В. Търново ще си сътрудничи с Хюе – древната столица на Виетнам
Старата българска столица Велико Търново ще си сътрудничи с древната столица на Виетнам Хюе. Началото на партньорството бе поставено след визита на делегация от чуждестранната държава в старопрестолния град. Гостите от Виетнам бяха приети от заместник-кмета Снежана Данева-Иванова, а по време на срещата бе очертан пътят на бъдещото партньорство. Ръководител на делегацията бе заместник-председателят на Асоциацията на виетнамските дружества за приятелство с България Ву Хунг.
В гостуващата представителна група бяха включени също ректорът на частния строителен университет в Ханой проф. Нгуен Ван Хунг и директорката на изградената с български средства детска градина Ким Ксуан, която се намира в същия град. Присъстваха също представители на администрацията на провинция Хюе и на Асоциацията на виетнамските дружества за приятелство с България.
Велико Търново и град Хюе имат много допирни точки – имат богато културно-историческо и архитектурно наследство, утвърдили са се като университетски и образователни средища и като центрове на туризма. Заместник-кметът на старата българска столица Снежана Данева-Иванова и Ву Хунг изразиха общо мнение, че с толкова много прилики двата града могат да бъдат много успешни партньори. За целта ще бъдат установени работни контакти между администрациите.
Като първа стъпка ще бъдат избрани две детски градини от Велико Търново и Хюе, които да си сътрудничат под различни форми. На тази база могат да се създадат двустранни контакти между бизнеса, образованието, туристическия бранш. Партньорството може да бъде успешно и в сферата на културата, а различни състави от двата града да си гостуват на разменни начала за участие във фестивали и концерти, бе общото мнение на присъстващите на срещата.
Старата столица на Виетнам Хюе е един от големите туристически центрове. Годишно посетителите са над 3 милиона, от които 1 милион са чужденци. Градът е атрактивен за гости от много европейски държави.
В Ханой пък функционира детска градина, изградена с български средства. Тя е построена през 1981 г. и до днес носи името “Виетнамско-българска дружба”. В нея се обучават 600 деца, а в групата “Ян Бибиян” 35 от тях учат за особеностите на българската култура, история и бит, разказа директорката Ким Ксуан.
50 000 виетнамски граждани са учили в България от 60-те до 90-те години, съобщи проф. Хунг. Самият той е завършил с отличие ВИАС през 1972 г. и за първи път след 43 години идва отново у нас, но не е забравил българския език.
В края на срещата бяха разменени подаръци – сувенири и рекламни материали. Гостите от Виетнам споделиха, че са впечатлени от историята на Велико Търново, многобройните паметници на културата и отличителната архитектура.
Повече в Новини
Спешно почистват опасен канал в Бяла черква
Областният управител проф. Пенчо Пенчев и директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - В. Търново Красимир...