Share

Делегация на Великотърновския университет подписа договор с Университет Сюлеймания, Ирак

неделя, 28 апр., 2013, 14:54ч.


Доскоро Иракски Кюрдистан е място, забравено от Бога. По времето на режима на Саддам Хюсейн населението на областта е подложено на жестоки репресии, тъй като е център на кюрдската революция.

От 2003 г. Кюрдистан, североизточен Ирак изживява огромен икономически бум. Това е един от регионите с най-бърз икономически растеж в света. Докато всички се опитваха да се справят с глобалната икономическа криза, през миналата година Кюрдистан регистрира осем процента ръст като резултат от експлоатацията на резервите от газ и петрол, оценени на около 45 милиарда барела. Брутният вътрешен продукт на глава от населението в региона, който възлиза на около 6000 долара, е с 50 процента по-висок от останалата част на Ирак.

Като резултат от растящото му икономическо развитие сега в региона има 17 консулства и чуждестранни представителства, седем университета и две международни летища с директни полети до градове като Виена, Франкфурт и Стокхолм, а между двата главни града – Ербил, столицата на автономната област, и Сюлеймания, се строи магистрала.

Сюлеймания (Sulaymaniyah или Slemani) е град в Ирак, регион Кюрдистан. Той е важен икономически и културен център, главен град на област, носеща същото име. Днес населението му надвишава 1.500.000 души. През 1992 г. е обявен за културна столица на Иракски Кюрдистан.

Сюлеймания е заобиколен от планини. В града има полу-сух климат с много горещо и сухо лято и много студена зима. Областта има много обработваема земя, като равнините се смятат за едни от най-плодородните в Близкия изток. Исторически, област Сюлеймания е основно земеделски район и е един от основните доставчици на пшеница и други селскостопански продукти.

Университетът на Сюлеймания (University of Sulaimani) е държавен университет, който е един от най-важните научни и културни центрове в Кюрдистан. Основан е през 1968 година. Университетът се състои от 27 колежа, като основният кампус е в гр. Сюлеймания, а сателитните кампуси са в градовете Ханакин (Khanaqin), Калар (Kalar), Халабча (Halabja) и Чамчамал (Chamchamal). Университетът предлага разнообразие от основни програми, включително медицински, инженерни, хуманитарни науки, право, изобразително изкуство, физическо възпитание, политически науки и др. Обучава около 19 хиляди студенти (бакалаври, магистри и доктори). Не признава за легитимна дистанционната форма на обучение. Има договори за сътрудничество с университети от: Великобритания, САЩ, Полша, Италия, Франция, Испания и др.

Държавата е дарила на Университета 32 хектара земя в покрайнините на град Сюлеймания и приоритетно финансира (досега са усвоени над 1 милиард долара) изграждането на новия кампус, който е вече почти напълно готов. Той напълно отговаря на съвременните световни стандарти за иновативни технологии и съвременен дизайн.

От 23-ти до 27-ми април на работно посещение в Университета на Сюлеймания, по покана на Президента му д-р Салахалдин Али (Dr. Salahalddin Saeed Ali) беше делегация на Великотърновския университет “Св.св. Кирил и Методий”, водена от ректора проф. дпн Пламен Легкоступ. Целта на посещението бе подписване на двустранен договор за сътрудничество между двата университета. Такъв договор се сключва за първи път с български университет. Двамата ректори, заедно с д-р Хисро Рашид (Dr Khasraw Abdulla Rashid) – директор на отдела за междунаросни връзки, както и с проф. дин Карим Наама и доц. Пеньо Пенев обсъдиха бъдещите възможности и перспективи за сътрудничество.

При посещението на новия кампус на университета и на факултета по изкуствата бяха набелязани конкретни дейности за взаимноизгодно сътрудничество.

Факултетът по Изкуства обучава в две направления: изобразително изкуство и музика. Обучението по изобразително изкуство се провежда от 20 години в специалностите скулптура, живопис и керамика, а по музика – от 2 години в специалностите композиране, сравнително музикознание и изпълнителско майсторство.

При проведените разговори, в които участваха и д-р Абдуалла Ашраф, ръководител на катедрата по музика и д-р Хаури Фахри, отговарящ за изобразителното изкуство голям акцент беше поставен върху нуждата от обмен на преподаватели, които да спомогнат за взаимното опознаване и научно подпомагане, от което Университетът на Сюлеймания има особено голяма нужда с оглед изграждането на високопрофесионален преподавателски състав. Възможен е и по-дългосрочен лекторат на преподаватели от Великотърновския университет в Сюлеймания.

Като начало бяха договорени да се подготвят от преподаватели от ВТУ два обучителни семинари. Предвидено е те да се проведат през месец ноември 2013 г. в Университета на Сюлеймания. Интерес за нашите партньори представляват графичния дизайн и българската народна музика.

Друга конкретна стъпка е участието на студенти по изобразително изкуство от Сюлеймания в международния студентски пленер, организиран от ВТУ през юни в с. Равда.

В по-далечна перспектива се предвижда обмен на изложби и на концерти, както и „Дни на Университета на Сюлеймания” във ВТУ и „Дни на ВТУ” в Университета на Сюлеймания.

Друг момент, който е интересен за колегите от Ирак, е обучението на докторанти по програми, които ВТУ да предложи на кюрдските студенти, както и по магистърски програми на английски език.

Предвижда се разширяване на сътрудничеството между сродните факултети на двата университета.

При посещението на телевизията Kurdsat и срещата с директора г-н Аманж Камал (Amanj Kamal) беше обсъдено евентуално сътрудничество между студентите, които изучават журналистика.

Проф. Легкоступ подчерта, че именно университетите са тези, които чрез образованието, науката и културата изграждат мост между страните, по който след това ще минат бизнесът и икономиката.

В процеса на обсъждане на деловите въпроси, касаещи взаимното сътрудничество между двата универеситета, от иракска страна бе изтъкнат проблемът с липсата на българско консулство в Иракски Кюрдистан и процедурата за издаване на визи за България, която изисква пътуване чак до Анкара или Истанбул в съседна Турция, тъй като Посолството на България в Багдат не издава визи. Това затруднява тези, които искат да учат в България, с която Ирак има добри традиции в областта на висшето образование, и ги насочва към други европейски държави.

Президентът д-р Салахалдин Али предложи българска делегация, включваща кмета на Велико Търново и представители на бизнеса, да посетят Сюлеймания.

Проф. Легкоступ покани новите партньори на Великотърновския университет да го посетят още през тази година.

Вход | Статии (RSS) | Хотел във Велико Търново | Хотел в Арбанаси | Автодиагностика във В. Търново
© Синхрон медия ООД
Повече в Новини
Константин Маршавелов спечели в най-мощния клас на “Писта Велико Търново”

Константин Маршавелов с "Мицубиши Лансер Ево 10" спечели шестото издание на Писта "В. Търново". Пилотът на КА- 2 Рейсинг Тийм...

Затвори