Концепция на проф. Петко Ст. Петков за развитието на Великотърновския университет
КОНЦЕПЦИЯ
ЗА РАЗВИТИЕТО НА ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ
„СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”
НА ПРОФ. Д-Р ПЕТКО СТ. ПЕТКОВ
УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ,
Представям пред вас кандидатурата си за ректор на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” и концепция за развитието му през следващите години. Ако получа вашата подкрепа, главната цел на ръководения от мен управленски екип ще бъде да съхраним позициите му като водещ университетски център в България и да го опазим в днешните трудни времена.
1. Мотиви и основания.
Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий” е и моят университет, не само защото съм роден в годината, когато той е официално открит, а и защото целият ми живот – от приемането ми за студент до днес – е свързан с него. Професионалното ми израстване и утвърждаването ми като преподавател и учен са част от половинвековната биография на Светогорската ни Алма матер.
Кандидатирам се за ректор, защото имам необходимия опит, знания и умения, натрупани през последните дванадесет години като заместник-декан на големия Историко-юридически факултет и като заместник-ректор, вече осем години, по два важни ресора – учебната и акредитационната дейност. Смятам за свой дълг и отговорност да приложа този опит в университетското управление през следващия период.
2. Изходни позиции.
Не е тайна, че висшето образование в България от няколко години е изправено пред очаквани и тежки проблеми. Те засягат с пълна сила и нашия университет. Недостатъчното финансиране от държавата, резкият спад на постъпващите студенти, все по-ограничените възможности за собствени приходи заедно с нарастващите разходи са само някои от причините, довели до днешното нерадостно състояние. При това, не се очертава тенденция за обрат, която да ни позволи поне ограничен оптимизъм.
Какво да правим при създалата се неблагоприятна ситуация? Без да оневинявам някого за допуснати слабости и грешки, включвайки и себе си като част от управляващия през последните години екип, смятам, че само с търсенето и посочването на „виновни” няма да преодолеем кризата. Отговорът според мен е да намерим сили – физически и морални – и основавайки се на половинвековния си опит (вкл. и отрицателния) да обединим енергиите на преподаватели, студенти, служители и приятели на Великотърновския университет за общи действия по предварително договорена и приета с консенсус програма.
Тук накратко ще изложа моите виждания и основните елементи на управленската концепция за следващите няколко години.
3. Основни принципи.
Принципите, които ще продължа да спазвам, ако получа вашето доверие на предстоящите избори за ректор на ВТУ, са опорите, върху които изградих работата си като дългогодишен заместник-ректор:
– реализъм и прагматизъм;
– прозрачност и отговорност за управленските решения и действия;
– непосредствен контакт с представителите на цялата академична общност;
– утвърждаване на християнските ценности и българските национални добродетели като духовна основа на нашия Университет.
4. Основни цели.
Запазване и подобряване на социалното положение на преподавателите, служителите и студентите във Великотърновския университет.
Утвърждаване и стабилизиране на основните звена на ВТУ, както и на специалностите, които определят профила им.
Стимулиране и развитие на научноизследователската, художественотворческата и спортната дейност в Университета.
Прагматична международна активност и междууниверситетски контакти.
Привеждане на материалната база и техническото оборудване в съответствие с високите съвременни изисквания към разнообразните университетски дейности.
Разработване на рекламна стратегия и конкретен план за действие с цел представяне на предимствата и постиженията на ВТУ.
5. Учебна дейност.
Запазване и развиване на специалностите, определящи профила на основните университетски звена.
Критичен анализ на учебните планове и извършените в тях през последните години промени и актуализирането им с цел:
– формиране на основен блок задължителни дисциплини, определящи съществените характеристики на всяка специалност и професионално направление и регламентирано съответствие на базисния блок от задължителни дисциплини при специалностите от едно професионално направление;
– реален избор от страна на студентите на избираемите и факултативните дисциплини;
– включване в модули от факултативни дисциплини на алтернативни възможности за педагогическа квалификация, езиково обучение или специфични за специалността дисциплини с еднакъв хорариум и кредити, един от които се избира от студентите и определя специализацията им;
Разкриването на нови бакалавърски и магистърски специалности да става след аргументирана обосновка за необходимостта от такива специалисти при настоящите обществено-икономически условия.
Решително и аргументирано противопоставяне на опитите за закриване на специалности и направления чрез ограничаване или спиране на държавната субсидия/план-прием за тях под предлог, че са изоставащи в рейтинговата класация.
