Share

Арбанаси празнува Успение Богородично

неделя, 15 авг., 2010, 15:54ч.


5087

Успение Богородично или Голяма Богорица е празник на село Арбанаси. От  8 часа в храма на манастира “Успение Богородично” се проведе маслосвет за здраве.Час по- късно започна  Светата Литургия, а от 10 ч. е водосветът, съобщи кметът на селото Тошо Кръстев. Тази година нямаше литийно шествие от манастира до центъра на селото и не бе изнесена реплика на чудотворната икона “Богородица Троеръка” със сребърен нимб.
Празничната музикална програма стартира в 17 часа в парка с изпълнения на студио Румина и Роял Дикси бенд. Тошо Кръстев ще приветства жители и гости на селото в 20 часа, след което започва концерт на Васко Кръпката.
Днешният църковен празник Успение на Пресвета Богородица е един от 12-те големи християнски празници. Той се чества и от православни, и от католици. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.
Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: “Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.” В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържественалитургия и да се прави “въздигане на хляба”.
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.
На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести.
Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
На този ден празнуват всички, които носят името Мария.

Източник: Дарик

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
„Ботев” (Криводол) изненадващо взе реми на „Ивайло”

„Ботев” си тръгна с точка от стадион „Ивайло”, където направи 2:2 на „Етър”. Още в 5-ата минута Симеон Баев се...

Затвори