150 гозби сготвиха за „Пъстра трапеза” в Джулюница
„Пъстра трапеза” бе събитието, което в края на лятото беляза началото на поредицата кулинарни прояви в Лясковско. Кулинарните събития се наложиха трайно в календара на Общината и са резултат от успешно провеждащия се Карвинг-фестивал Лясковец – пъстра столица на зеленчуците и гурбетчийското градинарство, който има вече 5-годишна история.
Тази година изявите започнаха с фестивала „Пъстра трапеза на гости в село Джулюница”, като в него се включиха не само лясковските села, но и гости-участници от региона. Осмото му поредно издание подготвиха Народно читалище „Пробуждане-1896” с. Джулюница, подкрепени от Община Лясковец и Националната Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите – А.Р.И.З. -7 – основател на пътуващата изложба „Пъстра трапеза”. Село Джулюница преди година стана носител на престижното национално отличие „Пазител на традициите” именно заради отличната организация на този празник и умението на джулюнчани да съхраняват и развиват поминъка на старите градинари.
В слънчевия неделен ден на 28 август централния парк в селцето отново събра любителите на вкусните български ястия, а местните и гости-кулинари разпънаха щандове, за да покажат уменията си в приготвянето на вкусна и добре аранжирана храна. Площадът беше изпъстрен с разнообразие от етно-щандове, които също като ястията се конкурираха за призовите места. С гордост кметът на общината д-р Гецова още веднъж изтъкна, че трудолюбието на хората и обичта към земята стои в основата на успехите, които Джулюница и всички майстори-кулинари от общината постигнаха през годините и в националите столични надпревари на „Пъстра трапеза”. Тя поздрави при откриването на празника всички участници, благодари им за отдадеността през всичките осем издания на фестивала и пожела успех на най-добрите кулинари. Екатерина Москова – председател на Народно читалище „Пробуждане-1896” с. Джулюница и основният организатор и основател на кулинарния фестивал А.Р.И.З.-7, в лицето на зам. председателя Цвета Вълчева, също приветстваха всички дошли да се веселят на празника. Оригинални ястия, характерни за лясковския край и региона, уникални кулинарни творения по рецепти на нашите баби, карвинг-изкуство и пълни кошници със зеленчуци, видяха посетителите на пребогатото селско изложение. Наред с всичко това, любителите на хубавата българска песен пък имаха възможността да чуят пъстра китка от фолклорни изпълнения на певчески колективи и да се забавляват с ритмите на творческите танцови формации от Джулюница и региона. Много песни и хора от северняшкия край на България вдигнаха десетки гости на крака. Фолклорната програма бе открита от домакините от танцов клуб „Палитра” и Певческа група „Ален божур”. Участие в нея взеха и гостите от клубовете на пенсионера „Зора” и „Мазневска чешмичка” гр. Лясковец, НЧ „Развитие-1894”с. Драгижево, ККП „Здравец” и НЧ „Земеделец-1899” с. Козаревец, от еленските читалища „Просвета-1897” с. Палици и „Надежда-Беброво-1870”, клуб на пенсионера „Златна есен” с. Горско Ново село и НЧ „Просвета-1927” с. Сливовица, община Златарица, пенсионерски клуб „Асен Златаров” Попово и село Антола. Гост изпълнител на празника тази година беше народният певец Петър Кирилов от поповското село Медовина, заедно с Фолклорна формация „Цветница”.
Всички гости на фестивала опитаха от вкусната рибена чорба на майсторката Марийка Добрева и от домашната лютеница на Тодорка Илиева. 60 литра чорба, около 400 филии с лютеница изядоха гостите, а представители на пенсионерския клуб в селото пържиха с часове вкусни мекици. Конкурс се проведе и за подрастващите, които са утрешната смяна на опитните градинари и утрешни пазители на традициите. Децата на Джулюница и малчугани от околните градове и села се включиха в традиционния детски пленер за рисунки. Те рисуваха на място картини, изобразяващи атмосферата на празника, за което получиха награди и аплодисменти. Доказателство за приемственост сред поколенията бе и публична демонстрация на карвинг-изкуство. Досега в дните на фестивала карвинг-умения показваше 65-годишната козаревчанка Ценка Димова, а тази година младата Виктория Димитрова от Джулюница се включи в майсторенето на уникални фигурки от зеленчуци и плодове. Най-впечатляващо творение бе картата на България в цветовете на националния флаг, направена от диня. 24-годишната Виктория живее в София, но идва на гости при баба си в Джулюница и разказва, че всички в къщи умеят да готвят отлично. Участвала е в „Мастър шеф у дома” и е печелила наградата на състезанието, конкурирайки се с над 180 състезатели. Именно нейната сестра Неделина Димитрова се включи с множество ястия в щанда на Джулюница и получи от оценяващата комисия награда за цялостно участие във всички категории на „Пъстра трапеза”.
Три часа бяха нужни на журито в състав Цвета Вълчева, Ваня Табакова и Петко Петков да опита всичките гозби, които подредиха в 8-те щанда сръчните домакини. 15 награди отнесоха победителите в това издание на фестивала. За „Оригинална рецепта” бе наградено ястието „Патладжани с пъдпъдък” приготвено от Димитринка Енева от Драгижево и „Яхния от дюли” на козаревчанката Ганка Димитрова. Наградата за „Най-добър десерт” грабна Димитрина Иванова от Джулюница за „Пикантна торта”, поощрение получиха и „Сладки охлювчета” на Калина Цацова от Лясковец. Заслужено наградата за „Вкус” взе Мария Станчева, също от лясковския клуб на пенсионера „Зора” с домашно приготвения „Качамак”. За „Вкус” бе отличен и „Султански кебап” на Красимира Колева от Мерданя, която бе похвалена от журито за многообразието от рецепти, които всяка година представя в конкурса. Най-добре с приготвянето на ястие по „Автентична рецепта” се справиха Стефка Янакиева от Козаревец с нейната „Триеница” и разградчанката Димка Илиева с ястието „Гюзлеме”. В категорията „Етно-ястие” победителка е Иванка Петрова от Горско Ново село със своя „Рибник”, а поощрение получи Марийка Катърова от Драгижево за „Градинска гозба”. Тази година, освен в традиционните за фестивала категории, журито оцени и ястия приготвени от люти шипки, които могат да бъдат включени в конкурса на Асоциацията, специално посветен на лютата шипка. Наградата в раздел „Разядки” за ястието „Сладко люто маке” грабна мерданчанката Стойна Узунова – един от най-възрастните кулинари на „Пъстра трапеза”. Цялостна награда за най-добре аранжирана трапеза в категория „Етно-визия на щанд” този път получиха гостите от Сливовица.
Най-добрите кулинари бяха наградени от кмета на общината д-р Гецова и председателя на журито Цвета Вълчева. За успешното провеждане на осмото издание на фестивала организаторите изказаха своята огромна благодарност на всички участници в събитието и на спонсорите – читалищните доброволци Димитър Славев, Даниела Христова, Марийка Добрева, Христинка Гуглова, Румен Стойков, Стоян Митев, Йорданка Бонева, Марияна Дончева, Светлана Иванова, Лозана Панева, Иванка Чолакова и фирмите на Ралица Рашева, Ивайло Димитров, Иван Балкански, Игнат Енчев, Цветелин Колев, Галя Стайкова, Светлозар Иванов.
Повече в Новини
„Земята на Вечния Август“ – изложба на Арт Резиденция „Старото Училище“
В събота, 27 август 2016 г., в 18 часа в сградата на училището ще бъде открита изложба на Арт...