Привличането на повече обучаеми, освен студентите, които имат необходимост от знания и практически умения в широкия спектър на компетентностите, притежавани от преподавателите на ВТУ, чрез създаване на Център за продължаващо обучение на базата на съществуващия Център за квалификация.
Създаване на Център за електронно и дистанционно обучение на базата на съществуващите ресурси на Центъра за образователни технологии, чрез който:
– да се отговори на нормативното изискване за отделен център за дистанционно обучение;
– да се въведат различни и модерни форми на електронно обучение.
Обособяване на постоянно действащ Кандидатстудентски център. Опитът ми показва, че кандидатстудентските дейности отдавна не са кампанийни, а целогодишни и се нуждаят от постоянна координация, синхронизираща, но не ограничаваща инициативността и активността на основните университетски звена. На базата на съществуващия административен ресурс и специалисти в университета Кандидатстудентският център ще може по-всеобхватно и ефективно да организира целогодишните дейности, свързани с рекламата, привличането на кандидат-студенти и организирането на изпити.
Активизиране на партньорството с бизнеса с цел по-тясна връзка на студентите с работната среда и превръщане на Кариерния център в реален медиатор между ВТУ и работодателите.
6. Международна дейност, вътрешно сътрудничество, връзки с обществеността и реклама.
Международната дейност на Университета трябва да е подчинена на мисията и стратегическите цели на ВТУ и да е съобразена с реалните ни финансови и други ресурси.
Ще продължи ползотворното сътрудничество с университетите-партньори за поддържане на взаимноизгоден студентски и преподавателски обмен, научно и проектно сътрудничество;
Използване на многобройните ни двустранни партньорства за привличане на чуждестранни студенти във ВТУ;
Продължаване и разширяване на активното участие в международните програми за мобилност Еразъм+ и Еразъм Мундос.
Разширяване на сътрудничеството с университетите и научните организации в страната с цел обмен на добри практики, съвместни образователни програми и научни инициативи, съучастие в проекти.
Пряко договаряне с училища в страната за съвместна дейност и привличане на кандидат-студенти.
Разработване на рекламна стратегия и конкретен план за действие с цел представяне на предимствата и постиженията на ВТУ.
В пряко сътрудничество със Студентския съвет да се привлекат студенти от различни специалности за: издаване на електронен университетски вестник, мобилни кандидатстудентски групи, включване в национални благотворителни кампании и др.
Официалният сайт на ВТУ да бъде удобен, лесен за навигация и многофункционален. Разпознаваемост и достъпност на сайта и за чуждестранната аудитория чрез представяне на информацията на английски, руски и други езици.
Активно сътрудничество със Съвета на настоятелите и синдикатите във ВТУ.
Постоянно взаимодействие с местните и държавните власти с цел отстояване интересите на ВТУ и пълноценно участие на академичната общност в обществения живот.
7. Научноизследователска, художественотворческа и спортна дейност.
Управлението на тези специфични и важни за облика на Университета дейности ще има за цел не административно налагане, а академично координиране на активността на преподаватели и студенти, основни звена и катедри при постоянен контрол за спазване на законите и правилниците, както и на академичната етика.
Актуализиране на правилниците и другите нормативни актове, отнасящи се до научноизследователската, художественотворческата и спортната дейност и привеждането им в съответствие с приетите на държавно ниво стратегии и планове в тази област.
Подпомагане дейността на научните центрове във ВТУ.
По-активно включване на студентите и докторантите в различните академични дейности на основните университетски звена и катедрите.
Превръщане на Университетското издателство и Централната университетска библиотека чрез ресурсите, с които разполагат, в реално функциониращи информационно-образователни центрове.
Университетско издателство.
Утвърждаване на Университетското издателство като „огледало” на академичните ни постижения, популяризиране на продукцията и издигане на авторитета му като водещо в своята сфера издателство.
Формиране на перспективна и реалистична издателска стратегия и план за изпълнението й.
Използване на възможностите на Интернет с цел интегриране на университетското издателство в медийното пространство и книжния пазар.
Внедряване на подходяща платформа за електронни издания като възможност да се олекоти издателския процес, да се осигури „отворен достъп” до знанието и се спестят разходи по отпечатване на хартиени издания.
Чрез функциониращия Регистър на издателската дейност Университетското издателство ще има реално работеща електронна книжарница.
Библиотека.
Изграждане на съвременен Университетски библиотечно-информационен център, осигуряващ функционалност и технически обезпечена среда за самоподготовка на студентите и за научноизследователска дейност. Такава стратегическа цел изисква отделно и значително финансиране, което ще е приоритетна задача през предстоящия период.
