Share

Д-р Таня Андреева: 300 млн.лв. от ЕС ще влязат в нашето здравеопазване за 7 години

понеделник, 29 сеп., 2014, 13:46ч.


DSC_0062

„Здрaвеопазването беше изведено като подприоритет от правителството на Пламен Орешарски и най-после получи достъп до финансиране почти от всички европейски програми в размер на 300 млн.лв. в следващия 7-годишен период“.

Това каза пред медици във Велико Търново бившият здравен министър д-р Таня Андреева. Кандидатът от листата на коалиция „БСП лява България“ и лекарите от МОБАЛ „Д-р Ст. Черкезов“, представители на лечебните заведения в Павликени, Горна Оряховица, началници на отделения, на Спешна помощ, и на Българския лекарски съюз обсъдиха проблемите и перспективите в сектора. Д-р Андреева акцентира върху нуждата от здравеопазване, което засилва обществения характер на системата чрез по-силно ангажиране на държавата, изравнява достъпа в различните региони, въвежда ясни стандарти за медицинските дейности и равностойни финансови условия за различните лечебни заведения.

„Когато поех мандата като министър, здравеопазването изобщо не фигурираше в Споразумението за партньорство между България и Европейската комисия. Това означаваше никакъв ресурс за здраве в следващите 7 години. Много бързо трябваше да се изработи Национална здравна стратегия, концепция за развите на Спешната помощ с план за действие и финансиране. Когато искаш от ЕС пари, те настояват да знаят стъпка по стъпка за какво ще бъдат употребени“, обясни д-р Андреева пред колегите си.

„Успяхме да поставим началото на няколко важни проекта – като електронното здравеопазване, работата с по-малките общини в труднодостъпните и отдалечени райони. Възстановихме финансовата субсидия за тези лечебни заведения, защото в предходните четири години при управлението на ГЕРБ – 17 болници в малки общини, между които Полски Тръмбеш и Елена, бяха затворени“, каза още кандидатът от „БСП лява България“.

„Трябва да се случи промяна в системата, да се прецени колко и какъв ресурс е необходим и да се прецени от кой източник на финансиране ще се набави“, заяви кандидатът и подчерта, че се работи по единна информационна система за проследвяне на пациента от входа до изхода на системата. „Колкото и пари да се наливат, те пак ще изтекат. Тази година близо 400 млн.лв. повече отиват в НЗОК и пак няма, и пак нещата не са както трябва. Проблемът не е в парите.“, подчерта д-р Андреева.

„Един от основнитe приоритети е Спешната помощ. През следващите 6 години още 120 млн.лв. трява да влязат от оперативните програми в Спешната помощ плюс съфинансирането от държавата за по-добро оборудване и дора финансова мотивация на колегите“, каза д-р Андреева.

На срещата присъства и д-р Марияна Кирилова, председател на БЛС – Велико Търново. Тя благодари, че последният областен управител инж.Георги Рачев е влязъл в горещата тема за здравеопазването като е организирал среща за проблемите в сектора.

„Лекарите сме втори по брой в парламента, а по-голяма бъркотия няма“, каза представителят на БЛС. Тя настоя да се преразгледат част от наредбите на МЗ и изтъкна проблем с изискването на НЗОК за брой специалисти за всяка клинична пътека и 8-часов основен трудов договор на всеки от тях. Отношенията между общинските съвети и болници също бяха обсъдени по време на срещата.

 

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД