ЕЦБ свали основната лихва до 0%, еврото поевтиня
Европейската централна банка неочаквано взе решение да намали всичките лихвени проценти и да увеличи размера на месечното закупуване на активи в рамките на програмата за количествено облекчаване от 60 на 80 млрд. евро.
На 10 март 2016 г. Европейската централна банка официално обяви, че намалява основния лихвен процент до 0%. Лихвата по програмата за рефинансиране на евросистемата ще бъде намалена до 0.00%, като промените в лихвената система навлизат в сила от 16 март 2016 г.
Според приетото решение, ЕЦБ намали базовия лихвен процент от 0,3% до 0,25%, депозитната лихва също падна от минус 0,3% до минус 0,4%.
По мнението на президента на ЕЦБ Марио Драги, лихвите ще остават ниски още много време. Веднага след изказването му еврото падна спрямо долара.
ЕЦБ също обяви, че през юли 2016 г. ще започне да действа програмата за рефинансиране на банките със срок на погасяване до четири години. С тези действия ЕЦБ планира да стимулира инфлацията и да подпомогне възстановяването на европейската икономика.
Борба срещу ниската инфлация
В еврозоната инфлацията е твърде ниска. Наистина, през февруари, цените на дребно са намалели, но до края на 2016 година, според регулатора, те ще нарастат само на 0.1%, а това е твърде малко.
Според икономистите, ниската инфлация е опасна, тъй като, когато няма търсене, цените на стоките не растат, а се намаляват. Така че промишлеността и бизнеса не се развиват, не се наема персонал и не се увеличават заплатите. В резултат на това потребителите пазаруват по-рядко, промишленото производство не се повишава и икономиката не расте.
Базовите нулови и отрицателни лихви в тази ситуация могат да решат този проблем. Регулаторът смята, че банките, които ще заемат от Централната банка кредити с нулови лихви ще бъдат по-щедри и ще отпускат повече заеми с ниски лихви на населението, особено дългосрочни кредити за ипотечно кредитиране например.
Освен това, доходността на депозитите също е зависима от основния лихвен процент. Ето защо, на клиентите става по-изгодно да се взима заем и да се прави някакви покупки, отколкото да слагат парите си на депозити.
Поради ниската доходност от средствата на влог, много хора насочват парите си на купуване на жилище.
Предприетите мерки, според институцията ще оживят икономиката в еврозоната и ще повишат инфлацията до желаното ниво.
Европейската централна банка има за цел да достигне инфлация близка до 2%, но за последните три години инфлацията винаги е била по-ниска, затова експертите скептично се отнасят към способността на отрицателните лихви да решат възникналия икономически проблем.
Дефлацията показва слабо търсене на стоки от населението. На фона на падащите цени, хората започват да се отказват от покупки, в очакване на продължаване на поевтиняване на някои стоки. В резултат на това компаниите намаляват инвестициите и производството.
Отрицателните лихви могат да имат негативен ефект, като това обстоятелство може да уплаши инвесторите.
Клиентите на банките могат да започнат да прехвърлят спестяванията си в друга валута и като следствие ще се влоши ситуацията с ликвидността в икономиката.
Българските банки следват политиката на ЕЦБ
Политиката на лихвеното намаление ще се продължи и в България. Лихвите по депозитите ще падат, което ще приведе до намаляване на привлекателността на депозити и увеличаване на достъпност на кредити, което може да даде допълнителен тласък в развитието на пазара за недвижими имоти.
Следвайки политиката на отрицателни лихви, българските банки могат да имат негативни последици върху приходите си.
Един от неприятните моменти за българските банки е това, че те няма да имат възможност, да се възползват от предоставяните от ЕЦБ четиригодишни кредити на банките на отрицателни лихви, където най-ниските лихви ще варират от 0,4% годишно.
Информационен партньор – http://burzi-krediti.com/
Повече в Новини
Здравният министър Петър Москов идва на посещение в МОБАЛ
Здравният министър Петър Москов, заместникът му Ваньо Шарков и народният представител от Реформаторския блок Иван Иванов ще посетят отделения на...