Стимулиране разработването на проекти с цел привличането на финансов ресурс за обновяване сградата на Централната университетска библиотека (ЦУБ) и за създаването на модерна цифрова библиотека.
ЦУБ да поддържа дигитален институционален репозиториум – многопрофилни електронни архиви на научните произведения на академичния състав, докторантите и студентите: статии, книги, учебници и учебни помагала, дисертации, дипломни работи и др.
Въвеждане на нова методология за съхранение на академичната памет чрез преобразуване на наличния книжен фонд в дигитална библиотека. Създаване на дигитални колекции към ЦУБ:
– книги или части от книги и статии със съгласието на носителите на авторските права и предоставянето им за ползване като учебни ресурси;
– автореферати на свободен достъп;
– периодични издания на ВТУ;
– издания и колекции, дарени на различните факултетски библиотеки;
– безплатни онлайн ресурси на свободен достъп.
8. Акредитация. Управление на качеството. Рейтинг.
ВТУ вече има значителен опит в областта на акредитационните процедури и управлението на качеството. Независимо от постоянно променящите се изисквания, този опит трябва да се запази, развие и обогати. Целесъобразно е да се изпълни многогодишната препоръка на одитиращия орган по стандарта ISO 9001:2008 за обособяване на звено, занимаващо се с управление на качеството в университета, което може да се осъществи и с наличните административни ресурси.
Своевременно актуализиране на данните, свързани с Критериалната система на НАОА и Системата за управление на качеството. Подготовка за новата институционална акредитация в края на мандатния период.
Анализ на причините за достигнатите места от ВТУ в рейтинга на професионалните направления в България и вземане на мерки за подобряване на мястото ни в тази определяща както за имиджа, така и за част от финансирането ни класация, независимо от основателните упреци към методологията и организацията й.
Стимулиране на публикуването в научни списания, включени в световната система за рефериране, индексиране и оценяване. Поощряване участието на студенти и докторанти в научноизследователски и проектни екипи.
Включване на издаваните от Университетското издателство периодични издания в световната система за рефериране и индексиране.
9. Кариерно развитие. Академичен състав.
Актуализиране на Плана за кариерно развитие на академичния състав след обсъждане в катедрите и основните звена на реалните нужди от хабилитирани и нехабилитирани преподаватели. Планът да включва обосновани предложения за предстоящи конкурси за академични длъжности и да стане основа на Съотношението между различните академични длъжности, предвидено в ЗРАСБ, което се приема от Академическия съвет.
Значително повишаване, най-малко двойно, на възнагражденията за наднормени часове на преподавателите на основен трудов договор. Освен заслужено заплащане за положения извънпланов труд, така ще се стимулира възлагането на по-голямата част от часовете на щатни преподаватели и ще се ограничат разходите за хонорувани, както и за невинаги достатъчно обосновани предложения за нови академични длъжности.
Въвеждане на финансови стимули чрез по-високо заплащане на положения преподавателски труд в магистърските програми с платено обучение, обучаващи чуждестранни студенти и провеждащи обучение на чужд език.
Предоставяне на значителна част от евентуалния остатък от средствата за издръжка на обучението в платените магистърски програми на разположение на факултетите.
Осигуряване на възможности за квалификация на преподавателите: чуждоезиково обучение, нови методи на преподаване, информационни и комуникационни технологии.
10. Материална база и финансиране.
Приоритет в тази област ще бъде привеждането в съответствие със съвременните изисквания за обучение на залите, кабинетите, ателиетата и другите помещения, предназначени за учебна дейност и използването им по предназначение.
Ще се следва принципа за равнопоставеност на основните университетски звена по отношение на материалната база и оборудването.
Разширяване дейността на Университетския компютърно-информационен център в съответствие с повишената необходимост от информационно обслужване в основните звена и служби. Изграждане на модерна и практична вътрешноуниверситетска мрежа за обмен на информация и електронно административно обслужване.
Съхраняване, обновяване и ефективно използване на спортната база на Университета предимно за учебна дейност и спортни мероприятия на студенти, преподаватели и служители на ВТУ.
Подобряване на вътрешноуниверситетската инфраструктура чрез собствени средства и проектно финансиране.
Осигуряване на достатъчно места за отдих и хранене в Ректората и в другите университетски корпуси.
Поддържане, а при достатъчно финансови ресурси и разширяване на почивната база на ВТУ.
Поетапно довършване и включване в експлоатация на незавършената част от Пети корпус.
