип и настинка.
  • Солни бани: Добавяне на морска сол във ваната може да помогне за релаксация и минерализация на тялото.
  • Солни скрабове: Натурални солни скрабове могат да помогнат за ексфолиране на кожата, подобрявайки нейната текстура и тонус. Те имат и способността да стимулират кръвообращението и притежават антибактериално действие.
  • Солни спрейове за дома: Спрейове, съдържащи солен разтвор, могат да се използват за подобряване на качеството на въздуха в дома и да създадат по-здравословна среда, чрез антимикробната сила на солните пари.
  • Консултация със специалисти: За оптимални резултати, можете да се консултирате със специалисти по солна терапия, които могат да ви предложат индивидуални програми и съвети, съобразени с вашите конкретни нужди и здравословно състояние.

Както видяхме, солната терапия може да бъде полезна не само за дихателните пътища, но и за кожата, както и за общото психическо и емоционално състояние, което я прави особено популярна и предпочитана терапия, тъй като предлага естествен и природосъобразен начин за подобряване на здравето и набавянето на така необходимите ни минерали.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Научи ли вече? Кои са новите процедури за стегната и красива кожа?

Технологичният напредък промени и начина по който се извършват съвременните естетични процедури. Иновативни апарати и технологии работят за поддържане, подобряване...

Затвори