Share

120 години читалищна дейност отбелязаха дейците на културата в Джулюница

понеделник, 3 окт., 2016, 14:19ч.


120tchitalishte 120-godini-tch-shte 120-tchitalishte

С поредица от събития отпразнуваха 120 години от основаването на читалището си жителите на село Джулюница. В продължение на няколко дни протичаха проявите, посветени на годишнината. Началото на седмицата на културата постави мултимедийна презентация, която показа пътя, който в столетната си история са извървели възпитаниците на читалището. Презентацията представи учредяването на читалището, уреждането на библиотеката, дейностите на културната институция през годините, наградите, традициите, както и хората, допринесли с делата си за запазване на българския дух и за издигане на просперитета на НЧ „Пробуждане”. Гостът на събитието – директорът на Регионалната библиотека Иван Александров, поднесе на читалищното настоятелство подаръци и дарение от книги за обновяване на библиотечния фонд. Освен презентация за развоя на читалищната институция, се проведоха и кинопрожекции и бе видяна играта на театралната трупа от Сушица, която представи комедийната постановка „Червени рози” от Алдо Бенедети. Състоя се и среща-разговор с джулюнския писател Стоян Цонев, както и конкурс за рисунка на тема „Джулюница в миналото и днес”. Деца и учители посветиха цялото си време и внимание на изобразителното изкуство. Бъдещи художници рисуваха в парка фонтана, паметника на именития джулюнски детски поет Цоньо Калчев, сградата на кметството и читалището, паметника на загиналите и много други забележителности, с които децата се гордеят. С много цвят и настроение бяха изпълнени рисунките на малките художници, за което те получиха награди и почерпка от читалищното настоятелство. Септемврийската седмица на културата завърши със среща на джулюнчани с писателя Стоян Цонев по повод неговата 75-годишнина и отбелязване на 50 години творческа дейност. По този повод бе направено представяне на новата му книга „На бял камък не стъпих”, а за житейския му път разказа д-р Калина Иванова, зам-директор на регионалната библиотека. На събитието присъстваха учители, приятели, съученици, семейството и роднини на писателя, които разказаха мили спомени от детството в родната Джулюница. Творецът получи плакет от д-р Иванова и картина за спомен от читалището, специално рисувана за повода от художничката Даниела Христова.

Кулминацията на празника обаче се състоя в навечерието на Деня на музиката и поезията. За годишнината бе организиран празничен юбилеен концерт, в който се включиха малки и по-големи самодейци от селото и гост-изпълнители. Годишнината джулюнчани отбелязаха в салона на културната светиня, а богатата празнична програма споделиха не само жителите на селото, но и много гости. Кметът на Общината д-р Гецова изпрати поздравителен адрес и честити юбилея на всички читалищни дейци – бивши и настоящи и на по-малките творци – децата, които създават днешния културен облик на своето родно село. На юбилея на читалището, най-дългогодишният му член Стефан Славев получи Диплом за цялостен принос в развитието на читалищната дейност и бе удостоен със званието „Почетен член”, а на актрисата Параскева Събева бе връчен Диплом за активна театрална дейност по повод нейната 80- годишнина.

            Въпреки трудностите на днешното време, читалището живее пълноценно и на неговото поприще работят всеотдайно днешните читалищни работници. То е създадено през далечната 1896, като културно средище за 2000-те жители на село Джулюница. Днес функциите му са също толкова важни за населението на най-голямото село на община Лясковец, колкото и при създаване му. Като единствена културна институция от читалището  се изисква да отговори на нарасналите потребности на населението от информация, офис-услуги, културни, развлекателни и различни други потребности, както и да съхрани и предаде за бъдещите поколения местното нематериално и материално културно наследство. Днес към читалището функционират два танцови състава: Клуб „Палитра’’, състоящ се от 12 члена на възраст от 19 до 53 години, детска трупа от 14 ученика от ОУ „П.Р.Славейков” на възраст от 11 до 14 години, творческа арт-работилница с 12-14-годишни ученици по 5 от двете възрасти, Група за стари градски песни „Ален божур”, както и фолклорна група с общо 20 членове на пенсионна възраст. Певческите групи са създадени през 1981 година и със своята богата дейност и интерпретации на автентичен фолклор  и стари градски песни са добили популярност на регионално, областно и общинско ниво. Днес ансамбълът надхвърля 60 души: деца, младежи и възрастни. Песенният репертоар на двете групи включва около и над 60 песни, а танцовата група изпълнява над 25 вида хора и танци, представящи ритмите на локалната и националната традиция. От години читалището се бори да запази живо онова културно богатство, което ни отличава и ни прави горди българи. И днес най-голямата културна институция продължава да търси възможности за представяне и съхранение на бита и културата, които са пазели дедите ни.Читалището е домакин на множество културни изяви на местно, общинско и национално ниво като кулинарния фестивал „Пъстра трапеза” и областният конкурс за детска рисунка „Цоньо Калчев”. В светинята се провеждат общоселски празници, на които певческите и танцовите групи представят своя репертоар. Основен организатор и изпълнител на всички местни празници е неизменно читалището. През 2015 то стана носител на престижната национална награда „Пазител на традициите‘‘, а за 2016 година получи Наградата на Община Лясковец на официалния празник Петровден за принос в развитието на културата.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Културният клуб на пенсионера в село Алеково отпразнува Деня на възрастните хора

По покана на пенсионерския клуб и кметството в село Алеково специален гост беше кметът на Общината Генчо Генчев Празнична програма,...

Затвори