Изготвяне на реалистичен план за своевременното осигуряване на нормална работна среда и съвременна техника.
Привличане на допълнителен финансов ресурс чрез активно участие с проекти в програмите, които ще действат в програмния период 2014–2020 г.:
оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ – подкрепа за модернизация и подобряване на условията във ВТУ;
оперативна програма „Добро управление“ – подкрепа при въвеждане на електронно административно обслужване, оптимизиране на структурите и функциите на администрацията;
оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” – възможности за финансиране на дейности, свързани с ученето през целия живот;
по оперативна програма „Региони в растеж“ ВТУ ще кандидатства за обновяване и подобряване на инфраструктурата и сградния фонд.
11. Филиал и Колеж.
Полагане на усилия за изнасяне и на други специалности от акредитирани във ВТУ професионални направления във филиала в гр. Враца, освен настоящите. Подобряване на условията за пътуващите преподаватели, а при възможност – преместване на филиала в по-подходяща сграда.
Превръщането на Педагогическия колеж в Плевен във филиал ще е от полза както за ВТУ, така и за града и областта.
Уважаеми членове на Общото събрание,
Ако бъде подкрепена кандидатурата ми за ректор, идеите и предложенията от тази концепция ще бъдат доразвити в цялостна програма за управление през следващия период. Но нейното осъществяване ще зависи в много голяма степен от реалните ресурси, с които разполага ВТУ. Това изисква установяването на актуалното финансово и стопанско състояние на университета, след което вероятно ще се наложи да се намалят излишните разходи и да се потърсят извънбюджетни средства, главно от проекти и образователни услуги. Финансовата равносметка ще позволи плановете за всички академични дейности да бъдат много по-реалистични.
Уважаеми колеги,
Убеден съм, че изборът ви няма да бъде основан само на обещанията и намеренията в концепциите на кандидатите за ректор. Всеки от нас има своя академична биография, своите силни и слаби страни. Смятам за свое предимство както управленския си опит от последното десетилетие, така и способността си за ползотворно общуване с различните представители на академичната общност в университета в името на едно по-добро за всички ни бъдеще.
Благодаря ви за вниманието!
Проф. д-р Петко Ст. Петков
Петко Стефанов Петков е роден на 20.11.1963 г. в гр. Казанлък. Завършва специалност “История” във Великотърновския университет през 1987 г. Работил е в Общинския съвет за култура в гр. Стара Загора като специалист “Културно-историческо наследство”. От 1990 г. е преподавател по нова история на България в Историческия факултет на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” след спечелен конкурс за асистент. През 1999 г. защитава докторска дисертация на тема “Климент Браницки и Търновски – архиерей и държавник (1878-1901)”. През 2003 г. е избран за доцент по нова история на България. Зам.-декан е на Историко-юридическия факултет на Великотърновския университет от 2003 до 2007 г. От 2007 г. е зам.-ректор по учебната дейност на ВТУ, а от 2011 до 2015 г. е зам.-ректор по учебната дейност и акредитацията. От 2013 г. е професор по нова история на България. Научните му интереси са насочени към различни проблеми от българската история от началото на ХVІІІ до средата на ХХ век: отношенията между Българската православна църква и държавната власт ХІХ-ХХ век, историята на българския конституционализъм през ХІХ-ХХ век, развитието на българския национален въпрос, програмите за национално освобождение и идеите за държавно устройство и управление в българското общество през ХІХ век, българските политически нрави през ХІХ-ХХ век, официалните и националните празници в България. Член е на Съюза на учените в България, от 2009 г. е председател на великотърновския му клон. Член е на Управителния съвет на Съюза на учените и на Управителния съвет на Българското историческо дружество.
Удостоен е с Наградата „Велико Търново” за 2013 г. за принос в развитието на историческата наука, активна обществена, научноизследователска и преподавателска дейност .Научен консултант и участник е във филмите „Пътят на Левски”(2007, режисьор Юлия Кънчева), ”Снимка след 100 години”(2008, режисьор Николай Василев), „Щрихи от първия български парламент”(2009, режисьор Иван Трайков), „Урок по независимост” (2010, режисьор Елена Машкова).
Повече за проф. д-р Петко Ст. Петков и неговата кандидатура за ректор на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” можете да видите тук във Facebook
Повече в Новини
Млада жена загина, други двама пострадаха при пътен инцидент в Свищовско
Произшествието е станало вчера около 13,00 ч. в района на разклона за с. Горна Студена. По първоначална информация лек автомобил...