Представиха акцентите от предпразничната програма
Богата предпразнична програма стартира от днес до 22 март във връзка с празника на Велико Търново. Основните акценти в нея бяха представени от директора на дирекция “Култура и туризъм” Нелина Църова.
С 22 март всъщност се поставя началото на едногодишната програма в чест на 830-ата годишнина от въстанието на Асен и Петър, която предстои да честваме. Имаме и три 30-годишни юбилея – 30 г. “Звук и светлина”, който по този повод ще има 30 безплатни излъчвания, 30 г. Художествена галерия “Борис Денев” и 30 г. ДКС “Васил Левски”, заяви Нели Църова.
Сред акцентите в програмата е кинофестивалът “Балканско игрално кино” на филмите, спечелили награди от фестивала See a Paris. Зрителите ще видят 10 филма от балканските страни, представящи проблеми на днешното ежедневие. Предстоят няколко изложби, няколко прояви на РНБ “П.Р. Славейков”, на 12 март пък е премиерата на МДТ “Константин Кисимов” – “Госпожа Министершата”.
Интересна е изложбата “Български витраж” на 20 март от 17:30 ч., както и традиционният шести поред “Трабантфест”, който е на следващия ден от 11 ч. пред Общината, след което предстоят парад на трабантите и състезания по майсторско управление.
С интерес от публиката се очаква концертът “Омайни звуци” на Теодосий Спасов, който е на 21 март от 19:00 ч. в ДКС “В. Левски”. Входът ще бъде безплатен, но с предварително взети покани.
Кулминацията на програмата, естествено, е на 22 март – навръх празника на старата столица, когато акцент на проявите е 3D мапинг шоуто “Величието на Асеневци”, което ще бъде показано няколко пъти след 19:30 ч. на Художествената галерия “Борис Денев”.
Нови атракции се изграждат на крепостта Царевец. Те ще посрещнат първите туристи още за празника на Велико Търново – 22 март. Идеята е за надграждане на атрактивността, която предлага историческият хълм, каза директорът на Регионалния исторически музей Иван Църов.
Малката порта на крепостта ще бъде отворена, а при Асеневата кула над нея ще бъде монтиран ешафод. Той наподобява повдигната естрада с дръвник за обезглавяване. На подобно място през Средновековието палачът е обезглавявал осъдените на смърт престъпници, обясни Църов. Така туристите ще имат възможност да усетят мрачната атмосфера на средните векове, да си направят снимки и да се качат на най-високото място в кулата. Тя е реставрирана през 1976 г. и досега стоеше затворена.
“Решихме, че ще оборудваме кулата с оръжия от Средновековието, които пресъздават живота на воините, защитавали столичния Търновград, и ще я отворим за посещения. Вътре ще има копия, щитове, мечове, шлемове и арбалет, като типично отбранително оръжие”, посочи шефът на музея. На първа порта на крепостта е поставена имитация на катаракта – падаща порта, която стражниците пускат при щурм на крепостта.
За новите съоръжения е използван дървен материал, изваден от реката при последните наводнения, който е бил затлачил мостовете. Край малката кула и подходите към нея са поставени парапети с цел сигурност на посетителите. Обезопасена е и Балдуиновата кула”, заяви Иван Църов.
Повече в Новини
Добро представяне на ШК “Етър” на държавното по шах до 10 г.
Добро представяне записаха най-малките състезатели на ШК "Етър" на държавните първенства по шахмат за деца до 8 и до 10...