Старозагорската опера гостува с „Кармен” във Велико Търново
На 23 февруари от 19.00 часа Старозагорската опера ще гостува на сцената на Двореца на културата и спорта „Васил Левски” във Велико Търново със своя атрактивен и зрелищен спектакъл на операта „Кармен” от Жорж Бизе. Гостуването се осъществява с любезното съдействие на Община Велико Търново. В главните роли ще се изявят младите оперни звезди на Старозагорската опера. В ролята на огнената Кармен гражданите и гостите на старата столица ще могат да аплодират Гергана Русекова.
Сопраното Русалина Мочукова, която е израснала във Велико Търново, за първи път ще се представи на родна сцена в оперна роля – на Микаела. В ролята на Дон Хосе ще се превъплъти тенора Борис Тасков, а Валери Турманов ще бъде Ескамилио. На диригентския пулт ще застане талантливият млад холандски диригент Иво Майнен – носител на трета награда от миналогодишното издание на Международния конкурс за оперни диригенти Blue Danube-Русе 2015. Държавна опера-Стара Загора се присъедини към наградния фонд на този уникален по рода си конкурс с предоставяне на възможност на носителите на награди да дирижират спектакли от репертоара на театъра.
Операта „Кармен” е най-ярката творба на френския композитор Жорж Бизе. Опера, която е своеобразен феномен в оперната литература – заглавието се определя от ценителите и музикалните специалисти като най-популярната и обичана опера на всички времена. Затова вече 140 години след написването ѝ и първото ѝ представяне в Парижката Опера Комик /1875г./, „Кармен” не слиза от афишите на всички оперни театри по света. Не прави изключение и Старозагорската опера. През лятото на 2015 на сцената на Античния форум в Стара Загора бе представена нова сценична версия на операта „Кармен”, а през месец октомври – шедьовърът та Жорж Бизе влезе с голям успех в оперната зала. Режисьор на спектакъла е Георги Динев, сценична адаптация Димо Костадинов, диригент на хора Младен Станев, хореография Ромина Славова.
Участват още Яница Нешева и Емилия Джурова – в ролите на Фраскита и Мерцедес, Евгений Арабаджиев – Цунига, Ивайло Йовчев – Ремендадо, Любомир Петков – Моралес, Теодор Петков – Данкайро и др., хор, оркестър и балет на Държавна опера-Стара Загора, Прабългарска школа за оцеляване „Бага-Тур”.
Режисьорът Георги Динев за спектакъла на операта „Кармен”
„Всяка нова постановка на „Кармен” от Жорж Бизе – един от репертоарните шедьоври на френската лирична опера, е сериозно предизвикателство за нейния постановъчен екип най-вече от гледна точка на съвременния прочит на реалистичната музикална драматургия на творбата. Особено след феноменалните екранизации на именити филмови режисьори от ранга на Франческо Рози, Жан – Люк Годар и Питър Брук, осъществени със световни изпълнители.
Но при всички случаи, постановъчната концепция на поредната нова постановка на „Кармен” в оперен театър с 90-годишни традиции, каквато е Старозагорската опера, не може да не си даде сметка и за наслоените през десетилетията нагласи на оперните артисти, и на пристрастената към класическите сценични решения старозагорска публика.
В този смисъл основните ми режисьорски усилия са насочени преди всичко към пределно четливото, но и достатъчно зрелищно открояване на динамично развиващите се взаимоотношения и конфликти между четиримата главни герои – антиподи в драматичното действие: циганката Кармен, сержанта Дон Хозе, неговата годеница Микаела и тореадора Ескамилио, както и към реакциите на близкото им обкръжение в отделните сцени (тютюноработнички, войници, деца, циганки, контрабандисти, публика на коридата), експонирани според мащабите на голямата сцена в Двореца на културата и спорта „Васил Левски” във Велико Търново. Акцентът разбира се, е върху нажежената до бяло андалуска атмосфера и изпепеляващите човешки страсти, довели и до фаталната драматургична развръзка, но без заиграване с испанщината на прочутия национален темперамент…”
Цени на билетите 8, 10, 12 лева.
Билети могат да се закупят от:
Билетна каса на ДКС „Васил Левски”, тел. 0888 992257
Онлайн и в разпространителската мрежа на www.eventim.bg
Повече в Новини
ВТУ обяви Ден на отворените врати в събота
На 13.02.2016 г. (събота) , от 11,00 ч., в аулата на Великотърновския университет ще се проведе за пореден път Ден...