Share

Хуманитарна гимназия призова: „Българино, знай своя род и език”

четвъртък, 30 апр., 2015, 15:05ч.


DSC02658

Тържествена проверка- Заветът на българските възрожденски просветители – „Българино, знай своя род и език” се проведе днес в Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий”.

Ученици и учители се върнаха назад през вековете, за да почетат делото и творчеството на видни българи, завършили своето образование в най-старата гимназия на Велико Търново.
„За нас българите няма по- силна сентенция от завета на нашите народни просветители: „Българино, знай своя род и език”.

Тази сентенция е обединяващо начало, белег на национална гордост и достойнство. За да познаваме своя род обаче ние трябва да вникнем в нашата история и в делото на редица бележити българи, каквито несъмнено са завършили и нашата Хуманитарна гимназия” – сподели директорът на училището Жоржета Ангелова. Учениците от X клас запознаха гостите на събитието с делото на десетки видни българи, които са допринесли за авторитета и славата на гимназията.

Те представиха сведения за първия директор на училището д-р Васил Берон. Гимназистите припомниха и за поетичните вечери, които са се провеждали в читалище „Надежда”, където десетки възпитаници на училището са започнали своя творчески живот.

В разказа на учениците присъстваха и имената на видни учени, получили образованието си в гимназията. Акад. Любомир Илиев – световноизвестен математик, акад. Райна Георгиева – първата у нас жена академик по генетика на растенията, проф. Моско Москов- основоположник на българската ветеринарно медицинска морфология, акад. Никола Ирибаджаков, проф. Илия Янкулов.

Най-сериозно впечатление обаче направиха имената на бележитите български поети, писатели и творци, които са завършили гимназията в различен период от време. Сред тях са: Асен Разцветников, Антон Дончев, Ангел Каралийчев, Константин Кисимов, Деньо Чоканов, Рафаел Михайлов, Матей Шопкин и др.
Гостите на Тържествената проверка успяха да видят и 15 фотографии на гимназията от създаването и до наши дни. Те бяха предоставени от Регионалния исторически музей, а главният уредник Тодорка Недева припомни интересни факти за живота на училището през вековете.
„Чрез Вашата гимназия Велико Търново става център на образованието в целия Балкански полуостров. Дори ученици от Румъния са искали да учат в училището, но родният им език се оказва проблем. Не случайно възниква и идеята гимназията да се превърне в университет. Не само качеството на образование е будело интерес в цялата страна, а и изключително модерната сграда на училището.

През 1913 г. обаче земетресението разрушава прекрасното здание, което по-късно е възстановено” – обясни пред учениците Тодорка Недева.
Тържествената проверка завърши с рецитал на стихотворения, написани от възпитаници на гимназията в наши дни.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автосервиз във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Старши комисар Димитър Машов е новият директор на ОДМВР – В. Търново

Директорът на ГД „Национална полиция” главен комисар Христо Терзийски го представи пред състава на дирекцията Със заповед на министъра на...

Затвори