Програма на „Таралеж – Клуб за културни инициативи” за октомври
1. Прожекции “Вечер на седмото изкуство” пълнометражни филми (всеки четвъртък от 20.00ч.)
2. На 01.10.2012 г. от 20:00 ч. Презентация – разговор с автора на книгата Димитър Шопов, Вера Млечевска – критик и куратор, и Васил Читанов колекционер и почитател на творчеството на Гавазов. Разговорът е придружен с прожекция на артефакти на Гавазов.
Благодарение на екип от изследователи и колекционери, българския художник Milosh Gavazov бива открит за света и неговото влияние и значение за световната арт сцена расте лавинообразно.Събитието пре
дставлява премиера на албума-биография на Гавазов и дискусия върху творчеството на легендарния художник.
Kнигата-Албум е издадена в началото на 2012 г. Разговорът по време на презентацията лавира между теми за статута на художника, историческа ревизия на моменти от историята на изкуството, комплексите и проблемите на българската сцена, комерсиализация на изкуството и парадигмата на изкуството като цяло. Организатор VT EVENTS и сдружение Идействие.
3. На 02.10.2012 г. от 18:30 ч. Изложба – акварел на Чавдар Чакъров (1977 – 2005 г.), Гълабин Христов, Месрур Сабит, Дамян Бумбалов, Тодор Овчаров, Румен Димитров и Калин Диловски. Изложбата ще продължи до 11.10.2012 г.
4. На 05.10 – 07.10.2012 г VT Film Fest “Ромският Въпрос”, организатор VT Events
VT FILM FEST е първият филмов фестивал базиран във Велико Търново. Неговата идея е да покаже добра селекция от филми със социална тематика от различни жанрове.
От 5-ти до 7-ми oктомври 2012 филмите ще бъдат показани в Клуб “Таралеж”. Те поставят “Ромският въпрос” с надеждата зрителите да открият нови отговори за живота на ромите – тяхната култура, проблемите в етноса, каkто и тези, с които се сблъскват отвън.
Фестивалът се провежда по времето на „Рома Прайд“ 2012 и е част от него . Това е международна инициатива под егидата на ЕГАМ (Европейско Гражданско Антирасистко Движение), насърчаваща организирането на културни и социални събития, които от една страна да изтъкнат качествата на ромите, и от друга – да привлекат обществено внимание към проблемите, свързани с най-голямото малцинство в Европа. „Рома прайд“ е събитие, случващо се в много държави и подкрепено от все повече хора и организации работещи за защита на човешките права и споделящи идеите за антирасизъм и антидискриминация.
В първата вечер VT FILM FEST ще бъде подкрепен от героите на филма “Отивам в Италия ” и безспорно един от най-добрите ромски оркестри в България – “Малките Карандила”.
Фестивалът е организиран от VT EVENTS и ЦМЕДТ „АМАЛИПЕ“ и не би бил възможен без подкрепата на режисьорите, филмовите екипи, Клуб „Таралеж”, Арт Лято, “Малките Карандила” ,ЕГАМ и целия екип от съмишленици, които работиха с целия си ентусиазъм.
05.10.2012 г (Петък):
16:00 – Мисията Амалипе / Mission Amalipe
18:00 – Развален телефон/ Chinese whispers
19.30 – Забравеният геноцид.Ромите в Европа през Втората световна война(2012) / The Forgotten Genocide. Europe’s Gypsies in World War II (2012 г.) (филмът не е преведен на български)
06.10.2012 г. (Събота)
16:00- Животът е прекрасен / Life is wonderful
Ромски момчета / Roma Boys
18:00 – Хотел ” Рай ” / Paradise Hotel
Да бъдеш господин Никой / Being Mr. Nobody
20:00 Градът на Ромите / The City of the Roma
07.10.2012 г. (Неделя)
16:00 – Бетонни фараони / Concrete Pharaohs(2010)
18:00 – Отивам в Италия / Going to Italy(2012)
20:00 – Гаджо Дило / Gadjo Dilo
5. На 12.10.2012 г. от 18:30 ч. Изложба на Наню Бакалов, Мина Спиридонова, Галин Йорданов и Христо Христов. Изложбата ще продължи до 26.10.2012 г.
Четиримата са бивши възпитаници на Факултета по Изкуствата към ВТУ в специалности графика и живопис.
6. На 13.10.2012 г. от 17:00 ч. творческа работилница за правене на хартия с Пламена Стоянова. Това е сайта на момичето което ще води творческата работилница: http://flamesartstudio.weebly.com/
7. На 19.10.2012 г. от 20:00 ч. Pink Floyd Evening камерен концерт на Радан и Наско. Радан и Наско са част от габровската група „Oliver Twisted”.
8. На 26.10.2012 г. от 19:00 ч. Изложба – илюстрация на Адриана Иванова. Изложбата ще продължи до 08.11.2012 г.
Адриана Иванова е от Велико Търново, завършва бакалавърска степен по Педагогика на обучението по изобразителни изкуства с живопис и магистърска степен по същата специалност с графика във Факултета по Изкуства на ВТУ през 2011 г. По време на следването си заминава за една година по програма „Еразъм” и учи в художествената академия „UNArte„ в Букурещ, Румъния.
През 2011/2012 г. е одобрена за асистент по изобразителни изкуства в художественаta гимназия „Zagrebacka Umjetnicka Gimnazija” в Загреб, Хърватска по програма „Коменски”. В момента живее и работи във Велико Търново като преподавател по изобразителни изкуства.
9. На 27.10.2012 г. творческа работилница за правене на тарамбуки с Гергана Пенова. Гергана Пенова е преподавател в Младежкия дом във Велико Търново и ръководи ателието по керамика.
Повече в Новини
Кръгла маса “Дунавската стратегия – възможност да градим регионите в Европа”
Третата кръгла маса от обществения дебат "Дунавската стратегия - възможност да градим регионите в Европа" ще се проведе на 29...