Стартират дейностите по проект „Подобряване на управлението на извънредни ситуации в трансграничния регион” в Свищов
На 12 май 2015 г. от 10,30 ч. в Зала 1 на Община Свищов се проведе пресконференция, която обяви старта на дейностите по проект 2(4i)-2.2-16 „Подобряване на управлението на извънредни ситуации в трансграничния регион” (ПУИС), MIS – ETC Code: 361.
Проектът се реализира по Оперативна програма „Трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007 – 2013 г.”, Приоритетна ос 2: Околна среда – Устойчиво използване и опазване на природните ресурси на околната среда и подобряване на ефективното управление на риска в трансграничния регион; Област на интервенция 2.2 Развитие на съвместна инфраструктура и услуги за предотвратяване на природни бедствдия, причинени от човека или природата, включително съвместни действия за реагиране при извънредни ситуации; Индикативна операция – Съвместно ранно предупреждаване и дейности за реагиране на кризи”, Договор за финансиране 40412/03.06.2014 г., финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и съфинансиран от Националните бюджети на Румъния и България, както и от Общинските бюджети на партньорите, които участват в проекта.
Водещ партньор по проекта е Окръжен съвет – Александрия, партньор от румънска страна е Фондация за демокрация, култура и свобода – Кълъраш. От българска страна партньор по проекта e Община Свищов.
Всички партньори имат традиции и опит в осъществяването на различни проекти, както и голям потенциал за развитие на сътрудничеството в социално-икономическата сфера.
Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), и е на обща стойност 5 577 445,34 евро, разпределени както следва:
4 730 789,14 евро – от ЕФРР, представляващи 84,82%;
725 067,89 евро – съфинансиране от държавните бюджети, представляващо 13,00 %;
121 588,31 евро – съфинансиране на всички партньори, в размер на 2,18%.
Основната цел на проекта е подобряване на сътрудничеството в трансграничната зона в областта на гражданската защита и работа при природни бедствия, както и повишаване ефективността на действията в случай на природни бедствия, с цел да се осигури висока степен на защита на населението в българо-румънския граничен район чрез намаляване на щетите.
Срокът за изпълнение на проекта е 18 месеца.
Повече в Новини
Светлозар Христов и Кристияна Кирилова от СОУ “Ем. Станев“ със злато и сребро от „Звукът на времето“
Второто издание на Международния конкурс за вокална и инструментална музика се проведе от 8 до 10 май в МДТ „К....