Share

От пожарната съветват какви противопожарни мерки да взимаме

понеделник, 23 ян., 2017, 12:55ч.


Pojarna

ПОЖАРНА ОПАСНОСТ И ПРОТИВОПОЖАРНИ МЕРКИ ПРЕЗ

ЕСЕННО-ЗИМНИЯ ПЕРИОД

Поради възникналите три смъртни случая през последните два дни в Община Велико Търново вследствие на пожари в помещения, в които се използват различни начини на отопление и във връзка с продължителното застудяване и повишената консумация на ел. енергия за отопление и използването на твърдо гориво за тази цел, призоваваме гражданите да повишат вниманието си, като имат в предвид следното:

– Да осигуряват постоянен контрол по време на работа на отоплителните уреди;

– Да се осъществява контрол над малки деца;

– За отопление да се използват само стандартни отоплителни и електронагревателни прибори и то технически изправни.

– Комините, които се ползват за отвеждане на дима от печките с твърдо гориво да са обезопасени, като всички дървени части да са отстранени най-малко на 10 см от телата им и да са измазани вътрешно и външно в етажите и тавана. Използването на комини от етернитови, метални и др. тръби не се допуска.

– Върху отоплителните прибори от всички видове в никакъв случай да не се поставят дрехи и други предмети за изсушаване.

– Изхвърлянето на пепелта и сгурията от отоплителните печки с твърдо гориво да става след тяхното загасяне в негорими съдове и на безопасни места.

– При напускане на помещението всички отоплителни и електронагревателни уреди да се загасят и изключват. Тези с твърдо гориво да се почистват и да не се зареждат отново от вечерта за следващия ден.

– Печките на твърдо гориво трябва да се монтират върху негорими подложки и да се поставят на 50 см от горими конструкции и обзавеждане. Същото разстояние трябва да се спазва и при монтажа на димоотводните тръби. Недопустимо е: паленето и разпалването на печките за твърдо гориво с бензин, нафта, спирт и други леснозапалими течности и оставянето им с отворени вратички; сушенето на дрехи над тях и в непосредствена близост; оставянето  им без наблюдение при излизане от жилището. Сгурията и пепелта да се изнасят с огнеупорни прибори на безопасни места до контейнерите, а за селата – далеч от складиран фураж и горими селскостопански постройки.

– Да не се претоварват ел.инсталациите в сградите чрез включване едновременно на голямо количество ел. уреди. При излизане от дома да не се оставят включени нагревателни уреди.

 

pojar3

АКО ИМАТЕ БЛИЗЪК ИЛИ СЪСЕД, КОЙТО Е ТРУДНОПОДВИЖЕН ИЛИ БОЛЕН И ПРЕКАРВА ПО-ГОЛЯМАТА ЧАСТ ОТ ВРЕМЕТО СИ САМ

Припомняме, че това е  най-рисковата група при пожар!

За целта обезопасете в противопожарно отношение дома или окажете съдействие за това.

– Особено важно в такива случаи е осигуряването на възможност за незабавна телефонна връзка с тел. 112.

– При пушачи трябва да бъдат осигурени специални негорими съдове за събиране на угарки.

– От решаващо значение е осигуряването на максимално безопасни отоплителни уреди, които да са поставени на безопасно разстояние от покривката на леглото, завивките и други горими материали.

– Всички отоплителни уреди трябва да са стабилно укрепени. Затрудненото придвижване на Вашия близък край отоплителен уред не трябва да води до преобръщането му.

– В случай, че все пак в дома Ви възникне пожар, трябва да приложите няколко прости правила:

– запазете самообладание и позвънете на тел. 112. Съобщете точния адрес и какво гори!

– Напуснете дома по най-късия път, а ако стълбището е задимено  не ползвайте асансьор.
– ако стаята се изпълни с дим, се движете приведено към пода или пълзешком  покрай стената, поставете на устата и носа си навлажнена кърпа.

– ако пътят за евакуация по стълбище или друг изход навън е блокиран или задимен, излезте на балкон или открит прозорец и алармирайте, че се намирате в опасност – с викове, ръкомахания и др.

– не скачайте от прозорци и балкони, а чакайте да бъдете открити от пожарникарите.

– ако не можете да избягате навън, скрийте в банята! Затворете вратата и пуснете душа.

– ако дрехите Ви се подпалят, спрете,  закрийте лицето си с ръце,  търкаляйте се  на пода, докато пламъците угаснат.

 

ПРИ ПОЖАР СВОЕВРЕМЕННО УВЕДОМЕТЕ РАЙОННА СЛУЖБА  „ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО” В.ТЪРНОВО

НА ТЕЛ. 112

 

РСПБЗН – ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Почерпен открадна камион, за да се вози

Почерпен мъж от Лясковец, откраднал товарен автомобил, задържаха горнооряховски полицаи. В събота сутринта при провеждане на специализирана полицейска операция за...

Затвори