Жители на Свищов получиха бърз достъп до хематолог от университетски център
Жители на Свищов получиха бърз достъп до специалист-хематолог от Университетски център, а при 30% от тях тази среща се оказа важна. Това е изводът от кампанията „Попитайте хематолога“, която посети Свищов на 22.11. Бяха организирани еднодневни прегледи, извършени от д-р Доротея Тодориева, специалист в Клиниката по хематология на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен. Пациентите бяха записани предварително от личните си лекари – целта бе да се насочат хора с неуточнени хематологични диагнози, или със съмнения за хематологични заболявания. Хематологичните заболявания са редки, протичат почти без симптоми и е трудно за пациент сам да прецени, че има нужда от подобна консултация. Затова записванията се осъществяваха чрез личните лекари.
„Имаше няколко случая на заболявания, които налагат специализирана диагностика и лечение и тези хора получиха информация как трябва да протече то. Имаше и пациенти, при които не се установиха сериозни проблеми“, обясни д-р Тодориева.
Кампанията се организира от Институт за здравно образование и Българско медицинско сдружение по хематология, с подкрепата на водещи университетски хематологични центрове: ВМА, УМБАЛ „Св. Марина Варна“, НСБАЛХЗ София, УМБАЛ „Св. Георги Пловдив“. Организаторите отправят своите благодарности за съдействието към РЗИ-Велико Търново, Община Свищов и МБАЛ „Свищов“.
Д-р Доротея Тодориева, специалист „Клинична хематология“: Оплакванията при хематологично заболяване могат да наподобяват тези при настинка
Д-р Доротея Тодориева е специалист „Клинична хематология“. Работи в Клиниката по хематология на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен, където е докторант. Има сертификати и диплом от Европейската хематологична асоциация. Д-р Тодориева е един от специалистите, които участват в кампанията „Попитайте хематолога“, организирана от Института за здравно образование, с подкрепата на Българско медицинско сдружение по клинична хематология. В рамките на кампанията бяха организирани безплатни консултации в Свищов.
– Д-р Тодориева, защо участвате в тази кампания?
– Защото смятам, че пациентите с хематологични заболявания, колкото и редки да са те, всъщност са много повече от реалната бройка пациенти, които виждаме в клиниките. Ако сравним статистиката на СЗО с българската реалност ще видим, че процентът на заболеваемостта тук е много по-нисък. Това означава, че има много хора с хематологични заболявания, които не знаят, че са болни. И защото достъпът до такива специалисти в България е затруднен за много хора, които живеят извън големите градове. Дори не във всеки голям град има специалисти-хематолози.
– Какво показаха прегледите в Свищов?
– Повечето хора за щастие бяха с не толкова сериозни проблеми. Нямаше пациенти със заболявания, които определяме като „най-страшни“. Но имаше хора, които имаха нужда от хематологична подкрепа в състоянието си. Мисля, че успях да помогна и да внеса яснота в тяхното състояние, както и да установим контакт при нужда от допълнителна помощ.
– Кога пациентът трябва да потърси помощта на специалиста-хематолог? За какво “отговаря” Вашата специалност?
– Обикновено в България предвид здравната система, би трябвало личният лекар да насочи пациента към специалист-хематолог, ако прецени, че има нужда. Ако обаче това бъде пропуснато по някакви причини, хората винаги могат да потърсят хематолог, ако има някакво отклонение в кръвната им картина. Най-малкото самите лаборатории посочват дали има отклонения и всеки би могъл да се ориентира. Дали е значимо отклонението, хематологът ще прецени. Но фактът, че има отклонение навежда на мисълта, че може да има някакъв проблем. При промени в кръвната картина, при наличие на лимфни възли, които сами са опипали, особено ако те са неболезнени, ако не могат да ги свържат с някакъв инфекциозен процес. Увеличен далак, неясно състояние на температура, отслабване на тегло – това са причини, при които пациентите трябва да търсят хематолог.
– Т.е. симптомите на рака на кръвта приличат на тези при една обикновена настинка или грип?
– Всъщност лошото на хематологичните заболявания е, че те нямат една специална симптоматика, за която в 100% от случаите да се каже – да, това е хематологично заболяване. Всичко е много неспецифично, много общо. Хората може да се чувстват напълно здрави и въпреки това да имат някакъв проблем. Затова винаги стимулирам хората да си правят профилактичните изследвания, които им се полагат. Много често съвсем случайно се откриват промени в кръвната картина, за които те не подозират.
– Целта на тази кампания е и ранно откриване на злокачествените заболявания, за да бъде спасен животът на много хора. Как се поставя диагнозата на злокачественото хематологично заболяване?
– Нашите заболявания се разделят на два вида – доброкачествени и злокачаствени. Злокачествените най-често се асоциират с рака на кръвта – това са левкемии, лимфоми. Зависи от вида на заболяването. То може да е на костния мозък, на лимфни възли. Ако е на костния мозък, се препоръчва изследването на костния мозък – пункция или биопсия. Не са силно болезнени и са абсолютно необходими. Докато заболяванията на лимфните възли се диагностицират с биопсия на съответния възел.
– Важно е да уточним, че тези изследвания се правят изключително в Университетските центрове по хематология?
– Основно да. А специално изследването на костен мозък – изключително да – то се извършва само в университетските клиники. Докато биопсия на лимфен възел може да бъде направена във всяко хирургично звено, но е важно кой ще е патоанатомът, който ще я гледа.
– Вярно ли е, че ракът на кръвта вече се лекува?
– Има видове рак на кръвта, които могат да се считат за излекувани. Или заболяването може да бъде поддържано на такова ниво, че човек да съществува като нормален индивид в обществото, интегриран, напълно на 100%, да се лекува и практически да няма оплаквания от болестта. Вече имаме таргетна (прицелна) терапия – която атакува директно раковите клетки, без да уврежда здравите; говорим за персонализирана медицина. В сравнение с преди 10 -15 год. преживяемостта е в пъти по-висока, а при някои заболявания е съизмерима с тази при пациенти хронични заболявания, напр. Диабет или дори с тази на здравите хораЛечението се извършва в специализираните хематологични клиники в страната. Всеки пациент в България, т.е. и в Свищов, има достъп до лечение на съвременно ниво, ако навреме се е обърнал към своя лекар и е насочен към високоспециализирана клиника. Но има и хематологични заболявания, при които това, което можем да направим, не е достатъчно. Но хематологията е бързо развиваща се специалност, към която са насочени изключително много проучвания, за да се преодолеят тези проблеми и вярвам, че скоро ще можем да помагаме на много хора с диагнози, считани за фатални.
– Затова ли избрахте да специализирате хематология?
– Да. Много случайно се влюбих в хематологията като студент, на края на студентството си. Хематологията е много интересна и специална дисциплина. Тя се развива бързо и с много добри резултати при лечението на пациентите. Тя е специалност, която изисква познаване не само на клетъчно, но и на молекулярно ниво. Изисква също много познания и в други предклинични и клинични специалности на медицината. Радвам се, че избрах тази професия и имам възможност да работя хематология на високо съвременно ниво в България.
Повече в Новини
МДТ „К. Кисимов” със специална изненада за Никулден и студентския празник
Специална изненада за Никулден и студентския празник 8 декември е подготвил екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново....