Жените-социалистки започнаха изработването на „Обществена платформа за равнопоставеност на половете в България“
Национален семинар на Обединението на жените социалистки в БСП се проведе във Велико Търново. По темата „Перспективи на политиките за жени и за равнопоставеностна половете“ в старата столица дискутираха дами от цялата страна, сред които и общински съветници, зам.областен управител и др. Участие взе и народният представител Мариана Бояджиева.
Семинарът е първи етап от големия съвместен проект на Обединението на жените социалистки и фондация „Фридрих Еберт“.
За политическото участие и представителството на жените говориха Лиляна Канева от фондация „Солидарно общество“ и Мадлен Стоянова от ОЖС в БСП. Техниките за изграждане на политики за партиен паритет представи Лора Любенова от Национален младежки форум. Участието на жените на пазара на труда обсъди Катя Владимирова от УНСС, а Татяна Томова от СУ запозна участниците със социалните политики, насочени към налагане на равнопоставеността на половете.
В срещата взеха участие и представители на Демократичния съюз на жените и на КНСБ.
Подготвянето на „Обществена платформа за равнопоставеност на половете в България. Инициатива Велико Търново“ започнаха участниците в семинара. Всички идеи, които бяха събрани по време на тридневната среща ще бъдат обединени в този програмен документ.
Обществената платформа ще бъде в три части. Първата разглежда проблемите на равнопоставеността в политиката, втората част е равнопоставеността на пазара на труда, третата е за социалнитеполитики, насочени към налагане на равнопоставеността, обясни Мадлен Стоянова от ОЖС на БСП.
Една от основните цели на платформата е разширяване участието на жените в процеса на вземане на политически решения, като са набелязани мерки за постигането на тази цел.
„В 43-то Народно събрание ПГ на Коалиция „БСП лява България” жените са само 5 или 13%. В Националния съвет на БСП от 167 членове 57 са жени или 34%, но благодарение на квотата за представителство“. Тя посочи, че на национално ниво България не достига европейските норми на представителство в държавните и партийните органи, лидерските позиции (на държавно и партийно равнище) са запазени за мъжете, а между самите жени липсва солидарност.
Целта на жените-социалисти е достигане на средноевропейското ниво на представителство на жените на високи постове в публичните органи от поне 30%. Реализиране на уставната норма за 40% представителство на двата пола в ръководните органи на БСП и листите за различните видове избори.
За да се случи това, участниците очертаха възможните мерки: възобновяване на работата по подготовката и приемането на Закон за равнопоставеността, за да се изведе проблема извън антидискриминационното законодателство; изграждане на институции (омбудстван по равнопоставеността на половете, отделно министерство, комисия в Народното събрание, която да работи в тясна връзка с комисията на ЕП и др.); включване на проблема за равнопоставеността в Методиката за оценка на въздействието на законопроектите; промени в законодателството, вкл. и Изборния кодекс, за гарантиране на равното представителство в изборните публични органи; въвеждане на санкции за неприлагане на законодателството по представителството на двата пола в изборните публични органи и в частност на Устава на БСП и др.
По-активно включване на Обединението на жените – социалистки в БСП в кампаниите и инициативите на Социалистическия интернационал на жените и ПЕС Жени обсъдиха участниците в семинара.
Жените-социалистки предлагат отново да бъде внесен законопроекта за равнопоставеност на половете. Проектът беше внесен в 41-то НС, но не беше приет. Социалистите настояват и за промени в Кодекса на труда и разработването на Национална стратегия за съвместяване на трудовия и семейния живот. Това ще рече да се създадат условия за допълнителни социални услуги, например за майките с деца – разширяване на услугите с детските градини и с яслите; с допълнително осигуряване за детегледачки; облекчения за работодателите, които назначават майки с деца, за да могат те по-бързо да минат от периода на майчинството към трудовия пазар, а не да губят много време и да се депрофесионализират и да не губят квалификация.
Участниците в срещата се обявиха за въвеждане на семейното подоходно облагане.
„Акцентираме на това , че трябва да сме по-солидарни и да ангажираме повече мъже за каузата, които да се застъпят, за да можем да вървим напред в решаване на проблемите ни“, каза Мариана Бояджиева.
Проектът на Обединението на жените социалисти и фондация „Фридрих Еберт“ ще продължи и през 2015г. „Следващото ниво ще е среща на експерти от 8 държави в регион Югоизточна Европа, където да се съгласува изработеното в национален план с техните представи и проблематика в тази сфера. Така може да се постигне рамка за съвместно действие в целия регион, извън контекста на националното. Може да се създаде мрежа между организации в различните държави, които работят с тази проблематика. Третото ниво е международна конференция, на която да се обобщи направеното до момента като основа за продължаваща съвместна работа с конкретна рамка и последващи действия“, обясни Мария Петрова от фондация „Фридрих Еберт“.
Повече в Новини
„Етър” смачка „Видима” до почивката, би с 3:1
„Етър” би „Видима” с 3:1, като изигра до почивката най-силното си полувреме през есенния полусезон. Домакините развинтиха съперника през първите...